Gripo epidemija: kaip elgtis?

Gripo epidemijaAtšilus orams vis daugiau žmonių suserga ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis ir gripu. Gripo epidemija paskelbta jau penkiolikoje savivaldybių, todėl šiuo metu ypač svarbu iš karto nustatyti ligą ir nedelsiant pradėti gydyti.

Pasak „Camelia“ vaistininkės Justinos Sargūnaitės, dažniausiai peršąlame dėl to, kad vos nutirpus sniegui ir pašvietus saulei nusimetame megztinius bei šalikus, atsilapojame paltus bei striukes ir mums jau nebe motais šlampančios kojos. Deja, tai viena iš mus susargdinančių priežasčių, nes po žiemos imuninė sistema nusilpusi, o ten, kur daug žmonių, knibžda įvairūs virusai – taip pat ir gripo.

Dažnas ligą ignoruojame ir tęsiame kasdienius darbus, o į vaistinę užsukame jau rimtai susirgę, kai derėtų gulėti lovoje. Vaistininkė perspėja, kad toks elgesys grėsmingas sveikatai.

„Susirgus ir gripu, ir peršalimo liga privalu laikytis lovos režimo, antraip galime neišvengti rimtesnių komplikacijų. Gripas gali užklupti staiga, o peršalimą atpažinsime jau iš pirmųjų simptomų: slogos, čiaudulio, gerklės perštėjimo ir apėmusio silpnumo. Nors abiejų ligų simptomai panašūs, pagrindinis skirtumas yra temperatūra: peršalus karščiavimas menkas arba temperatūra nepakyla, o susirgus gripu, ji šokteli mažiausiai iki +38 ºC,“ – sako J. Sargūnaitė.

Sergantis gripu žmogus jaučia viso kūno silpnumą, krečia šaltis, skauda sąnarius, raumenis, galvą ir akių obuolius. Jeigu išvengsime komplikacijų, visiškai pasveiksime po savaitės, bet jeigu tinkamai nesigydysime pasivys dar kitos ligos – bronchitas, plaučių uždegimas, laringitas, širdies raumens uždegimas ir t.t.

„Vos pajuntę peršalimo ar gripo simptomus, nesistenkite išsigydyti patys. Įtarę gripą nedelsdami kreipkitės į gydytoją, o dėl vaistų peršalus galite pasikonsultuoti su vaistininku. Gydydamiesi patys vaistams ir įvairiems maisto papildams išleisite nemažai pinigų, o specialistas pasiūlys jums tinkamiausius preparatus“ – patikino „Camelia“ vaistininkė.

Norintiems išvengti peršalimo ligų vaistininkė pataria nuolat stiprinti imuninę sistemą. Padės tinkamas dienos režimas, pilnavertė mityba, fizinis aktyvumas, grūdinimasis ir kai kurie maisto produktai, vitaminai bei vaistiniai augalai: česnakas, ežiuolė, saldymedžio, ženšenio šaknies ekstraktai, bičių pikis, vitaminai C bei D3, Omega 3 rūgštys. Jeigu peršalote, privalu gydytis lovoje, gerti daug skysčių, įvairių žolelių arbatų. Jei greitai pasveikti nepavyks, gydytojas gali skirti uždegimą slopinančius vaistus.

Svarbiausia – ligos išvengti

Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės Suaugusių infekcinių ligų skyriaus gydytojo Algimanto Baublio, gripas dažniausiai gydomas ambulatoriškai, o komplikacijų dar nėra daug. Tik ypač sunkios komplikacijos– plaučių uždegimas, bronchitas, otitas, sinusitas, inkstų ar net širdies pakenkimai gydomi ligoninėje.

Įprasti gripo požymiai yra aukšta temperatūra, kaulų laužymas, sąnarių, akių obuolių skausmas. A. Baublys pataria, jei antivirusiniai vaistai nepadeda išgyti per penkias dienas, būtina kreiptis į medikus, nes gali prasidėti gripo komplikacija.

Medikas įsitikinęs, jog kiekvienas sloguojantis, čiaudintis ar varginamas kitų virusinės infekcijos požymių žmogus turėtų ryšėti medicininę kaukę.

Padeda skiepai bei higiena

Bene efektyviausia apsauga nuo gripo– skiepai. Vaikų priėmimo, skubiosios diagnostikos ir intensyvios slaugos skyriaus vedėja Liuda Gražina Bekerienė sako, jog skiepytis reikėjo rudenį. Šiuo metu negalima skiepytis ne tik nuo gripo, bet ir nuo kitų ligų, nes jei organizme būtų infekcija, gali kilti ir skiepo komplikacija.

Gydytoja ragina žmones pasitikėti skiepais, nes jie yra saugūs, nuolat atnaujinami ir pritaikomi prie tą sezoną plintančio gripo štamo. Tačiau skiepais gripo virusas bus pažabotas tik pasiskiepijus apie 50 proc. gyventojų.

Jei susirgo vaikas

Susirgus vaikui, gydytoja pataria neskubėti į ligoninę, nes tyrimai dar nerodys ligos sukėlėjo. Karščiuojantį vaiką slaugantys tėveliai gali nesibaiminti, jei temperatūra nekyla iki 38,5 laipsnio – tai normali organizmo reakcija į virusą. Gydytoja pataria duoti daugiau skysčių: vandens, arbatų. Kai temperatūra aukštesnė negu 38,5 laipsnių, reikėtų duoti temperatūrą mažinančių vaistų bei konsultuotis su šeimos gydytoju.

Nelankantis lopšelio-darželio vaikas, anot gydytojos, užsikrėsti gali tik nuo sergančių artimųjų. Todėl epidemijos metu ypač svarbu laikytis rankų higienos, dažniau plauti grindis.

Anot pediatrės, gripo epidemijos metu daugėja mažųjų pacientų, ypač -švenčių dienomis. Medikė pataria esant gripo epidemijai nesivesti vaikų ne tik į ligoninę, bet ir į prekybos centrus, kitas gausiai lankomas vietas. O susirgus – ne tik laikytis režimo, gerti skysčių, gydytis tinkamais vaistais, bet ir… šypsotis. L. Bekerienė įsitikinusi, kad sveikti padeda ir širdžiai miela muzika.

Kaip ir kasmet drauge su ūmiomis virusinėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis plinta ir roto bei noro virusinės infekcijos, kurios prasideda ūmiu karščiavimu, viduriavimu. Tokie vaikai gydomi Vaikų ligų skyriuje. Ligoniukai atskiriami vieni nuo kitų, kad nepasidalintų užkratu.

Ypač didelis pavojus nėščiosioms

Įvairios bakterijos ypač pavojingos nėščiosioms ir gimdyvėms. Todėl medikai pataria gripo epidemijos metu nesivesti vaikų ne tik pas ligoninėje gydomas mamas ar besilaukiančias kūdikio moteris bei sergančius broliukus ar sesutes. Po persirgtos ligos vaikai ilgai dar lieka virusų, bakterijų, stafilokokinių infekcijų nešiotojais, todėl kelia pavojų ir po operacijos gydomiems ligoniams.

Medikai ragina nelydėti sergančiojo į ligoninę, jei jaučiate infekcijos požymius: sloguojate, skauda gerklę, pakyla temperatūra. Aplankę sergantį žmogų nepamirškite nusiplauti rankas

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook