Saugokime vaiko akis

Vaiko akysPrastas regėjimas nustatomas daugeliui mokyklinio amžiaus vaikų. Tėvai išgirsta tokias diagnozes kaip trumparegystė ar toliaregystė. Toliaregystė – kai matomų objektų vaizdas susidaro už tinklainės, todėl žmogus geriau mato toli esančius daiktus, o blogai – esančius arti. Trumparegystė – kai žmogus blogai mato tolimus daiktus, nes jų vaizdas susidaro prieš tinklainę. Kodėl moksleivių akys silpsta? Vaikų oftalmologai teigia, jog tam yra daugybė priežasčių: pradedant paveldimumu ir baigiant stresu. Blogiausia, kad trumparegystė – progresuojanti liga. Ji vystosi tol, kol vaikas auga, t. y. iki 18 ar net 20 metų. Nes akys taip pat auga kartu su visu kūnu.

Pasak oftalmologų, nors berniukai labiau domisi kompiuteriais, jų regėjimas būna šiek tiek geresnis nei mergaičių. Taip yra dėl to, kad berniukai judresni. O judėjimas padeda kraujui geriau cirkuliuoti. Deguonimi praturtintas kraujas geriau maitina akis, taigi ir regėjimas būna geresnis.

Mergaitės daugiau skaito, užsiima rankdarbiais, todėl trumparegystė joms diagnozuojama 5–7 procentais dažniau nei to paties amžiaus berniukams.

Kada tėvams derėtų susirūpinti savo vaikų akimis?

Vaikų regėjimą būtina profilaktiškai tikrinti kasmet. Tačiau jei vaikas pradeda skųstis, kad kažkas negerai. Pavyzdžiui, sako, kad:

• negali skaityti (rašyti, piešti), nes vaizdas ima „plaukti“;

• skauda akis ir galvą;

• akys ašaroja, trūkinėja smulkutės kraujagyslės;

• vaiko regėjimas netikėtai nusilpo;

•jei vaikas pradeda matyti šešėlius – nedelsiant kreipkitės pagalbos pas akių ligų gydytoją.

Kaip padėti vaiko akims?

Kad rega nenusilptų, būtina vaiką pripratinti prie griežto režimo. Pasistenkite riboti laiką, kurį jis praleidžia prie kompiuterio ar televizoriaus. Daugelio pasaulio šalių okulistai tėvams rekomenduoja leisti vaikams pradėti žiūrėti televizorių tik sulaukus 3 metų. Be to, žiūrėdamas televizorių vaikas turi daryti kuo daugiau pertraukėlių. Tėvai turėtų atsiminti: kuo ilgesnės pertraukėlės – tuo sveikesnės vaiko akys. Mažyliui netgi nepatartina žaisti šalia įjungto televizoriaus. Tai irgi kenkia akims.

Vyresniems vaikams rekomenduojama televizijos laidas be pertraukos žiūrėti ne ilgiau kaip 1-1,5 valandos ir ne arčiau kaip 2,5m nuo ekrano. Žaidžiant kompiuterinius žaidimus akys vargsta dvigubai. Dirbant juo, kas pusvalandį reikia daryti 10-15 minučių pertraukėles. Be to, reikia neužmiršti mirksėti. Mirksint akis yra natūraliai drėkinama.

Akių ligų gydytojai teigia, jog negalima blogiau matančių vaikų sodinti į arčiausiai lentos esančius suolus. Reikėtų silpnai regintiems vaikams ne keisti suolą, o tinkamai parinkti akinius. Sėdėdamas pirmame suole, trumparegis neturi laiko kada pailsinti akių. Jis žiūri tai į sąsiuvinį, tai į lentą. Jam nelieka erdvės atpalaiduoti akims. Be to, trumparegiai turėtų sėdėti ne šoninėse, o vidurinėse suolų eilėse. Lenta mokiniui turi būti prieš akis. Jei šios taisyklės nesilaikoma, keičiasi žiūros taškas. Tai alina moksleivio akis. Tai tampa dar viena prielaida trumparegystei vystytis.

Atkreipkite dėmesį, kaip jūsų vaikas sėdi. Jo nugara turi būti tiesi, atstumas tarp smakro ir stalo turi sudaryti bent 33 cm (padėkite alkūnę ant stalo ir paremkite delnu smakrą – tai ir bus reikiamas atstumas). Negalima skaityti gulint, važiuojant autobusu, prietemoje; leiskite vaikui skaityti, piešti, rašyti tik gerai apšviestoje vietoje, sėdint prie jam pritaikyto stalo.

Vaikas būtinai turi daug judėti, o dar geriau – sportuoti. Regai labai naudingas stalo tenisas, badmintonas. Žaidimai su judančiu kamuoliu puikiai treniruoja akių raumenis.

Taip pat negalima pamiršti subalansuotos mitybos, labai naudinga valgyti šviežias morkas. Tik nepamirškime- vitaminas A tirpsta riebaluose, taigi jam įsisavinti būtina morkų sultis pagardinti grietinėle ar prieš tai suvalgyti kąsnelį riebalų turinčio maisto! Kalcis irgi yra būtinybė. Jis naudingas anaiptol ne tik augantiems kaulams, bet ir jungiamajam audiniui, suteikiančiam akies obuoliui formą. Vaikui augant tas audinys retėja, o kalcis padeda jam išlikti tampriu ir elastingu.

Galiausiai reikia apriboti vaikų aistrą saldumynams iki protingų ribų. Egzistuoja teorija, kad insulino perteklius kraujyje gali išprovokuoti akies obuolio augimą, o kartu ir progresuojančią trumparegystę.

Pratimai akims

Trumparegystės profilaktikai rekomenduojami specialūs akių raumenų treniravimo pratimai, kurių esmę sudaro žvilgsnio kaitaliojimas į skirtingame nuotolyje esančius daiktus. Tokie pratimai atliekami dirbant kompiuteriu pertraukėlių metu, skaitant, atliekant namų užduotis.

Akių obuolių sukimas. Sukite obuolius lėtai, neskubėdami – iš pradžių į dešinę pusę, vėliau – į kairę. Atlikę šį pratimą pasėdėkite užsimerkę. Vėliau sukamaisiais pirštų judesiais pamasažuokite antakius, veido vietas, esančias šalia akių, akių vokus. Toks masažas atpalaiduoja įtemptas akis, pagerina kraujotaką.

Stipriai užmerkite akis 3-5 sek. ir tai kartokite 6-8 kartus.

Greitai mirksėkite 1-2 min.

Žiūrėkite į tolyje esantį objektą 2-3 sek., o po to į 30-40 cm atstume rankoje esantį pieštuką 3-5 sek. Kartoti 10-12 kartų.

Atminkite, kad akims labai nepatinka, kai mes skaitome nepakankamoje šviesoje, palinkę prie knygų, gulėdami ant šono, kai nepakankamai miegame, kai ilgas valandas nepasikeliame nuo kompiuterio, kai patalpose trūksta deguonies ar dar blogiau — jose rūkoma, akims nepatinka, kai mes nenešiojame gydytojo paskirtų akinių.

Parengė Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Audronė Palubinskienė

 

Susiję straipsniai

One Thought to “Saugokime vaiko akis”

  1. aida

    patys tėvai kalti dėl vaikų aklumo negalios… nuo mažų dienų pripratine maitinti vaiką prie kompiuterio!!!!!!!……..Netoleruoju tokio tėvų elgesio ir bet kokio … kurios į vaiko sveikata žiūri pro pirštus! Vargšas tas vaikas, kuris auga tokioje šeimoje!!

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook