Kaip iš pilvuko išvaryti dujas?

Dujų burbuliukai pilveIšpūstas pilvukas gali kamuoti ir kūdikius, ir paūgėjusius vaikus. Dujų susidarymas žarnyne – natūralus fiziologinis procesas. Tačiau atsiradus didelėms jų sankaupoms vargina nemalonūs pojūčiai: pilnumo jausmas, pilvo raižymas, gurgimas, diegliai ir besiveržiančių lauk dujų keliamas diskomfortas. Taip gali nutikti paprasčiausiai nurijus oro, taip pat dėl įvairių priežasčių sutrikus virškinimui.

Kodėl kenčia kūdikio pilvukas?

Vidurių pūtimas (meteorizmas) itin kamuoja kūdikius, nes ne visada sklandžiai jų virškinamasis traktas persitvarko funkcionavimui naujomis sąlygomis. Virškinamajame trakte susikaupusios dujos sukelia spazmus ir dėl to kamuoja pilvuko diegliai. Ši problema gali atsirasti pradėjus maitinti mišiniais arba perėjus prie mišraus maitinimo, ji dažnai kamuoja neišnešiotus, mažai sveriančius kūdikius, taip pat – permaitinamus mažylius. Dažna dujų kaupimosi priežastis – kartu su išgertu pienuku į organizmą patenkantis oras. 

Dėl nebrandžios ir jautrios kūdikių nervų sistemos dieglius gali paskatinti stiprios mažylio emocijos. Tai paspartina lygiųjų žarnyno raumenų tonusą, todėl atsiranda žarnyno spazmai ir skauda pilvuką.

Didelės reikšmės turi maistas

Bet kokio amžiaus vaikui gali pūsti pilvą gausiai prisivalgius saldaus maisto, pavyzdžiui, saldžių vaisių, uogų, taip pat išgėrus daugiau sulčių. Taip pat ši problema vargina valgančius daug riebių patiekalų mažylius. Dujų išsiskyrimą padidina kai kurių maisto produktų virškinimas. Vieni iš tokių pupelės, lęšiai, kopūstai, brokoliai, ridikai, svogūnai, obuoliai, kriaušės, vynuogės.

Pilvo pūtimą sukeliantis oras į žarnyną patenka kalbantis valgio metu, taip pat – vaikui verkiant ar rėkiant. Daug oro žarnyne atsiranda iš gazuotų gėrimų, geriant per šiaudelį, net ilgai čiulpiant ledinukus, kramtant gumą.

Virškinimo sutrikimai gali atsirasti dėl fermentų stokos. Dujos žarnyne susidaro pūvant nesuvirškinto maisto dalelėms. Pavyzdžiui, jeigu trūksta ar neužtenka laktazės – pieno baltymą laktozę skaldančio fermento, meteorizmą sukelia pieno produktai. Tuomet gera išeitis rinktis šiuos produktus be laktozės.

Virškinimas sutrinka dėl alergijos maistui. Tokių maisto produktų žarnyno bakterijos negali gerai suvirškinti ir jie žarnyno mikroorganizmų fermentuojami į dujas. 

Pilvo pūtimo priežastis gali būti disbakteriozė – gerųjų ir blogųjų žarnyno bakterijų pusiausvyros sutrikimas, pavyzdžiui, gydantis antibiotikais. Tuomet suaktyvėja puvimas ir rūgimas, dėl kurio susidaro daugiau dujų.

Vidurių pūtimą gali sukelti susilpnėjusi motorinė virškinamojo trakto funkcija. Tada maistui virškinti prireikia daugiau laiko, jis ilgiau išlieka žarnyne ir lėčiau pasišalina dujos. Dėl šios priežasties meteorizmas gali kamuoti žarnyno vystymosi sutrikimų turinčius vaikus.

Pūsti pilvą gali užkietėjus viduriams, nes dujos sunkiai pasišalina iš žarnyno. Tuomet patariama valgyti daugiau augalinio maisto. Virškinimui turi įtakos ir emocinė savijauta. Dujų kaupimąsi gali paskatinti psichologinės priežastys: nerimas, stresas, depresijos.

Kodėl pučia pilvąKas padeda pilvukui?

Dažna vidurių pūtimo priežastis paūgėjusiam mažyliui – netinkamas maistas, saldumynai, gazuotas vanduo ir nesubalansuota mityba. Tėveliai turėtų stebėti, kokių produktų suvalgius vaikui pradeda pūsti pilvą. Tinkama mityba yra labai svarbi priemonė, padedanti išvengti virškinimo sutrikimų.

  • Vaikas turėtų valgyti naudingą maistą ir reguliariai, gerti užtektinai vandens. Lengviau virškinama liesa mėsa, ne kepti, o troškinti patiekalai, sriubos. Vaikui mažiau duokite riebaus maisto, kramtomosios gumos, gazuotų gėrimų ir daug cukraus turinčių maisto produktų.
  • Valgyti reikia lėtai, gerai sukramtyti. Tada išsiskiria daugiau seilių ir maistas geriau virškinamas.
  • Kad oras nepatektų į virškinamąjį traktą, prie stalo nereikėtų kalbėtis.
  • Vaikas turi daugiau judėti, mankštintis, tai gerina virškinamojo trakto peristaltiką.

Skubi pagalba išpūstam pilveliui

Esant vienai ar kitai virškinimo problemai, žarnyne su skysčiu susimaišiusios dujos tampa putomis. O jas sudaro daugybė burbuliukų, iš kurių dujos negali pasišalinti ir tempia žarnų sieneles. Todėl pučia ir skauda pilvą.

Kai pilvuko problemas sukelia tam tikri maisto produktai, galima mažinti jų kiekį. Tačiau, jeigu pilvą pučia nuolat ar atsiranda kitų nerimą keliančių simptomų, geriausia kreiptis į gydytoją, kuris nustatys priežastį ir skirs vaistus.

Jeigu daugiau prisivalgius vieno ar kito produkto vaikui retkarčiais pučia pilvą, galbūt užteks padaryti pilvuko masažą pagal laikrodžio rodyklę. Taip paskatinsime maistą greičiau slinkti žarnynu ir sumažės puvimo ir rūgimo procesai.

Vaistinėje galima įsigyti preparatą, skatinantį dujų pertekliaus pasišalinimą. Vieni tokių preparatų yra pagaminti su veikliąja medžiaga simetikonu. Ši medžiaga suardo dujų burbulus ir tada jie lengvai pasišalina. Simetikonas nepatenka į kraują ir pašalinamas iš organizmo, todėl su juo pagamintas preparatas yra saugus vartoti ir mažiems vaikams.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook