Ruduo ir kosulys

Peršalimo ligos – rudenį įprastas dalykas. Skersvėjai, netikėtai užklupęs šaltukas, dažni lietūs, grandininė reakcija vaikų kolektyve neleidžia išvengti virusų. Dažnai ir mes neleidžiame vaikui pakankamai pasirgti. Tik baigėsi sloga, spėjo nukristi temperatūra, ir mažylis keliauja į vaikų darželį, nes mums reikia į darbą. Deja, liga dažnai sugrįžta ir viskas prasideda iš pradžių… Vaikams neretai išsivysto lėtinis susirgimas, mėnesiais nepraeina kosulys.

Kosulys – kvėpavimo organų susirgimų išraiška. Dauguma tėvų baiminasi, kad kosulys – būtinai rimtos ligos pradžia, ir tuoj pat ima kovoti su juo vaistais. Bet kosulys, kaip ir pakilusi temperatūra, – dar ne liga, tai tik apsauginė organizmo reakcija. Paprastai kosulys nepablogina ligoniuko būklės, bet jei trunka ilgai, veikia neigiamai: vaikas tampa irzlus, jį kankina nemiga, galvos skausmai, gali išsivystyti šlapimo nelaikymas.

Nuo ko prasideda kosulys
Kosulys prasideda vaikui peršalus. Susilpnėjusiu imunitetu pasinaudoja infekcija. Dažniausiai agresoriaus vaidmens imasi iki šiol organizme tyliai ir taikiai gyvavusios savos bakterijos ir virusai. Bronchų gleivinėje prasideda uždegimas, dėl kurio pagausėja sekrecija. Paprastai tik susirgus kosulys būna sausas. Uždegimas suaktyvina reflekso zonas, susijusias su bronchų valymusi, ir kosulys sustiprėja. Tuomet, susidarius dideliam skreplių kiekiui, jie pradeda šalintis kosint. Šiuo momentu svarbiausia yra tam netrukdyti.

Duokite vaikui daug šiltų gėrimų: arbatos, pieno, vitaminų. Skrepliai taps vandeningesni ir juos bus lengviau iškosėti. Tuo metu reikėtų kvėpuoti šiltu drėgnu oru, kuris padeda išgarinti gleives.

Problemų kyla tuomet, kai vaiko kvėpavimo takuose susidaro didelis kiekis skreplių, kurie yra klampūs, sunkiai pašalinami. Susidaro ideali terpė mikrobams ir virusams veistis. Į kvėpavimo takus patekus pūlingą uždegimą sukeliančiai florai, skrepliai įgauna žalsvą pūlinių atspalvį. Šiuo atveju, jeigu uždegimas išplinta ir laikosi aukšta temperatūra, neapsieinama be antibiotikų.

Stiprinkime imuninę sistemą
Stipresnę imuninę sistemą įveikti sunkiau. Taigi, rudenį svarbu ją stiprinti, kad nereikėtų susirgusio vaiko girdyti vaistais, jam kankintis dėl stipraus kosulio ir aukštos temperatūros.
Prasidėjus kosuliui verta išbandyti iš vaistažolių pagamintus sirupus. Šaltuoju sezonu gerai jų turėti namų vaistinėlėje.

Sveikos gyvensenos specialistė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook