Kokiu oru kvėpuojame namuose?

Cute toddler girl in colorful dress cleaning table on kitchenKasdien įkvepiame oro, kuriame knibžda daugybė virusų, bakterijų ir kitų kenksmingų priemaišų. Tokių teršalų daug daugiau namuose ar kitose patalpose negu lauke. Kenksmingos medžiagos čia patenka ne tik iš lauko, jas išskiria baldai, tapetai, grindų dangos, buityje naudojamos cheminės medžiagos. Patalpose, ypač šaltuoju metų periodu, praleidžiame daugiausia laiko, o prisikvėpavę užteršto oro galime susirgti astma, rinitu ar bronchitu – net neišėję iš namų. Taigi, jeigu vaikui nepraeina sloga ir kosulys, gali būti kaltas būtent namų oras.

Didžiausias priešas dulkės

Pagrindinis visų kenksmingų medžiagų šaltinis namuose – dulkės. Jose yra žmogaus organizmą žalojančių medžiagų: aliuminio, geležies, ličio, nikelio, alavo, stroncio, net arseno. Be to, drauge su dulkėmis per orą plinta įvairūs virusai ir bakterijos. Bet kokiame jų kiekyje yra pelėsinių grybelių ir jų sporų, įvairių augalų žiedadulkių, dulkių erkučių ir jų veiklos produktų. Įkvėptos tokios dulkės nusėda plaučiuose ir išprovokuoja infekciją.

Dulkių erkutės minta žmogaus pleiskanomis, kurios taip pat tampa dulkėmis. Dar ore sklando nusitrynusių kilimų, drabužių, baldų, buitinių valiklių ir ploviklių dalelių – visa tai įeina ir į dulkių sudėtį. Įkvepiame gyvūnų plaukų ir jų odos dalelių, medienos ir knygų dulkių.

Įsivaizduokite, kad jūsų namiškiai kiekvieną minutę kvėpuoja šiais teršalais! Prisikvėpavus užteršto oro ima skaudėti galvą, dirgina gerklę, išsausėja arba niežti oda, apima nuovargis.

Didžiausi pavojai namų ore

Būtent per orą atkeliauja įvairūs virusai, kurie atneša peršalimo ir infekcines ligas. Jeigu imunitetas silpnas ar dar nesusiformavęs, stiprią alergiją gali sukelti namuose išplitę pelėsiniai grybeliai. Ore esantys grybeliai, mikrobai, virusai ir kitos priemaišos pažeidžia kvėpavimo organus, gali būti vidurinės ausies ir prienosinių ančių ligų priežastis.

Vienas pagrindinių buitinių alergenų namuose – dulkių erkutės. Grame dulkių gali būti tūkstančiai erkučių – vargu ar rasime namus be šių nekviestų svečių. Jos gyvena ištisą parą drauge su jumis ir linkusiems į alergiją šeimos nariams išprovokuoja ligą. Alergiškų vaikų vis daugėja, o šis negalavimas sukelia rinitą (slogą), konjunktyvitą (akių junginės uždegimą), dilgėlinę, dermatitą ir astmą. Liga kamuoja, kol aplinkoje yra atitinkamas alergenas, o jį pašalinus, simptomai paprastai išnyksta. Alerginė sloga ar kosulys, skirtingai nuo peršalimo sukeltų šių požymių, sustiprėja namuose, ypač tvarkant kambarius. Lengviau atsikvėpti tegalima išėjus į lauką.

Sudėtingiau kovoti su alergija augalų žiedadulkėms, kurios tyko lauke ir patenka į namus pro atidarytus langus. Todėl augalų, kuriems vaikas alergiškas, žydėjimo periodu kambarius geriausia vėdinti po lietaus, kai žiedadulkės nusėda.

Pelėsiniai grybeliai subjauroja ne tik sienas ir lubas, jie užsiveisia ir gėlių vazonuose, todėl stenkitės neperlaistyti naminių augalų. Alergiško vaiko kambaryje verčiau vazoninių gėlių nelaikyti.

Kiek šių teršalų yra namų ore, priklauso nuo daugybės faktorių. Idealios sąlygos pelėsiui, dulkių erkutėms, grybeliams ir virusams – drėgnos, pernelyg šiltos ir retai vėdinamos patalpos. O pagrindinės kovos su šiomis kenksmingomis medžiagomis priemonės – švara ir tvarka.

Užterštas oras labiausiai kenkia vaikams

Dėl užteršto oro sveikata iš karto nepablogės, kartais pasekmės išryškėja gana vėlai, kai jau užpuola liga. O gydytis daug sudėtingiau negu imtis priemonių išvengti ligos.

Užterštas oras žalingas visiems, bet labiausiai nukenčia vaikai, kurių imunitetas daug silpnesnis negu suaugusiųjų. Suaugęs žmogus lengviau perserga įvairiomis ligomis, o dar neprisitaikiusį prie aplinkos sąlygų vaiką pakerta bet koks virusas. Vaiko sveikatai tėveliai turėtų sudaryti namuose tinkamą mikroklimatą.

Kaip išvalyti orą namuose?

Pirmiausia, namuose reikia idealios švaros, o drėgnas valymas turėtų būti reguliarus namų ruošos darbas. Kuo dažniau šalinsite ant baldų ir grindų nusėdančias dulkes, tuo sveikesni jausitės. Kilimus valyti geriau plaunančiu dulkių siurbliu, o daryti tai reikėtų, kai vaiko nėra namuose, kad dulkės spėtų nusėsti, kol jis sugrįš. Išsiurbę namus, būtinai nuvalykite baldus drėgna šluoste. Knygas laikykite uždarose spintelėse, kad į jas patektų kuo mažiau dulkių.

Dažnai skalbkite vaiko patalynę ne žemesnėje kaip 60 laipsnių temperatūroje, ryte neskubėkite kloti lovos – palikite prasivėdinti maždaug 20 minučių. Žiemą naudinga džiovinti skalbinius šaltyje, o vasarą saulėje. Dažniau plaukite vaiko žaislus, galite palaikyti juos šaldymo kameroje – šaltyje dulkių erkutės žūsta. Vaiko kambaryje pakabinkite medvilnines arba linines užuolaidas, kurias paprasta išskalbti, dažniau valykite žaliuzes.

Švara padės apsisaugoti nuo dulkių, bet pavojingų mikroorganizmų atsikratyti sunku, jeigu namuose kosėjantis ir čiaudėjantis vaikas arba suaugęs šeimos narys. Infekcijos sukėlėjai greitai plinta per orą. Dažnai vėdindami kambarius sumažiname šių mikroorganizmų, bet visiškai vargu ar apsisaugome.

Nuo dulkių erkučių šiek tiek apsaugo švarūs čiužinio ir pagalvių užvalkalai – jie sudaro barjerą tarp šių čiužinio bei pagalvių gyventojų ir žmogaus. Erkutės ypatingai mėgsta veistis žąsų plunksnų ir pūkų pataluose, todėl verčiau miegokite ant poroloninio čiužinio bei pagalvės. Dulkių erkutėms patinka šiluma ir drėgmė minkštose pūkuotose šlepetėse. Todėl jas derėtų dažniau skalbti ne žemesnėje kaip 60 laipsnių temperatūroje, nes 30 laipsnių šiluma dulkių erkutėms nekenkia.

Pelėsiai išplinta dideliuose plotuose ten, kur šilta ir drėgna, todėl ypatingai kruopščiai valykite vonios ir miegamojo patalpas. Virusai, mikrobai ir pelėsiniai grybeliai labai bijo šviežio oro, taigi juos išvaikysite dažnai vėdindami kambarius.

Bet šiuolaikinio gyvenimo sąlygomis užterštame mieste šių priemonių dažniausiai neužtenka. Specialistai pataria pasinaudoti kuriuo nors oro valymo prietaisu, kuris nuolat mažins kenksmingų dalelyčių koncentraciją namuose.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook