Kodėl kūdikis serga sunkiau?

jeigu-susirgo-kudikisIš lauko ar darželio grįžęs drauge su sloga ir kosuliu vaikas tėvelių nesutrikdo ir jie gerai žino, kaip gydyti mažąjį ligoniuką. Bet kai virusinės infekcijos užpuola kūdikį, mamai ir tėčiui labai neramu – ypač jeigu pakyla temperatūra. Kūdikiai serga sunkiau negu vyresni vaikai, kaip ir lėtinių ligų kamuojami mažyliai iki trejų metų.

Pavojai sergančiam kūdikiui

Pagrindinė priežastis, kodėl kūdikis serga sunkiau, kad jo kvėpavimo takai siauresni negu vyresnio vaiko, o gleivinė greitai patinsta, todėl jie dar labiau susiaurėja. Jeigu kūdikiui šiek tiek pakilo temperatūra, atsirado nedidelė sloga, neverta manyti, kad tai menkniekis ir šie negalavimai greitai praeis, – netinkamai gydoma liga gali baigtis komplikacijomis. Todėl sergantį mažylį nuvežkite pas gydytoją, kuris pastebės tuos požymius, kuriuos sudėtinga numanyti tėvams, be to, patikrins, ar nepažeisti kūdikio bronchai ir plaučiai.

Ūmios kvėpavimo takų virusinės infekcijos sukelia nemalonius negalavimus, nors tai nėra sunkios ligos, bet jų komplikacijos itin pavojingos pirmaisiais gyvenimo metais. Viena iš jų – febriliniai traukuliai, kurie gali ištikti esant aukštai kūdikio temperatūrai. Kitos – netikras krupas, bronchitas, plaučių uždegimas, lėtinės ligos. Uždegimui išplitus į ausų ir nosies ertmes gali prisidėti otitas ir sinusitas.

Ligą nustatys gydytojas

Įvairūs virusai, atrodytų, pasidalina kvėpavimo takų vietas. Įsiskverbus adenovirusinei infekcijai, nukenčia nosies, gerklės gleivinės, tonzilės. Todėl prasideda kosulys, sloga, patinsta limfmazgiai, kartais pastebimi greitai išnykstantys smulkūs bėrimai. Virusas pažeidžia akių gleivinę ir dar prisideda jos uždegimas – konjunktyvitas.

Paragripo virusas sukelia silpnesnę infekciją negu sergant gripu, ir temperatūra nebūna aukšta, bet šis virusas gali sukelti laringitą – gerklų gleivinės uždegimą. Mažylį staiga užpuola sausas kosulys, o kūdikiams liga dažnai komplikuojasi virusiniu krupu  – dėl uždegimo ištinus gerklų gleivinei, susiaurėja gerklų anga ir orui sunku patekti į plaučius. Krupą atpažinsite iš lojamo kosulio, užkimimo, sunkaus kvėpavimo, kuris pereina į dusulį.

Respiracinis sincitinis virusas dažniausiai atneša bronchitą ir plaučių uždegimą, taip pat bronchiolitą, kuriuo dažniausiai serga vaikai iki vienerių metų. Bronchiolitu susirgęs kūdikis sunkiai kvėpuoja, dūsta, švokščia.

Rinovirusinė infekcija pažeidžia ne tik nosies gleivinę, bet ir ryklę. Pagrindinis šios infekcijos požymis sloga. Iš pradžių teka vandeningos išskyros, vėliau jos pasidaro gleivingos. Pirmomis dienomis gali šiek tiek pakilti temperatūra. Kūdikiui sloga yra rimta liga, nes jo siauri kvėpavimo takai greitai užsikemša. Rinovirusai, adenovirusai,  paragripo, respiracinis sinsicinis ir kiti virusai gali sukelti faringitą ryklės gleivinės uždegimą.

Prie tradicinių virusinės ligos požymių prisideda kiti negalavimai. Susirgęs kūdikis pasidaro neramus, ištisai verkia, atsisako valgio, sutrinka virškinimas – dažniausiai mažieji ima viduriuoti.

Kada  sergančiam kūdikiui reikia skubios pagalbos?

Sergančiam mažyliui dažniausiai pakyla temperatūra. Didesnę kaip 38,5 laipsnių kūdikio temperatūrą reikia numušti. Rūpestingi tėveliai visada vaistinėlėje turi vaikiškų vaistų nuo temperatūros. Padeda ir tinkama aplinka – geriausiai ligoniukas jausis 18-20 laipsnių temperatūros kambaryje ir ne per šiltai aprengtas, nes papildoma šiluma dar labiau padidins kūno temperatūrą. Jeigu laikotės visų gydytojo nurodymų, o  kūdikio temperatūra nekrenta, reikia skubiai kviesti gydytoją.

Užkimšta nosyte kūdikis negalės kvėpuoti ir valgyti, todėl gydytojas patars, kokie vaistai tiks mažajam pacientui palengvinti kvėpavimą. Atsiminkite, kad be gydytojo leidimo kūdikiui negalima duoti jokių vaistų, ypač antibiotikų. Visus vaistus ir nuo kosulio, slogos bei kitų negalavimų patiems mažiausiems turi skirti gydytojas.

Sergančiam kūdikiui, ypač karščiuojančiam, reikia daugiau skysčių. Duokite mažyliui atsigerti šilto negazuoto mineralinio vandens arba specialiai vaikams pagamintų arbatų.

Virusinio krupo ištiktam mažyliui prireiks skubios medicininės pagalbos. Kol atvyks medikai, padės kvėpavimas garais. Atsukite karšto vandens čiaupą ir pabūkite su vaiku garų pripildytoje vonioje. Galima atlikti inhaliacijas su negazuotu mineraliniu vandeniu.

Jeigu kūdikiui pasidarė sunku kvėpuoti, jis ima dusti, daugiau kosėja, neramus arba vangus, nevalgo, vemia, dėl aukštos temperatūros atsirado traukuliai, nedelsdami kvieskite greitąją pagalbą.

Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook