Žindymas saugo mamą nuo vėžio

Žindanti mama- sveikesnė„Ilgai maitinti vaikelį mamos pieneliu yra naudinga ne tik vaikui, bet ir mamai„, – tokiu šūkiu viešoji įstaiga Prieraišiosios tėvystės centras šiais metais mini spalio 15-ąją, Tarptautinę krūties sveikatos dieną. Šia proga besilaukiančios mamos ir tėčiai kviečiami į nemokamų paskaitų ciklą apie žindymą bei aplinkos įtaką mamos pienui, jos ir vaikelio sveikatai. Kartu su Baltijos aplinkos forumu vykdoma, Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamo projekto „Man skanu – mamai sveika” dalis, skirta visuomenės švietimui apie onkologinių susirgimų prevenciją, apima paskaitų ciklą nuo 2013 m. spalio iki gruodžio.

Nuo 2008 m. tarptautinė organizacija „Europa Donna” kviečia spalio 15-ąją minėti kaip Tarptautinę krūties sveikatos dieną. Šiais metais organizatoriai ragina atsigręžti į kasdienybę ir pažvelgti, kaip paprasčiausi veiksmai gali padėti išvengti onkologinių susirgimų. Esamos rekomendacijos krūtų vėžio ir kitų onkologinių ligų prevencijai apima tokius veiksmus kaip mitybos subalansavimas, fizinis aktyvumas, alkoholio ar nikotino atsisakymas, hormoninių preparatų vengimas ir pan. Kaip vienas iš tokių veiksnių, ypač svarbus vengiant krūtų vėžio, nurodomas vaikelio maitinimas krūtimi.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, žindymas yra puiki onkologinių susirgimų prevencijos priemonė. Apžvelgus 47 krūties vėžio studijas, PSO konstatuoja, kad kuo ilgiau moterys žindo, tuo jos labiau yra apsaugotos nuo krūties vėžio. Santykinė krūties vėžio rizika sumažėjo maždaug 4,3% per kiekvienus 12 mėnesių maitinimo krūtimi.

Esama ir daugiau tyrimų, vienas jų teigia, kad svarbūs ne tik pirmieji žindymo metai – su kiekvienu žindomu vaiku rizika susirgti krūties vėžiu sumažėja dar 7 procentais. Ji mažėja ir kiekvienais tolesniais žindymo metais.

Žindymas taip pat gali saugoti moteris nuo kiaušidžių vėžio. Tarptautinis PSO tyrimas parodė, kad kiaušidžių vėžio rizika tarp moterų, kurios žindė bent 2 mėnesius po kiekvieno gimdymo, sumažėjo 20-25%. Tačiau nors esama pakankamai duomenų apie žindymo naudą mamai, informacija apie žindymą kaip apie vėžio prevencijos priemonę nėra plačiai žinoma ne tik tarp visuomenės, bet ir tarp specialistų.

Moterys, maitindamos mažylius savo pienu, neretai motyvuoja save tuo, kad gerina vaiko sveikatą. Tačiau žinodamos, kad padeda ir sau, jos gali rasti daugiau argumentų, kodėl verta žindyti ir kodėl verta tai daryti kuo ilgiau. „Kadangi mūsų šeimoje yra krūties vėžiu sirgusių moterų, sužinojusi, kad žindymas gali padėti man pačiai išvengti šios ligos, jaučiausi ramiau, – teigia viena VšĮ Prieraišiosios tėvystės centras steigėjų Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė. – Vis dėlto dar ne daug moterų Lietuvoje žino, kad žindymas naudingas ir joms pačioms. Mūsų šalyje vis dar per mažai dėmesio skiriama ligų prevencijai, ir šis projektas gali būti puiki proga apie tai pakalbėti – ypač Krūties sveikatos dienos proga.”

Projekto metu daug dėmesio bus skiriama ir aplinkos įtakai mamos pieno kokybei, mamos ir vaiko sveikatai. Kaip aplinkoje esančios cheminės medžiagos veikia mūsų organizmą, kur ir kokių jų esama ir ar tikrai verta visų vengti, pasakos VšĮ Baltijos aplinkos forumo specialistės. Informacija apie alternatyvias, mažiau pavojingas chemines medžiagas bus pateikiama remiantis moksliniais tyrimais, pasaulinių nevyriausybinių organizacijų (tokių kaip WWF, GreenPeace, WECF ir kt.) surinktais duomenimis, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis.

Nemokamos paskaitos apie žindymą ir pavojingas chemines medžiagas kasdienėje aplinkoje vyksta nuo Spalio 15 d. iki gruodžio 16 d. Išsamesnė informacija ir registracija į nemokamas paskaitas

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook