Krūties vėžiui moteris gali užkirsti kelią pati

Krūties vežys-svarbu anksti aptiktiKrūties vėžys – dažniausiai moterims nustatoma onkologinė liga ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje pasaulio šalių. Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina moteris nepamiršti, kad paprasčiausi veiksmai gali padėti išsaugoti sveiką krūtinę ir išvengti onkologinių susirgimų.

Krūties vėžys liga, kurią moteris gali pastebėti pati!

Tinkamai atliekama ir reguliari krūtų savityra padeda aptikti ankstyvus krūties pokyčius. Moterų krūties audinys kinta kiekvieną mėnesį. Jis reaguoja į hormonų svyravimus, atsirandančius mėnesinių ciklo metu – nuo vienų mėnesinių iki kitų. Hormonai priverčia krūtis patinti. Prasidėjus mėnesinėms patinimas atslūgsta ir krūtys vėl įgauna normalų dydį. Praėjus maždaug vienai savaitei po mėnesinių pradžios – geriausias laikas atlikti krūtų apžiūrą yra.

Apžiūrėti krūtis padės trys žingsniai.

1. Vizualinė apžiūra priešais veidrodį.

2. Apžiūra duše.

3. Apžiūra atsigulus.

Vizualinė apžiūra. Atsistokite priešais veidrodį, pakelkite rankas ir padėkite jas po kaklu. Kruopščiai apžiūrėkite krūtis, ar jose neatsirado raukšlių, įdubimų ar dydžio, formos ar simetrijos pokyčių. Patikrinkite, ar jūsų speneliai neįdubę, ar nėra tokių pat ženklų nuleidus rankas ant klubų.

Duše. Dėl vandens ir muilo krūtys pasidarys slidžios ir bus lengviau jas apžiūrėti. Atsistojusi duše, laikydama kairę ranką už galvos, dešine ranka apčiupinėkite kairę krūtį. Galvokite apie savo krūtinę kaip apie laikrodžio ciferblatą. Laikykite dešinę ranką ties 12 valandų rodykle krūtinės viršuje. Trijų vidurinių pirštų pagalvėlėmis tvirtai paspauskite ir atlikite sukamuosius judesius. Judėdama pirštais link , paskui 2 valandos rodykle ieškokite guzelių, kol ratu sugrįšite prie 12 valandos. Pastumkite pirštus arčiau spenelio ir pakartokite tuos pačius judesius. Tęskite, kol pasieksite spenelį. Patikrinkite audinį po speneliu ir pažiūrėkite, ar nėra jokių išskyrų. Taip pat patikrinkite audinį po pažastimi bei audinius aplink krūtį tokiais pat tvirtais sukamaisiais judesiais. Pakelkite dešinę ranką už galvos ir kaire ranka pakartokite dešinės krūties apžiūrą.

Gulint. Atsigulkite ant lovos arba lygaus paviršiaus, padėkite savo kairę ranką už galvos ir dešine ranka apčiupinėkite kairę krūtį. Tokiais pat tvirtais sukamaisiais judesiais kaip duše pradėkite krūties apžiūrą ties 12 valandos laikrodžio rodykle krūtinės viršuje ir sukamaisiais judesiais masažuokite visą krūtį, kol prieisite spenelį. Dar kartą patikrinkite, ar speneliuose nėra jokių išskyrų ir būtinai apžiūrėkite audinius po pažastimi ir aplink krūtinę. Pakartokite procedūrą kaire ranka tikrindama dešinę krūtį.

Kada būtina apsilankyti pas specialistą?

  • Gumbas ar sukietėjimas krūtyje ar šalia jos.
  • Neįprastos išskyros iš spenelio, gali būti kraujingos.
  • Krūties dydžio ar formos pokyčiai.
  • Pakitusi krūties odos spalva.
  • Pakitusi penelio forma.
  • Spenelio odos pleiskanojimas ar lupimasis.
  • Bet kokie krūties spalvos, formos, konsistencijos pokyčiai.

Dalyvaukite mamografinės patikros programoje!

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija vykdo Krūties vėžio prevencijos programą. 50–69 metų moterys gali nemokamai 1 kartą kas 2 metus atlikti mamografijos tyrimą. Jaunesnės moterys, kurios pagal programą nėra įtraukiamos į atrankinius mamografijos tyrimus, bet turi artimų giminaičių, sirgusių krūties ar kiaušidžių vėžiu, turėtų pasitarti su šeimos gydytoju dėl krūtų tyrimo. Šioms moterims mamograma atliekama nelaukiant, kol joms sukaks 50 metų.

Įvairių šalių patirtis rodo, kad, efektyvi mamografinės patikros prevencinė programa, per 5 metus sumažina mirtingumą nuo šios ligos apie 30 procentų. Net 95 proc. moterų, kurioms nustatomas pirmosios stadijos krūties vėžys, gali visiškai išgyti.

Mamografija – paprastas ir saugus rentgeno tyrimas. Jis tetrunka kelias minutes ir nesukelia jokių nemalonių pojūčių. Prietaiso skleidžiama spindulių dozė labai maža ir nepavojinga sveikatai.

Mamografinio tyrimo tikslumas 85–95 %.

Žindymas puiki onkologinių susirgimų prevencija

Pagrindinė krūtų biologinė funkcija – pieno gamyba (laktacija) ir kūdikio žindymas. Pasaulinė sveikatos organizacijos duomenimis, kuo ilgiau moteris žindo, tuo ji labiau apsaugota nuo krūties vėžio:

• Santykinė krūties vėžio rizika sumažėja maždaug 4,3 proc. per kiekvienus 12 mėnesių maitinimo krūtimi.

• Su kiekvienu žindomu vaiku rizika susirgti krūties vėžiu sumažėja dar 7 procentais. Ji mažėja ir kiekvienais tolesniais žindymo metais.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook