Vaiko mityba – svarbu ir maisto produktai, ir režimas

Vaiko mityba- ko reikia?Valgymo įpročius formuojame nuo vaikystės, ir dažniausiai vaikai, kuriuos tėvai įpratino tinkamai maitintis, taip valgo ir suaugę. Subalansuota vaiko mityba svarbi normaliam jo augimui ir vystymuisi, padės išvengti daugybės ligų ir suteiks jam energijos. Taigi, ką turėtų valgyti vaikas, kad gautų visus reikalingus vitaminus, mineralus ir kitas medžiagas.

Augančiam vaikui būtinos medžiagos

Nuo vienerių iki 3 metų vaikui per parą rekomenduojama su maistu gauti 1200 kcal, 4–6 metų – 1500, o 7–10 m. – 1700 kcal.  Be to, kasdien vaiko racione turėtų būti pakankamai baltymų, angliavandenių ir riebalų.

Baltymai organizmo ląstelėse atlieka daug svarbių funkcijų, vertingi jų šaltiniai yra mėsa, žuvis, pienas ir jo produktai, kiaušiniai, turi baltymų ankštiniai augalai ir grūdai.

Riebalai yra energijos šaltinis, reikalingi termoreguliacijai, jie aprūpina organizmą riebaluose tirpiais vitaminais – A, D, E, K. Riebalų šaltiniai yra mėsa, žuvis, sviestas, augalinis aliejus, pienas ir jo produktai, avokadai. Energijos suteikiančių angliavandenių turi vaisiai, uogos, ankštiniai augalai, grūdai, miltiniai produktai. Taip pat – maisto produktai, į kuriuos įdėta daug cukraus gaminant. Tačiau saldumynai yra kaloringi ir juose mažai naudingų medžiagų. Daugiausia angliavandenių vaikas turi gauti iš grūdų ir miltinių produktų, t. y. įvairių košių, duonos, makaronų, taip pat – bulvių.

Vaikui neturi pritrūkti mineralinių medžiagų ir vitaminų. Kaulams ir dantims, taip pat kraujo krešėjimui reikalingas kalcis, kurio yra piene, jogurte, grietinėje, grietinėlėje, varškėje, varškės ir fermentiniame sūryje. Fosforas kartu su kalciu dalyvauja formuojant kaulinį audinį, jo reikia maisto medžiagų pasisavinimui ir apykaitai. Fosforo šaltiniai: žuvis, mėsa, sūriai, sojų pupelės, grikių kruopos, avižos, kiaušiniai.

Normaliam skydliaukės funkcionavimui būtinas jodas, kurio galima gauti iš jūros žuvų, jūros kopūstų, fermentinių sūrių, žirnių. Vaiko augimui ir brendimui reikalingo cinko gausu žuvyje, jautienoje ir kiaulienoje.

Vitamino C turi bulvės, petražolės, citrusiniai vaisiai, erškėtuogės, juodieji serbentai, brokoliai, kopūstai, saldžiosios paprikos. B grupės vitaminų –  mėsa, žuvis, varškė, sūriai, pienas, grūdai, ankštiniai augalai.  Vitamino A galima gauti iš kepenų, kiaušinių trynių, morkų,  grietinės. Vitamino D turi įvairi mėsa, kiaulių kepenys, žuvis, kiaušiniai, sviestas, sūriai, pienas. Vitamino E yra saulėgrąžose, rapsų aliejuje, kviečių grūduose, svieste, avokaduose, špinatuose.

Svarbu ne tik naudingi maisto produktai, bet ir laikytis mitybos režimo: valgyti pusryčius, pietus ir vakarienę bei 1–2 užkandžius per dieną. Vaikas turi žinoti, kad negalima praleisti valgymo, tai svarbu, kad jis būtų energingas ir sveikas.

Pagrindiniai mitybos principai

  1. Ne mažiau kaip 3–4 kartus per dieną vaikas turėtų valgyti daržovių, 1–2 kartus vaisių ar uogų. Kartą per dieną duokite jam košę.
  2. Duokite vaikui įvairių maisto produktų, nes kiekvienas jų turi skirtingų maistinių medžiagų.
  3. Pratinkite vaiką prie skirtingų skonių. Neragautą maisto produktą gali tekti pasiūlyti kelis kartus – naujas skonis ne visada vaikui patinka iš karto.
  4. Riebią mėsą verčiau keiskite į liesą, arba į žuvį ar paukštieną.
  5. Pirmenybę teikite ne kepimui riebaluose, o virimui vandenyje ar garuose, troškinimui.
  6. Pirkdami pagamintą maisto produktą, atidžiai perskaitykite sudėtines dalis – jų neturi būti daug. Vertingesnis toks, kuriame mažiau druskos ir cukraus, nėra dažiklių, skonio ir kvapo stipriklių.
  7. Nustatykite mitybos režimą. Valgymams skirkite tam tikras valandas ir kaskart stenkitės jų laikytis, pageidautina, kad jos sutaptų su režimu darželyje ar mokykloje.
    8. Ugdykite maisto kultūrą: visi drauge gaminkite šeimos vakarienę ar pietus, o valgydami neįjunkite televizoriaus, verčiau prie stalo pabendraukite su vaikais visiems malonia tema.
  8. Mėgstamas maistas neturėtų būti naudojamas kaip atlygis ar paskatinimas.
  9. Pasistenkite, kad vaikas gertų pakankamai vandens. Jokios sultys ar arbata jo nepakeičia.
  10. Norėdami palepinti vaiką saldumynais, rinkitės maisto produktus, turinčius mažai cukraus, bet neduokite jų kasdien, venkite saldžių gėrimų. Dažniausiai saldumynai turi daug cukraus (paprastųjų angliavandenių), energijos jie suteikia tik trumpam, be to yra riebūs, o sotumo jausmas trumpalaikis. Vietoj saldumynų geriau valgyti vaisius.

Svarbiausia – būkite pavyzdys savo vaikui. Valgykite naudingą bei subalansuotą maistą ir nepamirškite į savo šeimos meniu įtraukti pakankamo kiekio vaisių ir daržovių. Jūsų elgesį mėgdžios ir vaikas, taigi jūsų įpročiai suformuos ilgalaikius vaiko įgūdžius.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook