Ko neturi daryti paauglio mama ir tėtis

Kaip tėvai turėtų kalbėti su paaugliuPaauglystė – vienas sudėtingiausių gyvenimo periodų. Jo metu formuojasi asmenybė, nuostatos, vertybės. Dažnai jos nekinta visą gyvenimą ir lemia svarbiausius jaunuolio ateities sprendimus. Tinkamai bendraujantys su paaugliais tėvai gali juos apsaugoti nuo netinkamo elgesio ir abejotinų sprendimų. Tačiau nedera moralizuoti, drausti ar bausti, verčiau rinktis stebėtojo vaidmenį. Tėvų vaidmenį paauglys suvokia kaip bešališko stebėtojo – pakanka žinoti, domėtis, tačiau aktyviai paauglio gyvenime nedalyvauti, jo nekontroliuoti, tik prireikus, būti pasiruošusiems padėti.

„Tėvai stebisi, kodėl paaugliai irzlūs, užsidarę, nelinkę bendrauti, be galo egocentriški ir grubūs. Paauglystėje vaikus valdo hormonai, adrenalinas ir noras išbandyti, peržengti ribas. Nebijokite paauglių maišto ir prieštaravimų. Taip jie stengiasi išreikšti save, atrasti savo vietą tarp bendraamžių, įsitvirtinti savo bendruomenėje. Nepaisant paauglių atsainumo ir „atsiribojimo“ nuo šeimos gyvenimo, jie vis tiek stebi ir įsimena viską, ko tėvai moko. Nors paauglys kuria savas žaidimo taisykles, jie nesąmoningai vadovaujasi savo šeimos vertybėmis, todėl svarbu atkreipti dėmesį, kaip šeimoje elgiasi suaugusieji“, – teigia ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorius, asmeninio efektyvumo ir komunikacijos temų ekspertas, konsultantas Džiugas Dvarionas.

Tėvų autoritetas

Jeigu norime sukurti tvirtą ryšį su paaugliais ir pelnyti jų pasitikėjimą, pirmiausia derėtų keisti stereotipinę elgseną ir mąstymą – vengti valdingos kontrolės ir moralizavimo. Reikėtų labiau domėtis vaiko kasdienybe, kalbėtis paaugliui aktualiomis temomis.

D. Dvarionas pataria dažniau nusileisti paaugliams ir pripažinti jų norą būti „suaugusiais“, nedrausti jiems, pavyzdžiui, surengti vakarėlį namuose ar grįžti vakarais vėliau. Tačiau vaikas turėtų prisiimti visą atsakomybę už savo veiksmus. „Nedrauskime paaugliui bendrauti su bendraamžiais, nors kartais tai atrodytų geriausia išeitis, siekiant jį apsaugoti nuo netinkamos kompanijos ar patirties. Tėvai nėra pagrindiniai autoritetai paaugliui. Savo gyvenimą paauglys kuria bendraamžių sociume, ir jų gyvenimo nuostatoms turi įtakos santykiai su vienmečiais lyderiais“, – sako D. Dvarionas.

Ekspertas pataria neprimesti paaugliui tradicinių nuostatų, kad ir kokiomis teisingomis vertybėmis grįstos jos būtų. Patarlė „lenk medį, kol jaunas“ paauglystės metu įgyja ypatingą prasmę. „Šiandienos vaikai, veikiami visuotinės akceleracijos, trokšta patirti kuo daugiau ir kuo anksčiau. Pokyčių visuomenėje mes nesustabdysime, o „balanos gadynės“ draudimai – taip pat nėra išeitis. Ką galime pakeisti, norėdami suspėti paskui jaunąją kartą? Tik tapti lankstesniais, priderinti savo mąstymą, nuostatas ir vertinimus, nuoširdžiai domėtis vaikų gyvenimu, žinoti jų pomėgius ir leisti jiems suprasti, kad visada esame pasiruošę padėti“, – pataria ISM lektorius.

Nugalėkime savo ego

Paauglio tėvams svarbiausia kantrybė. Kantrybė padeda sutramdyti norą moralizuoti, barti ar drausti. Pasak ISM eksperto, išmintingai mylintys tėvai nesistengs savo aikštingam paaugliui sakyti, kad „mes tave taip mylime, o tu…“. „Jie kantriai stebės, bet nesikiš į „ne savo reikalus“, tačiau padės savo mylimiausioms atžaloms kaip reikalingų išteklių žinynas. Jame vaikas ras atsakymus į jiems svarbius klausimus. Kartais gali atrodyti, kad tai neteisinga. Bet tai akivaizdu ir didžiausias menas – nugalėti savo ego, nusileisti ir prisiderinti“,– sako ekspertas.

Vaikui svarbu žinoti, kad mylintys mama ir tėtis visada pasiruošę padėti, kad jais galima pasitikėti. Rūpestingi ir nemoralizuojantys tėvai neskatins vaiko slapstytis, nesukels baimės kreiptis pagalbos arba patarimo. Vaikas turėtų būti įsitikinęs, kad šeimoje nebarama, o padedama. Tai ypač aktualu renkantis profesiją, dėl kurios tėvų patarimai yra reikalingiausi.

Daugiau D. Dvariono patarimų, kaip tinkamai bendrauti su vaiku paauglystės periodu, išgirsite ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Atvirų durų dienos metu vyksiančioje paskaitoje-forume „Vaiko ateities studijos: moksleivio, visos šeimos ar tėvų pasirinkimas?“ Paskaitos-forumo metu konsultantas patars, kaip padėti vaikui tinkamai pasirinkti ateities kelią, kaip patarti, išklausyti, padėti išvengti nesėkmių. ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Atvirų durų diena Vilniuje vyks balandžio 5 d., o Kaune balandžio 12 dieną.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook