Kirkšnies ir kapšelio guzeliai

Kirkšnis –  priekinio kūno paviršiaus sritis, vieta, kurioje kojos susijungia su stuomeniu. Šis terminas neįjungia berniuko kapšelio.

Limfmazgių uždegimas

Guzelių pavidalo dariniai kirkšnyje paprastai yra limfmazgių uždegimo arba išvaržos požymis.

Limfmazgių yra visame kūne, vieni jų išsidėstę po oda, kiti –  giliau. Jie yra organizmo imuninės sistemos dalis. Esant infekciniam susirgimui limfmazgiai neleidžia infekcijai plisti organizme ir su ja kovodami – padidėja. Labiausiai pastebimi padidėję kaklo limfmazgiai sergant peršalimu, gripu arba angina.

Sunki gripo infekcija gali sukelti limfmazgių padidėjimą visame vaiko kūne, taip pat – kaklo, alkūnių, kirkšnies srityse. Jeigu limfmazgiai padidėjo vienoje kirkšnyje, tai gali byloti apie lokalizuotą šios vietos infekciją, pavyzdžiui, – vienos kojos odos infekciją.

Kita populiari  limfmazgių padidėjimo priežastis – injekcija į sėdmenis.

Padidėję limfmazgiai minkšti ir skausmingi čiuopiant, kirkšnyje jų užčiuopiama keletas, net ir tuo atveju, jeigu vienas didesnis už kitus.

Kirkšnies išvarža

Vienas guzelis kirkšnyje gali būti kirkšnies išvarža. Tai reiškia, kad dalis pilvaplėvės –  elastingos membranos, išklojančios vaiko pilvo ertmę iš vidaus, išlenda pro angas raumenyse ir sausgyslėse, formuojančiose priekinę pilvo sienelę. Šis pilvaplėvės maišelis suformuoja guzelį po oda. Jame yra nedidelis kiekis skysčio bei gali būti dalis vaiko žarnų.

Suaugusiesiems tokia išvarža gali atsirasti dėl tarpų tarp raumenų, kurie atsiranda esant dideliems fiziniams krūviams. Vaikams išvarža dažniausiai būna įgimta. Kirkšnies išvarža tai didėja, tai sumažėja. Jeigu vaikas standinasi arba rėkia, išvarža išsipučia, o ramiai gulint – beveik išnyksta. Kartais ji būna abiejose kirkšnyse.

Kirkšnies guzeliai

Kirkšnies guzeliai dažniau pasitaiko berniukams ir gali išplisti į kapšelį. Tokiuose guzeliuose gali būti ir skysčio ( vandenė), ir žarnų. Vandenė paprastai išsivysto iškart po gimimo, be išvaržos, ir praeina savaime. Jeigu vandenė atsiranda vėliau, tai greičiausiai išvaržos požymis. Bet kuriuo atveju, jeigu vaikui vandenė, reikia gydytojo konsultacijos – nustatyti, ar nebūtinas chirurginis gydymas.

Ką daryti?

Kirkšnies išvarža savaime nepraeina ir visada yra pažeidimo rizika. Tai reiškia, kad, į išvaržą patekusi žarnyno dalis gali taip stipriai susispausti, kad sustos kraujotaka ir ši žarnyno dalis apmirs. Rezultatas gali būti sunki infekcija ir žarnų nepraeinamumas (obstrukcija).

Todėl vienintelis kirkšnies išvaržos gydymo būdas – chirurginis.

Jeigu išvarža daugiau kaip 2 valandas  standi, kieta ir jos negalite išlyginti – gali būti suspaustos žarnos. Todėl būtina skubiai kreiptis į gydytoją.

Kitos priežastys

Berniukui, kurio tik viena sėklidė nusileidusi į kapšelį, guzelis kirkšnyje gali būti nenusileidusioji į kapšelį sėklidė. Jeigu abiejų sėklidžių berniuko kapšelyje neapčiuopiate, kreipkitės į gydytoją.

Kartais problemą sukelia tik tai, kad mažų berniukų raumuo, pakeliantis sėklides į kapšelio viršų, labai aktyvus. Tai normalu, bet jeigu  4 – 5 metų berniuko viena arba abi sėklidės dar nepateko į kapšelį, gali prireikti chirurginio gydymo.

Kitos guzelių kirkšnyje priežastys – lipoma ir riebalinė cista. ( Guzeliai). Tai nekenksmingi dariniai, nors kartais prireikia chirurginio gydymo.

Kreipkitės į gydytoją, jeigu pastebėjote šiuos požymius

-Vieną guzelį kirkšnyje arba po vieną abiejose.

-Labai padidėjo limfmazgiai, nors nėra akivaizdžios priežasties.

-Pastebėjote guzelį kapšelyje.

-Pastebėjote išvaržos požymius.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook