Pirmasis dantukas – džiaugsmas ir skausmas

Kai kūdikiui dygsta dantukaiPirmieji dantukai – svarbus įvykis kūdikio gyvenime ir rimtas tėvelių išbandymas. Laukiate nesulaukiate, kada galėsite pasidžiaugti kūdikio šypsena su burnytę papuošusiu pirmuoju dantuku. Taip pat ir neramu, nes teks įveikti dygimo skausmą ir kitus nemalonumus. Kaip jaučiasi kūdikis, kai dygsta dantukai ir kaip jam padėti?

Kada pradeda dygti dantukai?

Dantukai kūdikiams pradeda dygti skirtingu metu. Tai priklauso nuo vystymosi ypatybių, mitybos, paveldėtų genetinių savybių. Dažniausiai dantukai pradeda dygti maždaug 6-7-ą mėnesį, bet kai kurie tėveliai pirmuoju mažylio dantuku puikuojasi jau 4-ą mėnesį ir anksčiau, o kitiems tenka laukti beveik iki metukų. Paprastai pirmieji pasirodo apatiniai kandžiai, o 8-9-ą mėnesį išdygsta viršutiniai pirmieji kandžiai, 10-ą mėnesį jau laukite viršutinių šoninių kandžių, o 12-ą – apatinių. Pirmieji krūminiai dantys pradeda dygti 12-15-ą mėnesį, 18-20-ą mėnesį pasirodo iltiniai, o 20-30-ą mėn. – antrieji krūminiai dantys.

Jeigu vaikui suėjo metukai ir neišdygo nė vienas dantis, reikia pasirodyti odontologui, nors ir tokiu atveju dažniausiai vaikui nėra nieko blogo. Dantukai gali vėluoti neišnešiotiems ir gimusiems per mažo svorio vaikams.

Daugumai mažylių dygstantys dantukai sukelia daug nemalonių pojūčių. Kūdikis gali pasidaryti irzlus, dirglus, nuolat nubusti naktimis, atsisakyti valgio. Jeigu pastebėjote, kad gausiai teka seilės, parausta, patinsta ir niežti dantenos, laukite pirmojo dantuko. Kai kuriems kūdikiams šiek tiek pakyla temperatūra. Kodėl atsiranda šios problemos?

Seilėtekis

Daugiau seilių atsiranda dar gerokai prieš dantukų dygimą. Dėl to gali parausti odelė aplink lūpas ir smakriukas. Odelė bus sveikesnė, jeigu seiles nuolat nuvalysite minkšta servetėle, o labai sudirgusias vietas patepsite specialiu tepaliuku.

Dantenų skausmas

Aštrus dantuko viršutinis kraštas įveikdamas dantenų audinį dirgina nervų galūnėles, todėl mažyliui skauda. Tai jį erzina ir vaikas tampa dirglus. Labiausiai skauda naktį, todėl kūdikis nubunda ir verkia. Šiuo periodu mažyliui reikia daugiau dėmesio ir meilės. Pabandykite jį sudominti nauju žaisliuku, dažniau paimkite ant rankų. Šiuo periodu nekaitaliokite vaiko dienotvarkės, nesiūlykite jam naujo maisto.

Jeigu kūdikiui labai skauda, dantenas nuramina specialus gelis nuo skausmo. Žirniuko dydžio gelio išspauskite ant švaraus savo piršto ir švelniai juo įtrinkite dantenų vietą, kurioje dygsta dantukas. Šią procedūrą atlikite po valgio ir prieš miegą. Tik nuo nemalonių pojūčių vietinės priemonės saugo trumpai, nes jas nuplauna seilės.

Galite atlikti švelnų dantenų masažą. Tai darykite vėsiu virintu vandeniu sudrėkintu marlės tamponu arba savo pirštu.

Niežulys

Mamos pastebi, kad dygstant dantukams kūdikiai pradeda viską kišti į burną. Taip mažylis pasikaso niežtinčias dantenas. Apžiūrėjus burnytę mama gali pastebėti, kad dantų dygimo vietoje dantenos paraudusios ir patinusios. Dantenų niežuliui malšinti nupirkite kūdikiui kramtuką. Jie gaminami iš silikono, gumos, kai kurių vidus pripildytas vandens. Yra ekologiškų kramtukų, pavyzdžiui, iš natūralios medienos. Tokie kramtukai saugūs kūdikiams ir nesukelia alergijos.

Pakilusi temperatūra

Temperatūra dėl dygstančių dantukų padidėja ne visiems kūdikiams ir nebūna aukštesnė kaip 37,3 laipsnio. Jeigu kūdikis karščiuoja, priežastis kita. Tai gali būti į organizmą patekusi virusinė infekcija. Todėl negaluojantį kūdikį būtinai turi apžiūrėti gydytojas.

Prastas apetitas

Kai kurie vaikai dygstant dantukams pradeda mažiau valgyti arba visiškai netenka apetito. Valgant labiau skauda dantenas, todėl nebrukite per prievartą kūdikiui maisto ankstesnėmis porcijomis – jis grįš prie įprastinės mitybos, kai tik pasirodys dantukai.

Kūdikis viduriuoja

Neapsigaukite, kūdikis dėl dantukų dygimo neviduriuoja. Šiuo periodu kūdikių išmatos gali suskystėti dėl padidėjusio dirglumo, nes skauda dantenas, bet viduriavimo sveikam kūdikiui tai nesukelia. Viduriavimo priežastis gali būti visiškai su dantukais nesusijusi infekcija. Todėl kūdikį reikia būtinai nuvežti pas gydytoją.

Pirmųjų dantukų priežiūra

Tinkamai prižiūrėti burnytę reikia pradėti nuo pirmojo dantuko, nes ir vienintelis dantukas turi būti švarus. Apatinius kandžius valykite be dantų pastos. Juos nuplauna seilės ir liežuvis, todėl ypatingos priežiūros nereikia. Pastos prireiks tada, kai išdygs viršutiniai kandžiai

Rodomąjį pirštą apvyniokite šiltu vandeniu suvilgytu marlės gabalėliu ir atsargiai patrinkite vaiko dantenas. Procedūrą atlikite ne anksčiau kaip 30 minučių po valgio, nes kūdikis gali atpilti.

Galite naudoti silikoninį šepetėlį, kuris užmaunamas ant piršto. Tai skaidrus antpirštis su daugybe trumpų minkštų šerelių. Juo ne tik nuvalysite pirmuosius dantukus, bet ir pamasažuosite dantenas.

Vėliau vaikui galima nupirkti įprastinį dantų šepetėlį. Jis turi būti pagamintas iš ekologiško plastiko, o šeriai minkšti ir iš sintetinės medžiagos, nes natūralūs šereliai ilgai neišdžiūna ir juose greičiau kaupiasi bakterijos.

Dantų pastą vaikui išrinkite pagal jo amžių (jis būna pažymėtas ant pakuotės). Mažyliai iki 3 metų dažnai pastos nuryja, nes nemoka išskalauti burnos. Todėl rinkitės pastą be fluoro arba turinčią jo ne daugiau kaip 500 ppm (šią informaciją rasite ant pakuotės). Vaiko dantukus valykite du kartus per dieną (ryte ir vakare). Nuo pat pirmojo dantuko tai darykite taisyklingai. Visi dantų paviršiai, išskyrus vidinius, valomi sukamaisiais judesiais, o vidiniai – šluojamaisiais.

Metukų vaiką jau reikia nuvesti pas stomatologą, kuris nuodugniai paaiškins apie dantukų priežiūrą.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook