Ar saugūs jūsų vaiko žaislai?

Kaip išrenkate savo vaikiui žaislus? Pagal funkcijas, mažylio amžių, jo norus, gamintojo žinomumą, kainą… Žaislų parduotuvėse – gausybė, vaikas nori kaskart vis naujo.. .Tik kai kurie prekybininkai siūlo ne itin geros kokybės žaislų, kurie gali sužaloti vaiką. Taigi, tėvams prisideda dar vienas rūpestis – išrinkti ne tik naudingą mažylio lavinimui, bet ir saugų žaislą. Nekokybiški žaislai gali būti vaiko traumų, sužeidimų, apsinuodijimų bei alergijos priežastis.

Kokie žaislai yra saugūs?

Saugus žaislas, pirmiausia, turi būti pagamintas iš tinkamų medžiagų. Pakuotės informacijoje apie žaislą turi būti nurodyta, kad jis pagamintas iš saugių, neišskiriančių toksinų bei nesukeliančių alergijos medžiagų. Mažylis būtinai bandys „paragauti“ žaisliuką, todėl spalvoti dažai neturi nusilaižyti.

Jeigu žaislas skleidžia nemalonų aštrų kvapą, geriau jo nepirkite.

Vaikas gali susižeisti lengvai nulaužiamomis žaislo detalėmis arba net praryti smulkesnes iš jų. Pavyzdžiui, jei minkšto žaisliuko akytės lengvai nutraukiamos, mažylis gali įsidėti jas į burnytę ir praryti. Taigi, patikrinkite, ar visos detalės stipriai pritvirtintos.

Mažylio žaisluose neturi būti aštrių kampų, galinčių jį sužeisti, ir siaurų angelių, kuriose gali užstrigti pirštukai. Patiems mažiausiems pavojingiausi žaislai su ilgomis virvelėmis.

Vaiko klausą gali pažeisti triukšmingas, čaižus žaislo skleidžiamas garsas. Rinkitės malonius melodingus garsus skleidžiančius žaisliukus.

Žaisliukas ir jo sudedamosios dalys turi būti pakankami didelės, kad mažylis negalėtų jų praryti. Paprastai ant žaisliuko pakuotės nurodoma, kurio amžiaus vaikui jis tinkamas. Vyresniesiems skirtuose žaisluose gali būti smulkių detalių, taigi, rizikuoti neverta.

Nepirkite vaikui per sunkaus žaislo. Mažylis turi lengvai pakelti žaislą ir nesusižeisti netyčia jam išsprūdus iš rankyčių.

Pasvarstykite, ar žaislas higieniškas: ar galima jį plauti arba skalbti.

Geriausia žaislus pirkti specializuotose parduotuvėse, prekiaujančiose saugiais žaislais, kurių saugumą patvirtina gamintojo kokybės ir higienos sertifikatai.

Vaikų chirurgai perspėja: pavojus vaikams tyko žaisluose ir paprastuose buitiniuose prietaisuose

Vaikai labai dažnai praryja smulkius daiktus, netgi adatas ar kitus svetimkūnius, tačiau jie paprastai iš organizmo pasišalina patys ir chirurgų pagalbos neprireikia. Didesnę baimę gydytojams kelia atvejai, kai praryti svetimkūniai įstringa stemplėje, arba vaikai praryja plokščius elementus ar dabar itin vaikų mėgstamus žaislinius magnetukus. Praėjusią savaitę Vaikų ligoninės viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo operacinėje chirurgai gelbėjo mažylį, prarijusį penkis tokius magnetukus, sužnybusius vaiko skrandžio klostę.

Pasak Vaikų ligoninės Vaikų chirurgijos skyriaus Endoskopijų poskyrio vyr. ordinatoriaus Sigito Strupo, tėvai turėtų itin atidžiai prižiūrėti vaikus ir neduoti mažiesiems tokių žaislų, kuriuose yra sveikatai pavojų keliantys plokšti elementai ar magnetai. Beje, plokščių elementų yra ir buitiniuose prietaisuose – laikrodžiuose, žibintuvėliuose, su kuriais ypač mėgsta žaisti mažyliai, todėl visuose namuose tėvams privalu pasirūpinti saugia vaikui aplinka.

Gydytojai chirurgai perspėja, kad plokšti elementai, pakliuvę į stemplę, per 3 valandas gali sukelti stemplės sienos pažeidimų dėl spaudimo ir statinio krūvio, o patekę į skrandį per 48 val. išleidžia juose esantį šarmą, kuris nudegina, sužaloja skrandžio gleivinę, gali prakiurdyti skrandį, sukelti pilvaplėvės uždegimą ar kitų sunkių komplikacijų.

Svetimkūnius iš skrandžio tenka šalinti fibrogastroskopu ar atliekant laparoskopinę operaciją.

Magnetukai taip pat labai pavojingi. Nuryti vienu metu jie, būdami labai stiprūs, laikosi susikabinę, todėl chirurgams juos neretai pavyksta ištraukti naudojant fibrogastroskopą. „Tačiau pasitaiko atvejų, – pasakoja vaikų chirurgas S. Strupas, – kai magnetukai, praryti ne vienu metu, įsitaiso skirtingose žarnos vietose, vieni kitus pritraukia, sulipdo žarnas ir jas prakiurdo“. Tokiais atvejais laparoskopinė operacija su mažais pjūviais jau negelbsti, chirurgams tenka daryti atviro pjūvio operaciją, žaizdos gyja ilgiau.

Vaikų chirurgai primena, kad tėvai, įtarę vaiką prarijus žaislo detalę ar kitą smulkų daiktelį, nedvejodami turėtų vežti vaiką į ligoninę, kur gydytojai, atlikę rentgenogramą, nuspręs, kokios taktikos imtis svetimkūniui pašalinti.

Susiję straipsniai

2 Thoughts to “Ar saugūs jūsų vaiko žaislai?”

  1. NIjole

    Mes zaislus perkam tokius kad butu naudingi, pasidomim pagal amziu ka turetu vaikas gebeti, kokius gebejimus reik lavint. Aisku pries pirkdami zaisla apziuri, kad butu kokybiskas, sandarus. Labiausiai patinka mediniai.

  2. Angele

    Visada pasiziuriu ir perku pagal amziu. Vaiku chirurgai tikrai teisus.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook