Magnis – itin svarbus moterims

Esate nuolat pavargusi, išsiblaškiusi, dažniau ir neritmiškai plaka širdis, blauzdų raumenis traukia mėšlungis – veikiausiai jums trūksta magnio. Magnis vadinamas moteriškuoju mineralu. Jo reikia normaliam mėnesinių ciklui, šio mineralo poreikis padidėja nėštumo metu ir žindant kūdikį. Magnio trūkumui moters organizmas ypatingai jautrus – daromės nervingos, nuolat persekioja nerimas ir prasta nuotaika.

Magnis būtinas organizmo apsaugai nuo streso – jis slopina streso hormonų adrenalino ir noradrenalino išsiskyrimą, didina atsparumą įvairiems nepalankiems dirgikliams. O stresas gali sukelti migreną, atmintį ir bendrą savijautą labai pabloginantį lėtinį nuovargio sindromą, kai net išsimiegojęs žmogus nesijaučia pailsėjęs, ir kitus negalavimus. Todėl vis sunkiau sutelkti dėmesį, pablogėja atmintis, nukenčia darbas ir šeima.

Pritrūkus magnio, gali apipulti ligos

 Magnio stoka sutrikdo biocheminius organizmo procesus, pažeidžia nervų sistemą, didina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis bei gali būti osteoporozės, astmos, virškinamojo trakto, inkstų, onkologinių ir daugelio kitų ligų priežastis, sukelti įvairius kasos funkcijos sutrikimus. Ištirta, kad magnio stoka gali paskatinti cukrinį diabetą, nes šis mikroelementas turi įtakos gliukozės apykaitai ir jos kiekiui kraujyje. Magnio reikia kaulams, o trūkstant jo genda dantys, atsiranda ne tik kaulų, bet ir raume­nų ligos. Trūkstant šio mineralo kamuoja skrandžio ir žarnyno, šlapimo pūslės ir gimdos spazmai, pykinimas, vėmimas, viduriavimas.

Nustatyta, kad magnio sumažėjimas organizme susijęs su uždegiminėmis reakcijomis. Tyrimų duomenimis, bronchų astma sergančiam vaikui ar suaugusiam žmogui dėl magnio stokos ši liga gali paūmėti. Mat magnio stoka palanki alerginiam uždegimui, kuris vystosi sergant bronchine astma. Taip pat nustatyta, kad nesergantiems šia liga magnio netrūksta. Magnis padeda sumažinti alerginį uždegimą, nes jis dalyvauja plečiant bron­chus bei skatina atsipalaiduoti jų lygiuosius raumenis.

Magnis – vienas svarbiausių mikroelementų, kurie reikalingi daugybei fermentų, reguliuojančių įvairius medžiagų apykaitos procesus. Tyrimais nustatytas ryšys tarp magnio ir kitų mikroelementų, pavyzdžiui, seleno, cinko, vitamino D, kiekio.

Kada magnio pritrūksta labiausiai?

Tam tikrais gyvenimo periodais magnio reikia daugiau. Kai trūksta magnio, gali greičiau vystytis aterosklerozė, vaikams dėl to sulėtėja augimas, atsiranda silpnumas, drebulys, raumenų ir nervų dirglumas. Rekomenduojama magnio paros norma suaugusiam žmogui yra 300–350 mg.

Nuo šio mineralo priklauso moters savijauta menstruacijų dienomis. Daugelis su nerimu laukiame mėnesinių, nes žinome, kad joms artėjant normalų gyvenimo ritmą išbalansuos skausmas pilvo apačioje, besikeičiančios nuotaikos, dirglumas, pyktis, galvos skausmai, sutrikęs miegas. Nuotaiką dar labiau pablogina tomis dienomis padidėjęs svoris, išsipūtęs pilvas, užkietėję viduriai, didelis apetitas. Tai gerai pažįstami priešmenstruacinio sindromo (PMS) sukelti negalavimai. Dažną moterį kamuoja su PMS susijusi migrena. Jeigu magnio gauname pakankamai, priešmenstruacinio sindromo negalavimus įveikiame lengviau.

Daugiau magnio reikia geriamuosius kontraceptikus vartojančioms moterims, nes juose esantys hormonai skatina šį elementą greičiau pasišalinti iš organizmo. Pritrūkti magnio gali lieknėjančioms, dietų besilaikančioms moterims, nes jos atsisako ne tik dalies maisto kiekio, bet ir daug šio mikroelemento turinčių maisto produktų. Magnio kiekį organizme mažina antibiotikai, kai kurie vaistai, ypač šlapimą varantys (diuretikai), nesubalansuota mityba, saldumynai, dažnai geriama kava, taip pat – nuolatiniai stresai, pervargimas ir įtampa. Šio mikroelemento pritrūkstame sutrikus ma­gnio absorbcijai žarnyne, vemdamos, viduriuodamos.

Magnio poreikis padidėja dėl intensyvaus fizinio darbo ir sportuojant, nes jo netenkame prakaituodamos. Papildomai magnio prireikia sutrikus širdies ritmui, sergant hipertenzija ir kitomis širdies ligomis, kamuojamiems lėtinio nuovargio sindromo žmonėms. Gydytojų nuomone, šio mineralo trūksta daug dirbančioms, nuolatinę įtampą patiriančioms moterims.

Magnis nėštumo metu

Ypatingai magnis svarbus nėštumo metu, kai padidėja jo poreikis ir šio mineralo pritrūksta greičiau. Jo reikia vaisiui vystytis, o stoka gali lemti nėštumo sunkumus, gimdymo komplikacijas bei turi įtakos būsimo vaikelio sveikatai. Magnis reikalingas vaisiaus kaulams formuotis. Trūkstant magnio mažėja vaisiaus kūno masė, sulėtėja jo augimas.

Tyrimais įrodyta, kad moterys, kurių organizme magnio užtenka, turi mažesnę persileidimo ir priešlaikinio gimdymo riziką. Magnio stoka būsimai mamai gali sukelti ne tik nervų, bet ir kraujagyslių bei širdies sistemų sutrikimus (kraujospūdžio padidėjimą), traukulius. Būsimą mamą gali dažniau pykinti, jai ima svaigti galva bei kartotis vėmimas.

Magniui reikia vitamino B6

Drauge su magniu neturi trūkti ir vitamino B6, kuris padeda pasisavinti šį mineralą. Vitaminas B6 vadinamas nervų ir raumenų vitaminu. Jis yra svarbus normaliai raumenų funkcijai ir kaulams‚ angliavandenių, baltymų apykaitai, genetinės informacijos perdavimui, hormonų gamybai. Šio vitamino reikia daugiau, kai kamuoja priešmenstruacinis sindromas, esant ilgalaikiam nuovargiui. Menstruacijų metu dėl vitamino B6 stokos moteris gali nereguliariai kraujuoti.

Magnis maisto produktuose

Magnio, kaip ir kitų svarbių mikroelementų, organizmas negamina – jo turime gauti su maistu, valgydami špinatus, žirnelius, pupeles, jūros kopūstus, moliūgus, grikius, duoną, riešutus, pagardindami patiekalus krapais bei petražolėmis. Nemažai magnio turi žuvys, ypač lašišos, krevetės. Rafinuotuose maisto produktuose šio mikroelemento gerokai sumažėja, dalis jo dingsta termiškai apdorojant. Nėra magnio cukruje ir riebaluose. Todėl su maistu paprastai jo užtektinai negauname.  

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook