Apsaugokime vaikus nuo gripo

Kaip ir kasmet, prasidėjus gripo sezonui, visuomenės sveikatos specialistai ragina gyventojus skiepytis nuo gripo ir taip išvengti galimų sunkių šios ligos formų arba komplikacijų. Nemažai gyventojų, kreipiasi į specialistus su klausimais apie vaikų skiepijimą sezoninio gripo vakcina.

Į šiuos klausimus atsako Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Kristina Rudžinskaitė.

Kokio amžiaus vaikus galima skiepyti nuo gripo?
Visos trys 2010–2011 m. sezoninio gripo vakcinos (Vaxigrip, Influvac, Fluarix 0,5 ml) yra skirtos vaikams nuo 3 metų (36 mėnesių) amžiaus. Be to, vaikams nuo 6 iki 35 mėn. yra speciali vaikiška vakcina (Vaxigrip vaikams 0,25 ml).

Kodėl tikslinga vaikus paskiepyti nuo sezoninio gripo?
Vaikus skiepyti nuo gripo tikslinga, nes:
• Mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose yra didelė tikimybė užsikrėsti gripu nuo kitų sergančių vaikų.
• Iš mokyklos ar darželio parneštu gripo virusu vaikas gali pasidalinti su šeimos nariais, tėveliais, jaunesniu broliuku ar sesute, kurių skiepyti dar negalima.
• Pastebėta, kad pradėjus aktyviau nuo gripo skiepyti vaikus, sumažėjo ir suaugusiųjų sergamumas. Tyrimais įrodyta, kad gripas pavojingiausias patiems jauniausiems (iki 2 m. amžiaus) ir patiems vyriausiems (vyresniems nei 65 m. amžiaus) žmonėms.

Kaip turėtų vykti vaikų vakcinacija sezoninio gripo vakcina?
Anksčiau nevakcinuotiems sezoninio gripo vakcina vaikams iki 9 m. amžiaus rekomenduojamos dvi vakcinos dozės: antra vakcinos dozė skiriama ne anksčiau kaip po 4 savaičių nuo pirmosios.

Kiek laiko šios vakcinos turėtų apsaugoti vaiką nuo gripo?
Sezoninio gripo vakcinos apsauga pirmiausia priklauso nuo individualios organizmo reakcijos. Paprastai pakankamas imunitetas susiformuoja nuo vienos vakcinos dozės jau po 2 savaičių ir trunka 6–12 mėn. Deja, šimtaprocentinės apsaugos nesuteikia nė viena vakcina, tačiau paskiepytieji serga žymiai lengvesne ligos forma, jiems rečiau pasitaiko gripo komplikacijų, rečiau tenka gydytis ligoninėje, vartoti antibiotikus.

Kada nerekomenduojama skiepyti vaikų sezoninio gripo vakcina?
Nerekomenduojama skiepyti:
• vaikų, kurie yra alergiški kiaušinio baltymui arba kitai vakcinos sudedamajai daliai;
• esant ūmios peršalimo ligos požymiams (tokiu atveju skiepijimą rekomenduojama atidėti).

Kokios nepageidaujamos reakcijos gali pasitaikyti paskiepijus vaiką sezoninio gripo vakcina?
Reikėtų nepamiršti, kad gripas yra daug kartų sunkesnis ir pavojingesnis už visas nepageidaujamas reakcijas, kurių gali pasitaikyti. Nepageidaujamos reakcijos į sezoninio gripo vakciną priklauso nuo individualaus organizmo. Tai: paraudimas, patinimas, skausmingumas dūrio vietoje, karščiavimas, negalavimas, šaltkrėtis, nuovargis, galvos skausmas, prakaitavimas. Paprastai visos šios reakcijos praeina savaime per 2–3 dienas.

Ar skiepai nuo sezoninio gripo vaikams yra mokami?
Vaikai, sergantys lėtinėmis ligomis, yra skiepijami valstybės biudžeto lėšomis įsigyta sezoninio gripo vakcina (nemokamai). Visiems kitiems vaikams sezoninio gripo vakcina yra mokama.

Kur reikėtų kreiptis, norint paskiepyti vaiką sezoninio gripo vakcina?
Dėl skiepų nuo sezoninio gripo ar kitais klausimais susijusiais su gripu ir skiepais nuo jo, rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook