Guzeliai

Pilvo guzeliai     

Dažniausia pilvo guzelių priežastis bambos išvarža. Naujagimio pilvuko raumenų audinyje, bambos srityje yra ertmė. Pilvaplėvė, elastinga membrana, išklojanti pilvą iš vidaus įsiterpia į šią ertmę ir sudaro išvaržos maišelį, kuris apčiuopiamas po pilvuko oda kaip sukietėjimas. Į išvaržos maišelį gali  išslysti ir plonosios žarnos.

Išvarža atrodo kaip išsipūtusi bamba. Išvarža dažniausiai būna nuo pat gimimo, bet gali atsirasti ir vėliau, ypač vaikui labai verkiant. Pirštu čiuopiant bambutę, juntamas randinis žiedas ( jo skersmuo gali būti nuo kelių milimetrų iki kelių centimetrų). Išvaržos dydis kinta: ji gali didėti ir mažėti. Išvarža padidėja ir įsitempia vaikui verkiant arba stenant. Ji beveik išnyksta kūdikiui ramiai gulint. Spustelėjus bambutės išvaržą pirštu, ji išnyksta, įsitraukia.

Bambos išvarža nepavojinga vaiko sveikatai, jos gydyti nereikia. Išvarža dažniausiai išnyksta per kelis pirmuosius metus. 5 metų vaikui neišnykusi išvarža operuojama ( užsiuvamas neužaugęs bambos žiedas).

Kad bambutė greičiau sugytų, padeda mankštos pilvo raumenims stiprinti, pilvuko masažas, kūdikį  dažniau guldykite ant pilvuko.

Kiti guzeliai pilvo srityje gali būti lipomos ( minkštųjų audinių gerybinis riebalinis auglys). Dažniausiai lipomos išsivysto po oda. Riebalinės cistos panašios į lipomas, tik odos paviršiuje yra skylutė, o aplink – sukietėjimai.

Rečiau guzelių tipo dariniai susiformuoja pilvo viduje. Šiuo atveju labiausiai tikėtina priežastis – vidurių užkietėjimas ir geriausia kreiptis į gydytoją.

Odos guzeliai                      

Odoje ar po ja esantys guzeliai dažniausiai – padidėję limfmazgiai, riebalinės cistos, lipomos ir labai retai vaikams juos sukelia kitos priežastys.

Padidėję limfmazgiai paprastai pastebimi ant kaklo, pažastyse ir kirkšnyse.( Kirkšnies
ir kapšelio guzeliai
. Kaklo guzeliai) Jie gali atsirasti kitose kūno vietose, pavyzdžiui, alkūnių sulinkimuose arba pakinklių duobėse.

Riebalinė cista

Riebalinės cistos atsiranda tuomet, kai plaukų folikulė (odos angelė, iš kurios auga plaukas) blokuojama ir prisipildo balto į vašką panašaus turinio. Riebalinių cistų gali atsirasti visose kūno vietose, išskyrus delnus ir padus. Dažniausiai jos atsiranda galvos odoje, ant veido, kaklo ir stuomens. Šios cistos paprastai būna 1–2 centimetrų skersmens, bet kartais išauga daug didesnės.

Cista panaši į lygų apvalų guzelį, dažnai – su duobele arba juodu taškeliu centre: tai užblokuoto plauko folikulo ertmė.

Cista dažniausiai įtempta ir čiuopiant juda drauge su oda.

Ką daryti? Riebalinė cista nekenksminga, bet patekus infekcijai, joje gali išsivystyti uždegimas ir jos vietoje atsiranda furunkulas (šunvotė, piktvotė). (Furunkulas – šunvotė). Infekcijos plitimui sustabdyti gali prireikti operacijos. Kitais atvejais chirurgija pasitelkiama kosmetiniais sumetimais.

Lipoma

Čiuopiant lipoma primena riebalinę cistą, bet joje nėra taškelio viduryje. Tai iškilimai, sudaryti iš poodinio riebalinio audinio. Lipomos minkštos ir paslankios, atsiranda net vaikams, manoma, kad gali būti paveldimos.  Lipomos gali atsirasti visur, bet dažniausiai – ant kaklo, nugaros, krūtinės, viršutinės stuomens dalies, ant rankų ir kojų. Lipomos nekenksmingos, chirurginiu būdu šalinamos kosmetiniais tikslais.

Pastebėjus bet kokį guzelį geriausia pasikonsultuoti su gydytoju, kad įsitikintumėte, kad tai nėra piktybinis navikas.

Mazgas

Mazgai gali būti painiojami su cistomis ir lipomomis. Jie atsiranda tik virš sausgyslių (dažniausiai  – ant riešų ir kulkšnių. Sausgyslė – tai audinys, esantis raumenų ir kaulų susijungimo vietoje, apgaubtas apvalkalo. Nusilpęs apvalkalas kurioje nors vietoje sukelia iškilimą, kuris prisipildo želė konsistencijos skysčio.

Šis virš sausgyslės esantis mazgas nepasislenka judant sausgyslei. Nepasislenka jis ir drauge su oda. Mazgai nebūna didesni kaip centimetro skersmens. Jie nekenksmingi ir praeina savaime. Jeigu jie išlieka, šalinami chirurginiu būdu.

Kitos priežastys

Raudonas mėsinga gumbas, atsiradęs įpjovimo, įbrėžimo, rakšties arba traumos vietoje gali būti pūlinga granulioma. Dažniausiai jos atsiranda ant plaštakos, pėdos, kartais – ant lūpų, dantenų.

Kreipkitės į gydytoją, kuris Jums pasiūlys granuliomos prideginimą arba chirurginį pašalinimą.

Kietas patinimas aplink po traumos susidariusį randą gali būti  keloidinio rando požymis. Tai reiškia, kad organizmas gamina daugiau jungiamojo audinio, negu reikia. Kai kurie vaikai turi polinkį šiems randams. Jie nekenksmingi, tik atrodo ne itin patraukliai. Per kurį laiką randai patys rezorbuojasi. Kartais reikia  gydymo steroidinių hormonų injekcijomis, chirurginis gydymas skiriamas retai.

Iškilimas po oda gali būti Meibomo cista (Akys:paraudo, ašaroja, peršti).

Jeigu nerimaujate dėl bet kurio vaikui atsiradusio patinimo arba guzelio, būtinai kreipkitės į gydytoją.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook