Kaip apsisaugoti nuo skraidančių alergenų?

Jeigu vaikas alergiškas žiedadulkėmsAtšilus orams ir sužaliavus gamtai, kone kas penktas vaikas ar suaugusysis patiria vieno ar kito alergeno sukeltus negalavimus: kamuoja sloga, čiaudulys, akių ašarojimas. Smulkios žiedadulkės pro langus ar duris, patenka ir į uždaras patalpas. Todėl alergologai pataria iš anksto susikurti erdvę, kurioje būtų galima ramiai dirbti ir ilsėtis. „Alergiški žmonės griebiasi įvairiausių priemonių nemaloniems simptomams sumažinti. Viena naujausių technologijų – specialūs tinkleliai, dėl kurių oras namuose išlieka švarus“, – sako „Domus Lumina“ vadovas Mantas Jančauskas.

Svarbiausia – neįsileisti alergenų į namus

Visuomenės sveikatos specialistai nuolat primena, jog alergiškas vaikas ar suaugusysis turėtų stengtis nesusitikti su alergenu. Jeigu sergate šienlige, venkite žydinčių pievų ir nenupjautų vejų. Žiedadulkių koncentracija didžiausia sausomis ir vėjuotomis dienomis, todėl tuo metu nedera būti gryname ore. Į lauką eikite su akiniais, o nosies vidų derėtų tepti apsauginiu tepalu. Grįžus iš lauko geriausia išsimaudyti bei persirengti – kad žiedadulkių nepatektų į namus. Prireikus nusiprauskite veidą ir akis šaltu vandeniu.

Jei vaikas alergiškas vabzdžių įkandimams, šiltuoju metų periodu neleiskite jam vaikščioti basomis, naudokite įvairias tepamas ar purškiamas vabzdžius atbaidančias priemones. Lietuvos Alergijos ir astmos asociacijos prezidentė prof. Rūta Dubakienė perspėja, kad vabzdžiai gali sukelti grėsmingiausią alerginę reakciją – anafilaksinį šoką. Jo metu kraujospūdis gali sumažėti net iki nulio, kamuoja dusulio priepuoliai, ištinsta gerklė, apninka dilgėlinis bėrimas. Vaikas ar suaugęs žmogus gali mirti. Jeigu anksčiau vaikas ar jūs patyrėte stiprią alerginę reakciją į įkandimą, vertėtų turėti adrenalino. Tai pirmoji pagalba netikėtai įgėlus vabzdžiui.

Namų bei darbo aplinka

Žiedadulkėms alergiški žmonės turi ne tik vengti vietų, kur yra daug žalumos, bet ir pasirūpinti, kad žiedadulkės nesklistų po namus. Pavasarį kasdien valykite dulkes bei atsisakykite kilimų, ant kurių gali nusėsti į namus patekusios žiedadulkės. Langus, stoglangius, lauko, balkono ir terasos duris apsaugokime specialiais antialerginiais tinkleliais. Tinklelis, priešingai nei purškikliai, ilgalaikė apsauga ir nedirgina nosies. Tokie tinkleliai yra tankesni nei įprastiniai, todėl į namų vidų neįskris ne tik vabzdžiai, lapai bei pienių pūkai, bet ir ypač smulkios žiedadulkės. „Taigi namus galima vėdinti nesibaiminant, kad į juos pateks alergenų. Taip pat namai bus nuolat vėdinami ir juose nesikaups dulkės. Tai itin svarbu alergiškiems žmonėms“, – pasakoja M. Jančauskas.

Anot specialisto, paprastai šiais tinkleliais pradedama domėtis vasaros pradžioje, kai alergijos kamuojami žmonės nebeiškenčia ūmių ligos simptomų. „Lietuvoje šienligė prasideda ankstyvą pavasarį, sužydus lazdynams. Jei suvalgius lazdyno riešutą ima graužti burną, pasigavote šią ligą“, – sako Lietuvos Alergijos ir astmos asociacijos prezidentė prof. Rūta Dubakienė. Pagal alergiją sukeliančių žiedadulkių rūšį, liga gali tęstis net iki spalio mėnesio. Todėl apsauga nuo alergenų patariama pasirūpinti iš anksto, kol dar nepajutome negalavimų patys ir nesiskundžia jais vaikas.

Užpuolus alergijai – svarbu kreiptis į gydytoją

Vilniaus universiteto tyrimų duomenimis, Lietuvoje yra apie 50 augalų rūšių, kurių žiedadulkės sukelia alergiją. Smulkesnės žiedadulkės sukelia stipresnius negalavimus. Mat smulkutės žiedadulkės prasiskverbia giliau į kvėpavimo takus. Žolių ir piktžolių žiedadulkės pavojingesnės negu medžių. Lietuvoje dažniausi alergenai – motiejuko, šunažolės, avižuolės, eraičino, javų žiedadulkės. Alergenu dažnai tampa lazdynų, alksnių, beržų žirginiai ar gluosnių „kačiukai“.

Alergija kamuoja ir mažus vaikus, ir suaugusiuosius. Pirmąkart liga gali užklupti bet kokio amžiaus žmogų. Vieni pajunta atskirus alergijos simptomus – tokius kaip sezoninis konjunktyvitas (akių uždegimas). Ligonio akys parausta, peršti, ašaroja ar net skauda, jis bijo šviesos. Dar viena pavasarį paūmėjanti alergijarinitas. Paprastai tariant, tai stipri sloga drauge su intensyviu čiauduliu. Esant rinitui paburksta, tinsta ir niežti nosį. Kitus kankina kompleksinė alergija – šienligė. Jos simptomai: konjunktyvitas, rinitas, taip pat – pakilusi temperatūra, galvos skausmas, gali perštėti ir niežėti gerklę ar gomurį. Vaikas gali susirgti Kvinkės edema. Tai dilgėlinė: per keletą minučių ištinsta vokai, lūpos, ausų kaušeliai, juos niežti ir degina. Prie šienligės gali prisidėti ir sezoninė žiedadulkių astma. Vasarą intensyvėjant saulei, sulaukiama dar vienos nekviestos viešnios – saulės dilgėlinės. Tai A tipo ultravioletinių spindulių sukelta alergija.

Jeigu pajutote šiuos negalavimus, būtinai kreipkitės į gydytoją – alergologą. Geriausia su gydytoju pasikonsultuoti vėlyvą rudenį, pasibaigus žydėjimui ir nukritus lapams. Jis nustatys alergijos kaltininkus, patars kaip apsisaugoti, prireikus skirs vaistus.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook