Vabzdžių įkandimai

Dažniausiai vaikams įgelia uodai, bitės, širšės ir skruzdėlės. Atsiranda niežtintys patinimai – tai alerginė organizmo reakcija. Vieni vaikai, kaip ir suaugusieji, yra jautresni vabzdžių išskiriamoms medžiagoms, kitiems jos beveik nesukelia jokių reakcijų.

Niežtinčios dėmės įkandimo vietoje atsiranda po kelių minučių, po kurio laiko oda parausta ir patinsta. Įkandimo dėmės išnyksta maždaug per 1–2 savaites.

Ką daryti?

Įkandimo vietą reikia patepti niežulį malšinančiu tirpalu, gali prireikti ir antihistamininių preparatų. Apsaugoti vaiką nuo vabzdžių įkandimų galite vabzdžius atbaidančiais repelentais.

Įgėlus bitei ar širšei

Įgėlus bitei, odoje gali likti geluonis. Jeigu jis gerai matomas, pabandykite ištraukti nagais, pincetu arba bukąja peilio puse. Negalima išspausti geluonies, nes į organizmą pateks daugiau nuodų iš maišelio. Nuodus galima iščiulpti iš žaizdos, pažeistą vietą nuplauti vandeniu su muilu arba ant įgeltos vietos uždėti cukraus gabalėlį, kuris ištrauks nuodus, įtrinti česnako skiltele, petražolių lapais arba patepti ūkišku muilu.

Skausmui numalšinti įgėlus širšei, pridėkite actu sumirkytą vatos tamponėlį, o įkandus bitei – vatos tamponėlį pamirkykite sodos tirpale. Skausmą malšina ir ledas.

Liežuvio sugėlimas pasitaiko retai. Tuomet gali labai ištinti liežuvis arba gerklė, vaikas sunkiai kvėpuoja, dūsta. Jeigu bitė ar širšė sugėlė vaikui liežuvį, kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Bitės nuodai gali sukelti stiprią alerginę reakciją. Aplink įkandimo vietą atsiranda didelė ištinusi ir paraudusi dėmė. Pasirodo dilgėlinis bėrimas, niežėjimas, drebulys, temperatūra kartais pakyla iki 38 laipsnių.

Labai retai vaiko alerginė reakcija būna tokia stipri, kad jis sunkiai kvėpuoja, dūsta, skauda visą kūną, pilvą, galvą, galva gali ir svaigti, pykina, vaikas vemia, net praranda sąmonę. Tuomet kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Pagalba

Sunkios alerginės reakcijos vaikams pasitaiko retai. Dažniausiai alerginė reakcija praeina savaime.

Jeigu įtariate, kad vaiką gali ištikti šokas įgėlus vabzdžiams, namuose arba sode reikia turėti rinkinį nuo šoko.

Rinkinio sudėtis: varžtas, sterilūs vienkartiniai švirkštai. Taip pat vaistai: adrenalinas, antihistamininiai preparatai, prednizolonas, bronchus plečiantis aerozolis, hormonų tepalas.

Sugeltą vaiką reikia paguldyti ant šono arba ant nugaros pasukta į šoną galva, kad pradėjęs vemti neužspringtų. Jam reikia gryno oro ir daug skysčių. Galima guminiu varžtu užspausti sugeltą ranką ar koją virš įgėlimo vietos ir kas10–15 minučių 2–3 minutėms minutėms atpalaiduoti varžtą. Esant šoko pavojui reikia sušvirkšti adrenalino, sustojus širdžiai ir kvėpavimui, daromas širdies masažas ir dirbtinis kvėpavimas. Ligonį reikia gabenti į ligoninę.

Esant silpnai alerginei  reakcijai  antihistamininius vaistus ir prednizoloną galima vartoti iš karto po įgėlimo. Ant įgeltos vietos gerai uždėti ką nors šalto arba patepti hormonų tepalu.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook