5 svarbiausi vitaminai, kurių neturi pritrūkti vaikui

Pakankamas vitaminų kiekis ypatingai svarbus mažam vaikui, nes jo organizmas intensyviai vystosi. Svarbiausi vitaminai, kuriuos reikia nuolat gauti iš maisto, yra A,B,C,D,E. Į vaikų racioną reikėtų kasdien įtraukti užtektinai šių vitaminų turinčių maisto produktų.

Vitaminas A

yra laikomas augimo vitaminu, jis būtinas, kad vaikas augų sveikas ir stiprus, jo reikia normaliam vystymuisi. Be to, nuo vitamino A priklauso odos ir gleivinių būklė, taip pat – regėjimas. Svarbus jo vaidmuo formuojantis imunitetui, o pritrūkus gali sulėtėti vaiko augimas, sumažėja atsparumas infekcinėms ligoms.

Daugiausia vitamino A turi žuvų taukai, sviestas, kepenys, kiaušinio trynys, sūris. Augaliniuose produktuose yra karoteno, iš kurio organizme gaminamas vitaminas A. Karoteno gausu oranžinės ir raudonos spalvos daržovėse ir vaisiuose. Daug karoteno morkose, pomidoruose, paprikose, špinatuose, rūgštynėse, persikuose, abrikosuose.

B grupės vitaminai

būtini medžiagų apykaitai, energijos gamybai organizme, stiprina vaiko nervų sistemą. Nepamirškite, kad visi B grupės vitaminai yra tirpūs vandenyje, todėl jų atsargas būtina papildyti kasdien.

Vitaminas B6 dalyvauja fermentiniuose procesuose, hemoglobino gamyboje, reikalingas riebalų ir angliavandenių apykaitai. B12 taip pat skatina hemoglobino gamybą, dėl to apsaugo nuo mažakraujystės. Geri B grupės vitaminų šaltiniai yra mėsa, paukštiena, žuvis, riešutai (ypač graikiniai riešutai), kiaušiniai, pienas, sūris, pupelės ir soja.

Vitaminas C

yra imuninei sistemai stiprinti būtinas antioksidantas, pa¬deda susidaryti organizmo įgimtam ir įgytam atsparumui infek¬cinėms ligoms. Šis vitaminas dalyvauja kolageno sintezėje, todėl palaiko jungiamųjų audinių elastingumą, svarbus dantims, kremzlėms, kraujagyslėms, odai.

Vitamino C šaltiniai yra citrusiniai vaisiai, juodieji serbentai, erškėtuogės, šermukšniai, šaltalankiai, braškės, kiviai, pomidorai, žalios lapinės daržovės, brokoliai, žiediniai kopūstai, bulvės, svogūnai.

Vitaminas D

organizme atlieka daug funkcijų. Jis būtinas kaulams ir dantims, taip pat –raumenims, padeda organizmui pasisavinti kalcį ir fosforą, kurių pakankamas kiekis svarbus ląstelėse vykstantiems procesams, kaulų mineralizavimui ir nervų sistemai. Vitaminas D yra būtinas imuninei sistemai, apsaugančiai nuo infekcijų ir uždegimų. Jis lemia sklandų visų organizmo sistemų darbą, veikia kaip hormonas, susijęs su kiekviena kūno ląstele.

Šis vitaminas itin svarbus kūdikiams ir mažiems vaikams, padeda išvengti rachito. Didžiausias vitamino D kiekis gaminasi organizme būnant saulėje, deja, Lietuvoje jos dažnai trūksta. Nedidelę dalį šio vitamino (10–20 proc.) galima gauti ir su maistu – iš pieno, kiaušinių ir riebių žuvų, pavyzdžiui, lašišos, silkės, skumbrės.

Vitaminas E

svarbus angliavande¬nių, baltymų ir riebalų apykaitai, stipriai imuninei sistemai. Jis veikia kaip antioksidantas ir saugo organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Vitamino E reikia nervų ir raumenų sistemoms.

Šio vitamino yra nerafinuotuose augaliniuose aliejuose, grūduose, pupelėse, žirniuose, špinatuose, alyvuogėse, avokaduose, riešutuose, kukurūzuose, grikių kruopose, kiaušinio trynyje, mėsoje ir menkės kepenėlėse.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook