Vienerių metų gimtadienis

Liepos pabaigoje Aurijus atšventė savo pirmąjį gimtadienį. Šia proga jis pasipuošė ne tik gražiais drabužėliais, bet ir nauja „šukuosena“- mažylį nukirpo plikai, kad ataugtų gražesni plaukučiai (mat, viršugalvyje susisuko plaukučių verpetas).

Tėveliai jau gali su juo susikalbėti, metų vaikinas išreiškia savo pageidavimus, ir demonstruoja „tvirtą“ charakterį: griežtai sako – ne nepageidaujamiems dalykams. Mažylis labai šnekus, nuolat klausinėja, tęsdamas aplinkos pažinimo darbelius.

Iki pat vienerių metų Aurijus augo sveikas kaip ridikas, nė sykio nesirgo, o pas gydytojus lankėsi tik profilaktiškai. Tikriausiai- dar ir todėl, kad dar iki šiol geria mamos pienuką.

Mama Rita apie dvyliktąjį Aurijaus mėnesį.

Svoris –11100 g, ūgis – 75 cm. Naujiena – išdygo apatinis krūminis dantukas.

Pasiekimai.

Šį mėnesį Aurijus tobulino visus išmoktus dalykus per savo 11 gyvenimo mėnesių. Pamatęs katę, bando ją kviesti: „kiti–kici–kiti–kici“ ir sako: „ca-ca“. Kai pamato vištas, sako: „ko–ko“, šuniuką – „au-au“.

Prasidėjus dvyliktam mėnesiui, Aurijus nesąmoningai pradėjo klausinėti: „kaj te?“, po kelių savaičių (jau sąmoningai) imdamas ką nors į rankytes klausia: „kas cia?“. Visada atsakau į jo klausimą, bet manau, jam svarbu yra užduoti klausimą, o ne išgirsti atsakymą.

Žaisdamas randa kokį popieriuką, sako: „kaka cia“ ir būtinai susikiša į burną. Nuolat jam kartoju, kad „kakos“ į burna negalima kišti, o jis vis tiek savo: „kaka cia“ ir – tiesiai burnon.

Valgydamas savo košę sako: „niamnia“, kai jau pasisotina, pradeda purtyti galvytę, mosikuoti rankytėmis ir rėkauti: „ne-ne-ne-ne“. Kai užkandžiauja ką nors skanaus, pvz.: jogurtą, ir jis baigiasi, žiūri į tuščią indelį ir sako: „nonu da“ (noriu dar).

Kartais šneka kažką savo kalba – kaip užvestas. Nieko neįmanoma suprasti, bet svarbiausia, kad jis pats save supranta ir juokiasi iš kažko, kartais pasibara rėkaudamas: „niu-niu-niu“.

Valgymas

Valgo daržovių ir kruopų košes, bet labai dažnai jau nesinori jam savo košių, taigi valgo iš mamos arba tėčio lėkštės mūsų maistą. Jau rodo norą valgyti pats. Užkandžiams – įvairios uogos, žirniai, jogurtas, varškytė, obuoliukas, sausainiai. Geria vandenį ir mamos pieną, kada tik užsinori.

Dienotvarkė

Pabunda ryte, apie 7–8val., su šypsena ir žodeliu: „Tete“. Jei tėtis yra šalia ir atsiliepia – pradeda krykštauti iš džiaugsmo. 11val. nusnaudžia apie 1val. ir 16 val. pamiega apie 1,5–2 val. Vakare gulasi tarp 21–21.30 val.

Kai lauke karšta, pliuškenasi baseine prie namų ir kiekvieną dieną maudosi po dušu. Lauke būna beveik visą dieną, tik miegučio mamytė nuneša namo.

Mamairvaikas.lt baigia projektąKūdikio augimo kalendorius“, ir linki Aurijaus tėveliams kantrybės, o Aurijui– tvirtų žingsnelių ir naujų vis didesnių laimėjimų.

 

Trumpai: gydytojai apie dvyliktojo mėnesio ypatumus

Daugelis tokio amžiaus mažylių vaikšto, pradeda bėgioti, nes taip jiems lengviau išlaikyti pusiausvyrą. Bėgiodamas mažylis gali užkliūti už išmėtytų žaislų arba namų rakandų, todėl jų neturi būti mažylio aplinkoje.

Kūdikis nesupranta, kad negalima braižyti, sienų, draskyti tapetų, vartyti daiktų, todėl pašalinkite daiktus, kuriuos jis gali sugadinti.

Kai kurie mažyliai, norėdami gauti tai, ko trokšta, krinta ant grindų, klykia, daužo galvą į sieną, save kandžioja. Nebijokite, jis savęs nesusižalos. Ramiai išeikite į kitą kambarį ir vaikas nurims. Jei mažylis nenusiramina, jam matant, užsiimkite jį dominančiu darbu– jis prieis prie jūsų. Vaikas turi suprasti, kad klyksmas– nėra priemonė įgyvendinti savo norus.

Venkite bausmių, nes kūdikis dar nesuvokia, už ką baudžiamas. Daug naudingiau jį pagirti– tai skatina kartoti teigiamus veiksmus, kurie ilgainiui gali tapti įgūdžiais.

Įpratinkite mažylį kasdien po 3–7 minutes pasiklausyti muzikos. Pašokite, paplokite rankomis. Švelni, melodinga muzika ramina ir pagerina nuotaiką.

Toliau pratinkite vaiką valgyti pertrintą suaugusiųjų maistą, kramtyti ir deramai elgtis prie stalo.

Kūdikiui neduokite įvairių ledinukų, šokolado bei tonizuojančių gėrimų, rūkytų produktų, kramtomosios gumos. Netinkamas maistas kūdikiui žirniai, pupos, riešutai, saulėgrąžos, kukurūzai, bulvių traškučiai, nes jis gali užspringti.

Kūdikiui tinka paprasti daržovių, vaisių, pieno, mėsos, miltų patiekalai. Jei kūdikis sveria per daug, venkite miltinių bei saldžių patiekalų.

Mažylis nesuvokia, kad gyvūnas gali sužeisti, todėl neleiskite jam žaisti su nežinomais gyvūnais. Pamokykite elgtis su gyvūnais, paaiškinkite, kad negalima griebti–tik paglostyti.

Nepalikite mažylio vieno kambaryje ir virtuvėje, kur yra įjungtų elektrinių šildytuvų, dega dujinė viryklė ar kūrenasi krosnis. Degtukus laikykite vaikui nepasiekiamoje vietoje.

Susijusios temos:

[inpagepostlist_search Aurijaus mėnuo]

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook