Kaip pasirūpinti žarnyno mikrobiota?

Žarnyno mikrobiota ir maistasNet po skanios ir, atrodytų, sveikiausios vakarienės dažnai atsiranda pilvo pūtimas, tempimas, sunkumo jausmas ir kitos bėdos. Tai rodo suprastėjusią žarnyno mikrobiotos būklę, nuo kurios priklauso viso organizmo darbas. Žarnyno mikrobiota vadinama atskiru organu, o jos sudėtis labai priklauso nuo mitybos, gyvenimo būdo ir fizinio aktyvumo.

JogurtasNormali mikrobiota – svarbi sveikatai

Apie 80 proc. visų žarnyno gyventojų sudaro vadinamosios gerosios bakterijos, didžiausia jų dalis yra laktobakterijos ir bifidobakterijos. Kitos yra sąlyginai patogeninės bakterijos, kurių ima sparčiai daugėti sumažėjus gerųjų, o tuomet sutrinka mikrobiotos pusiausvyra.

Nuo žarnyno mikrobiotos sudėties tiesiogiai priklauso virškinimas, taigi ir sveikata, nes be tinkamo maistinių medžiagų pasisavinimo organizmas negalės normaliai funkcionuoti.

Gerosios (probiotinės) bakterijos dalyvauja žarnyne vykstančiose cheminėse reakcijose, sintetina kai kuriuos vitaminus, padeda pasisavinti mineralus, organines rūgštis ir kitas medžiagas. Be to, žarnyno mikrobiota turi didelės įtakos cholesterolio balansui, imunitetui. Sveika mikrobiota prisideda prie baltymo imunoglobulino susidarymo, kuris yra būtinas stipriam vaikų ir suaugusiųjų imunitetui.

Naudingi mikroorganizmai neleidžia žarnyne daugintis įvairioms puvimo bakterijoms, neutralizuoja jų išskiriamus toksinus. Todėl, sumažėjus gerųjų bakterijų, ne tik sutrinka virškinimas, pradeda pūsti ir skaudėti pilvą, atsiranda viduriavimas, bet ir gali užpulti įvairios ligos.

Endokrininė sistema taip pat yra susijusi su mikrobiota. Tinkama bakterijų pusiausvyra gali padėti palaikyti ir hormonų pusiausvyrą. Žarnyno sveikata turi įtakos mėnesinėms, vaisingumui, padeda atsikratyti saldumynų potraukio, nuotaikos svyravimų.

Taigi, sveika mikrobiota turi didelės įtakos tinkamam visų organizmo sistemų darbui. Todėl svarbu ją tokią palaikyti.

Rauginti kopūstaiMityba žarnyno sveikatai

Puikiai žinome, kad sveikata labai priklauso nuo mitybos, maistas lemia ir mikrobiotos sudėtį. Jeigu su maistu gaunate mažai skaidulų, valgote perdirbtą maistą, kuriame yra daug cheminių priedų, tokia mityba sukels mikrobiotos disbalansą blogųjų bakterijų naudai.

Kad taip nenutiktų, mikrobiota turime nuolat rūpintis. Vienos svarbiausių medžiagų, būtinų normaliai mikrobiotai – probiotikai ir prebiotikai.

Bakterijų pusiausvyrai palaikyti patariama rinktis organizmui naudingą maistą. Iš maisto produktų sąrašo išbraukite perdirbtus maisto produktus, kiek galite sumažinkite cukraus kiekį.

Probiotinių baterijų galime gauti iš daugelio mums įprastų maisto produktų, jų yra visų rūšių fermentuoto pieno produktuose: kefyre, jogurte, rūgpienyje, sūryje; taip pat – raugintuose kopūstuose ir agurkuose. Patariama kasdien suvalgyti indelį jogurto ar išgerti stiklinę kefyro. Gerųjų bakterijų turi iš fermentuotų sojų pupelių gaminama pasta – misas, natūraliai rauginta gira, obuolių sidro actas. Dar vienas būdas gauti organizmui reikalingų gerųjų bakterijų – maisto papildai.

Kita mikrobiotai svarbi maisto medžiaga – prebiotikai. Tai augaliniuose produktuose esantys angliavandeniai, kurių organizmas nevirškina, juos skaido storosios žarnos mikroflora. Tai yra oligosacharidai, inulinas, pektinas, maistinės skaidulos ir kitos medžiagos. Prebiotikai – pagrindinis gerųjų žarnyno bakterijų maisto šaltinis, joms daugintis reikalinga terpė. Kai žarnyne prebiotikų yra pakankamai, probiotinės bakterijos auga ir klesti.

Prebiotikų taip pat galime gauti iš maisto produktų. Jų gausu daržovėse, šviežiuose vaisiuose, pupelėse, įvairiose kruopose, neskaldytuose grūduose, visagrūdėje duonoje, jų turi riešutai ir uogos. Tokį gerosioms bakterijoms reikalingą prebiotinį maistą rekomenduojama valgyti kasdien. Tačiau saldumynų ir baltų miltų verčiau atsisakyti.

SūrisVanduo ir fizinis aktyvumas

Taip pat svarbus ir kasdien išgeriamo vandens kiekis. Vanduo turi būti švarus, šviežias ir negazuotas. Atsisakykite saldžių ir energetinių gėrimų. Tokie gėrimai tampa tikru stresu organizmui ir neigiamai veikia ne tik žarnyno, bet ir daugelio kitų organų darbą.

Mikrobiotai naudingas ir fizinis aktyvumas, reikalingas darniam žarnyno darbui, nes skatina įvairius medžiagų apykaitos procesus. Mikrobiotos pusiausvyros sutrikimą gali paskatinti dažnai patiriamas stresas, prastos gyvenimo sąlygos, oro tarša. Netinkama aplinka šalia judrių gatvių, kelių ar netoli esančių gamyklų.

Pagalba žarnynui – probiotikų preparatai

Palaikyti tinkamą gerųjų žarnyno bakterijų kiekį padeda probiotikų preparatai. Ypatingai jie svarbūs esant nepalankiems veiksniams, galintiems sutrikdyti mikrobiotos pusiausvyrą. Taip gali nutikti sergant įvairiomis uždegiminėmis žarnyno ligomis, kamuojant virusiniam viduriavimui, dirgliosios žarnos sindromui, vartojant antibiotikus. Dažna disbiozės priežastis vaikystėje rotavirusinė infekcija. Šie preparatai padės palaikyti mikrobiotos pusiausvyrą esant netinkamai mitybai, vartojant vaistus, patiriant stresą.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook