Žymios neišnešiotų naujagimių mamos apie auginimo patirtį

Neišnešiotas naujagimisNeišnešiotą naujagimį pagimdžiusią mamą užklumpa daug nemalonių jausmų ir minčių: didžiulis šokas, nežinia, baimė dėl mažylio likimo. Ankstukų auginimo patirtimi dalinasi trys žymios mamos – operos solistė Ieva Prudnikovaitė-Pitrėnė, radijo laidų ir renginių vedėja Daiva Tamošiūnaitė ir dainininko Virgio Stakėno dukra Agnė Stakėnaitė-Dizona, prisijungusios prie pirmosios Lietuvoje neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas” bendruomenės.

Mamos sutaria, kad išgyventi sunkiausias akimirkas labiausiai padeda šeima, o ankstukų tėvų bendruomenės- svarbus įrodymas, kad esi ne vienas ir turi į ką kreiptis pagalbos.

I. Prudnikovaitė: skaudžiausia, kad negalėjau būti su vaiku

I. Prudnikovaitė prisimena, kad tik gimus Veronikai ją užplūdo įvairiausi jausmai – baimė ir nepasitikėjimas savo jėgomis. Žlugo visos jos svajonės: priglausti mažylį, maitinti jį, o žinios apie neišnešiotus kūdikius buvo labai miglotos. Skaudžiausia, kad ji negalėjo būti su vaiku – pirmąsias savaites neišnešiotukai praleidžia inkubatoriuje. Mama tik stebėtoja ir mokinė.

„Kiekviena procedūra, tyrimas ar dūris gąsdino ir varė į neviltį. Atvykus į neišnešiotų naujagimių skyrių šokiravo ten esančios mamos – tikra zombių kariuomenė. Pavargusios, išsigandusios, išsekusios. Teliko pasitikėti gydytojais ir sesutėmis, kuriems esme labai dėkingi, ir mokytis būti ankstuko mama. Laimei Veronika stipriai kabinosi į gyvenimą ir netgi išmoko žįsti. Tačiau nepaisant didesnių ir mažesnių pergalių, pirmieji metai buvo išties sudėtingi, rėksmingi ir bemiegiai”, – prisimena Ieva.

Operos solistė sako, kad tokioje situacijoje tėvams labiausiai padeda šeima. Svarbus ir ligoninės personalo dėmesys – informacija, paskatinimas nugalėti baimes. Būtent šeima ir medikai, pasak jos, padėjo išgyventi sunkiausią laikotarpį.

„Dabar Veronika sveika, stipri, puikiai vystosi ir įdomiai mąsto. Tačiau ši situacija pakeitė mano požiūrį į gyvenimą. Dabar į neišnešiotukų problemas galiu žvelgti be baimės. Tai nėra nuosprendis ar liga – tik kiek kitokios aplinkybės. Atsiranda galimybė perkratyti savo vertybių sistemą, išmokti pasitikėti savo jėgomis ir kitaip pažvelgti į gyvybės dovaną”, – sako Ieva.

D. Tamošiūnaitė: neįsivaizdavau, kad būna tokių vaikų

D. Tamošiūnaitė prisimena, kad pirmieji metai buvo kupini didžiulio nerimo. Mažylei padarė akių operaciją, ir nebuvo aišku, kaip ji matys. Neramino ir įvairiausi nepagrįsti gandai: pavyzdžiui, jai paskambino nepažįstama moteris, apkaltinusi slepiant tiesą, kad jos vaikas, kaip ir visi ankstukai, serga cerebriniu paralyžium.

„Aš net neįsivaizdavau, kad būna vaikų, kurie gimsta vos kelių šimtų gramų ir panašesni į varliukus, o ne į rubuilius kūdikius iš paveikslėlių. Pamenu, tik ką išėjau iš reanimacijos skyriaus ir gydytoja už rankos vedė mane prie inkubatoriaus sakydama: tu tik neišsigąsk. Juk Adelė gimė liepos vidury, nors turėjo dar palaukti iki spalio pradžios. Sunku net patikėti, kokia ji buvo coliukė”, – sako Daiva.

Pasak Daivos, sunkiausia buvo išlaikyti sveiką protą, vidinę pusiausvyrą ir nepasiduoti panikai, kai atrodo, kad niekas be jos ir vyro netiki, kad mažylė išgyvens. Ji įsitikinusi, kad, kaip ir kiekvienai mamai, būtų pravertusi psichologo pagalba.

„Mačiau verkiančias mamas, kurių kūdikiams kažko pritrūko, kad įsikibtų į gyvenimą. O atrodė, kad jie ir valgė geriau, ir kvėpavo geriau už manąją dukrytę. Todėl labai bijojau. Didžiausia parama buvo nuo ryto iki vakaro budėjęs dukrytės tėtis. Padėjo ir močiutės, seneliai ir visa giminė – jutau, kad jie šalia bent jau savo mintimis ir gerais linkėjimais. Šiandien, atrodo, viskas gerai. Adelė nešioja akinukus, bet jų reikia tik dėl astigmatizmo ir tikėtina, kad ateityje nebeprireiks. Dukrytę operavusi gydytoja Rasa Bagdonienė vis stebisi jos geru regėjimu, sako, kad tai stebuklas. O aš manau, kad gydytojai daro stebuklus”, – įsitikinusi Daiva.

A. Stakėnaitė-Dizona: labiausiai slėgė nežinomybė

Po dvynukų Sofijos ir Čarlio gimimo (tai įvyko 28 nėštumo savaitę) Jungtinėse Amerikos valstijose gyvenančios A. Stakėnaitės-Dizonos gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis. Iki tol apie ankstukus ji beveik nieko nežinojo. Pirmosiomis dienomis kamavo fizinis ir emocinis šokas, Agnė nežinojo, ko tikėtis. Mama negalėjo net priglausti savo ankstukų, nes tai jiems tai būtų didelis stresas, tik kasdien juos lankė inkubatoriuje.

„Pirmaisiais metais džiaugiausi net mažiausiais pasiekimais: patys įkvėpė oro, nurijo pieno. Labiausiai slėgė nežinia. Stengiausi kiekvieną dieną negalvoti, kas bus rytoj, ir daryti viską, kas būtina. Ėjau į ligoninę, į darbą, tęsiau studijas, prižiūrėjau pirmąją dukrytę. Išmokome gyventi šia diena ir priėmėme mažylius tokius, kokie jie yra. Tik po metų suvokėme, kaip tai buvo sudėtinga, bet neabejojome, kad mes tai įveiksim”, – teigia Agnė.

Pasak Agnės, sunkumus įveikti padėjo didžiulė šeimos pagalba ir moralinė parama, kaimynų geranoriškumas, draugų ir bendradarbių palaikymas. Dabar mažyliams jau 4 metai, jie tokie pat, kaip kiti vaikai, nors nerimas dėl ateities nepasitraukė.

„Ši patirtis mums suteikė stiprybės ir užgrūdino ateičiai, išmokė džiaugtis paprastais mažais dalykėliais: ar galite įsivaizduoti, kiek džiaugsmo suteikia pramerktos kūdikio akys? Mano vaikučiai paruošti gyvenimui, nes buvo grūdinami iš pat pradžių. Džiugu, kad ir Lietuvoje stengiamasi padėti neišnešiotiems vaikams, informuoti visuomenę”, – sako Agnė.

Statistika

Maždaug vienas iš dešimties naujagimių gimsta neišnešiotas. Iš viso kasmet į pasaulį ateina 15 mln. neišnešiotų naujagimių. Daugiau kaip 1,1 mln. jų neišgyvena.

Lietuvos statistikos departamento preliminariais duomenimis, 2013 m. Lietuvoje gimė 27309 naujagimiai, iš jų 1649 – neišnešioti. Pats mažiausias iš jų išgyvenęs ir sėkmingai užaugęs naujagimis tesvėrė 450 gramų, o jauniausias naujagimis gimė vos 22 savaičių.

Dabar išgyvena 57 proc. labai mažų, nė kilogramo nesveriančių neišnešiotų naujagimių (pirmaisiais Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metais išgyvendavo vos 12 proc.). Didesni neišnešiotukai, kurie sveria 1000-1499 g., išgyvena 94 proc., pirmaisiais Nepriklausomybės atkūrimo metais išgyvendavo 48 proc.

Nuo rugsėjo 15 d. visoje Lietuvoje vyksta paramos iniciatyva Ankstukai”, kviečianti Lietuvos žmones padėti anksčiau gimusiems kūdikiams užaugti. Paremti ankstukus galite pirkdami specialiu „Ankstukų” akcijos ženklu pažymėtas prekes „Maxima” prekybos centruose, aukodami akcijos dėžutėse prekybos centro kasose arba pervesdami paramą SMS žinute numeriu 1670 arba į sąskaitą.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook