Ruošiamės šaltojo sezono išbandymams

vitaminai-vaikui-rudeniRudenį vaikas pasitinka sustiprėjęs per vasaros atostogas. Saulė, maudynės ir daržovės, vaisiai bei uogos iš nuosavo ar močiutės daržo – pagrindiniai energijos, jėgų ir geros nuotaikos užtaisai. Tik gaila, kad jų galios greitai išsenka ir ima prastėti nuotaika, dingsta entuziazmas ir darbeliams, ir žaidimams, o darželyje ar mokykloje vaikas nuolat susigriebia virusines infekcijas. Tai reiškia, kad organizmas nusilpo ir reikia ne tik gydyti slogą, kosulį ar gerklę, bet ir sustiprinti vaiką vitaminais ir mineralais. O geriausia tai pradėti iš anksto – dar neįsisiūbavus ligų sezonui.

Kodėl rudenį svarbūs vitaminai?

Rudens dienos jau nebedžiugina šiluma ir šykšti saulės spindulių, be kurių žmogaus organizmas negali pasigaminti vitamino D, o nuo jo priklauso ne tik kaulų tvirtumas, bet ir atsparumas ligoms. Ne itin malonu prastu oru lauke, dar ir greičiau temsta, todėl gryname ore vaikas būna trumpiau. Seniai nuskinti švieži vaisiai ir daržovės jau nebeturi dalies vitaminų, jie vis dažniau keičiami atvežtiniais. Be to, apskritai naudingų medžiagų kiekis šiuolaikiniuose maisto produktuose, ypač perdirbtuose, nėra pakankamas.

Tyrimais įrodyta, kad net visavertė mityba nesuteikia viso reikalingų mikroelementų kiekio. Todėl papildomi vitaminai ir mineralai vaikui svarbūs visais metų periodais, juo labiau kad šios medžiagos reikalingos dar ir augimui bei vystymuisi. Jų reikia tam tikrais kiekiais, nes trūkstant vieno mikroelemento taip pat gali sumažėti ir kito.

Rudenį visiems reikia persiorientuoti į naują gyvenimo ritmą, įsijungti į didesnius ar mažesnius darbelius tenka ir vaikams. Daug darželinuko ar mokinuko jėgų reikalauja pamokos, užsiėmimai įvairiuose būreliuose. Dar stiprybės turi likti atsilaikyti prieš darželyje ir mokykloje besislepiančius virusus, ligas skatinančią rudens vėsą ir drėgmę. Todėl vaikas vitaminus eikvoja dar sparčiau, o su maistu gauna jų mažiau nei suaugęs.

Iš ko spręsti, kad vaikui vitaminų per mažai?

Pastebėti, kad vaikui trūksta vitaminų, nesunku. Mažylio oda išsausėja ir ima pleiskanoti, lūžinėja ir sluoksniuojasi nagai, vaikas tampa vangus, dirglus, nebesidomi net žaidimais ar kita mėgstama veikla, jam sunku sutelkti dėmesį, atrodo nuolat nuvargęs, prastai miega. Į vitaminų trūkumą reaguoja ir virškinimo sistema – suprastėja apetitas, pykina ir krenta svoris. 

Tyrimai parodė, kad vitamino D trūksta 90 proc. mokyklinio amžiaus vaikų. Gydytojai teigia, kad vėsiuoju metų periodu vaikams dažnai pritrūksta ne tik vitamino D, bet ir B grupės vitaminų, C ir folio rūgšties. Vitaminų D, B12 ir B9 (folio rūgštis) stoka – dažna nuovargio ir išsekusios  energijos priežastis. Folio rūgšties avitaminozė užima antrą vietą po vitamino D. Jeigu folio rūgšties trūksta nemažai, vaikas nusilpsta, greitai nuvargsta, jam dažnai skauda galvą, nuolat keičiasi nuotaikos, šios medžiagos stoka sukelia viduriavimus, burnos, skrandžio ir žarnų gleivinės uždegimus. Trūkstant vienos iš kraujo kūnelių (eritrocitų) gamybai reikalingos medžiagos, iš kurių svarbiausios folio rūgštis, vitaminas B12 ir geležis, išsivysto anemija. Pirmieji anemijos  simptomai yra nuovargis ir smarkus širdies plakimas, gali trūkti oro, svaigti galva. Svarbu prisiminti, kad, esant folio rūgšties stokai, gali trūkti ir vitamino B12.

Jeigu trūksta vandenyje tirpaus niacino (vitaminas B3), dar vadinamo nikotino rūgštimi arba vitaminu PP, gali sutrikti atmintis, miegas, dingsta energija, parausta oda, paraudonuoja ir peršti burnos gleivinė ir liežuvis.

Kad vaikui trūksta imunitetui svarbaus vitamino C, galite įtarti, jeigu valant dantukus kraujuoja dantenos, o šnypščiant nosį pasirodo kraujo.

Vitaminų stokos priežastis gali būti ne tik ta, kad vaikas negauna pakankamai vitaminų iš vaisių ir daržovių. Jų pritrūksta dar daugiau, kai organizmas negali pasisavinti šių elementų. Taip atsitinka stokojant kai kurių virškinimui būtinų fermentų arba gerųjų bakterijų. Tuomet reikia ne tik duoti vaikui papildomai vitaminų, bet ir sureguliuoti virškinimą. Kokių vitaminų, fermentų ar bakterijų trūksta, parodys tyrimai, o šiuo atveju neapsieisite be gydytojo.

Rinkimės naudingus maisto produktus

Pirmiausia, pasirūpinkite tinkama vaiko ir visos šeimos mityba. Peržiūrėkite įprastinį valgiaraštį – ar užtenka vaikui angliavandenių, kurie teikia energijos ir nevirsta riebalų pertekliumi. Naudingiausi iš tokių produktų – kruopos ir kiti grūdiniai, kuriuose yra daug vitamino B, būtino nervų sistemai, taigi ir gerai nuotaikai, ir žvalumui rudenį. Svarbūs pieno, ypač rauginto, produktai – gero virškinimo pagalbininkai. Kiekvienam šeimos nariui šaltuoju metų periodu reikia ir mėsos. Sveikesnė liesa mėsa, ji yra ne tik baltymų, bet ir lengvai pasisavinamos geležies, cinko ir vitamino B12 šaltinis. Pratinkite vaiką valgyti žuvį – tai vertingas maisto produktas, turintis daug baltymų ir nepakeičiamųjų aminorūgščių.

Dienos valgiaraštį papildys sezoninės daržovės ir vaisiai, namuose išvirti kompotai, uogienės, rauginti produktai. Jeigu vaikas nėra alergiškas citrusiniams, šie vaisiai, taip pat ir vynuogės, padės išvengti rudeninės avitaminozės. Juose gausu ne tik vitamino C, bet ir svarbių antioksidantų.

Vaikai mėgsta užkandžiauti, o tėveliams verta pasistengti, kad šie valgymai būtų naudingi. Sausainius ir kitus saldumynus keičiame į vaisius, daržoves ir riešutus. Saldžių limonadų ir pirktinių arbatų taip pat atsisakome, o juos keičiame į naminius kompotus ir šviežiai spaustas sultis.

Nepamirštame tam tikro amžiaus vaikui skirtų vitaminų ir mineralų maisto papildų, kurie kompensuos šių medžiagų stoką maiste.

Organizmą stiprinti padeda poilsis ir grynas oras

Pediatrai įsitikinę, kad organizmo galias didinti padeda grynas oras, todėl rudenį vaikas turėtų pakankamai laiko praleisti lauke. Vaikštinėjimai parke ir žaidimai kieme padės ne tik prisitaikyti prie temperatūrų pokyčių, bet ir prisotins kraują visiems apykaitos procesams reikalingo deguonies. Aktyvūs užsiėmimai ore sustiprins vaiko širdį ir raumenis, padidins ištvermę.

Svarbus imuniteto stiprinimui ir miegas. Tinkama dienotvarkė būtina mažam vaikui: ramus naktinis miegas ir popietinis poilsis stiprina nervų sistemą ir padeda nugalėti mokymosi bei psichologinius sunkumus.

Kitas svarbus momentas – tinkamas mokslo bei papildomų fizinių ir kūrybinių užsiėmimų grafikas. Prasidėjus mokslo metams tėvai, stengdamiesi išrinkti vaikui būrelius, dažnai vadovaujasi savo ambicijomis arba mažojo norais, kurie ne visada atitinka vaiko galimybes. Pagrindinė užduotis tėvams – tolygiai paskirstyti dienos užsiėmimus, kad vaikas nenuvargtų. Abejojantiems, koks užsiėmimas geriausiai sustiprins vaiko sveikatą, rudenį patariama išbandyti plaukimą, lengvąją atletiką arba sportinius šokius.

Tinkama mityba, papildyta vitaminais ir mineralais, geras poilsis bei aktyvus laisvalaikis padės sustiprėti imunitetui ir pasiruošti dar didesniems – artėjančios žiemos išbandymams bei gripo sezonui.

Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook