Mūsų pagrandukas: pirmieji trys mėnesiai

Štai ir namuose su vos kelių dienų žmogučiu. Daugybė malonių rūpesčių, naujų potyrių ir atradimų… Mažuliukas pamažu susipažįsta su aplinka, mokosi paprastų veiksmų ir džiugina tėvelius. Pastarieji taip pat mokosi – auginti mylimiausią žmogutį.

Mūsų pagrandukas – jau trijų mėnesių. Aurijus. Gimė šiemet, liepos 25-ąją. Mamytė – 31-erių Švenčionių rajono savivaldybės finansų specialistė Rita Tumėnė. Ji kas mėnesį pasakos apie savo ir vyro – Gintaro pirmagimio pirmuosius „žingsnelius“. Kūdikio augimo kalendorių – iki pat vienerių pradėjome leidinyje „Mama ir vaikas” ir tęsime interneto svetainėje mamairvaikas.lt.

Pirmasis mėnuo. Aurijus – tikras vyras: gimė 4090 g svorio ir 54 cm ūgio.

Ką moka ir veikia. Dažnai sugniaužia kumštukus, ypač stipriai – įkišus pirštą. Nešiojamas ant rankų, akytėmis stebi naują aplinką.Verkia labai trumpai – tik kai nori valgyti, aprimsta priglaustas prie mamos krūtinės. Reaguoja į ryškią saulės šviesą – susiraukia ir užsimerkia, į garsesnį garsą (pvz., stiprų durų trinktelėjimą) – pakelia rankas aukštyn, išskečia pirštukus, ištiesia kojytes ir išsprogdina akytes.

Dienotvarkė. Dieną daugiausia miega paguldytas ant vieno arba kito šoniuko, pabunda pavalgyti arba pasidairyti. Lauke. Antra savaitė. Lauke pabūname ant mamos rankų po 10–20 minučių. Trečia savaitė. Jau važinėjame su vežimu apie valandą. Ketvirta savaitė. Važinėjame apie 2 valandas. Valgo mamos pienuką – kas 2 val., kartais – kas 1,5 val., ritualas trunka po 10–15 minučių.

Gydytojos patarimai, problemėlės. Išbėrė veiduką (naujagimio spuogeliai), ant žandukų ir smilkinių atsirado bėrimai nuo prakaito. Kai sukako mėnuo, apsilankėme pas gydytoją. Rekomendavo vartoti vitaminą D (2 lašiukus) ir paskiepijo nuo hepatito B (į užpakaliuką). Procedūra nepatiko: mažylis graudžiai verkė, aprimo tik pamaitintas mamos pienuku.

Higiena. Maudomės kas antrą dieną, vandenukas patinka, ramiai guli vonelėje ir dairosi, kartais nesąmoningai nusišypso. Kūnelio odą tepame aliejuku, o užpakaliuką – kremu nuo iššutimų.

Bambutę 3–5 kartus per dieną valome spiritu.

Antrasis mėnuo. Paaugo ir pasunkėjo: svoris – 5300 g, ūgis – 55 cm.

Ką moka ir veikia. Galvytę dar nelabai tvirtai, bet jau laiko pats. Išmokome truputį bendrauti, ypač rytais ir vakarais. Aurijaus kalba maždaug skamba taip: „eeeeeeuuuuuu“. Kalbinamas vis dažniau šypsosi ir kalba. Reaguoja į barškučius juos stipriai kratant. Verkia retai: kai nori valgyti arba kai skauda pilvuką (padeda espumizanL lašiukai).

Dienotvarkė. Panaši kaip ir pirmąjį mėnesį, tik miega jau mažiau ir ant nugaros, rankas iškėlęs aukštyn. Paguldai ant šoniuko, o jis pats apsiverčia ant nugarytės. Valgo mamos pienuką kas 2 val., kartais – kas valandą (augimo šuoliai) po 10–20 minučių. Lauke būname vis ilgiau – iki 4 valandų kiekvieną dieną.

Gydytojos patarimai, skiepai. Skiepas (į užpakaliuką) nuo kokliušo, difterijos, stabligės. Jokios reakcijos: nebėrė ir nesirgome.

Trečiasis mėnuo. Svoris – 6200 g, ūgis – 60 cm.

Ką moka ir veikia. Vis daugiau bendraujame. Rytais sąmoningai šypsosi mamai, sukinėja galvytę į abi puses, akytėmis seka žaisliukus. Dar išmoko KLYKTI, suprato, kad turi rankytes, kurias galima patyrinėti ir paragauti, kiša kumštukus į burnytę. Dienomis miega vis mažiau. Miega ant nugaros ir ant pilvuko, verkia, kai pavargsta arba nori valgyti. Kai nori valgyti – niurzgia, kai pavargsta – garsiai verkia. Reaguoja: į ryškią šviesą – užsimerkia, į stiprų garsą – krūpteli, žaisliuką jau bando pagriebti, šypsosi mamai ar tėčiui. Lauke būname 4 (ir daugiau) valandų kiekvieną dieną (jei nelyja). Valgo mamos pieną kas 2–3 valandas po 4–6 minutes.Gydytoja patarė didinti vitamino D dozę (iki 4 lašelių). Jau maudomės su ratuku – labai patinka.

Laukiame ir kitų mamyčių laiškų apie kūdikių mažus laimėjimus, problemėles ir džiaugsmus. Įdomiausius skelbsime. Siųskite info@mamairvaikas.lt . Įvairiausiais klausimais galite pasitarti forume ir net laimėti prizą.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook