Mažojo atostogautojo vaistinėlė

Šeimos vasaros išvykaJau spėjome pasisveikinti su vasara – išvykose su vaikais į mišką, parką arba savaitgalio kelionėje į pajūrio kurortą. Didžiausi vasaros malonumai daugelio dar laukia – tai atostogos. Ar važiuosite su vaikais į kaimą pas senelius, ar keliausite į gimtojo krašto pajūrį, ar patrauksite pasigrožėti tolimesnės egzotinės šalies gamta, jeigu vyksite drauge su vaiku, rūpesčių prisidės. Ketindami poilsiauti su vaiku turite pagalvoti ne tik apie atostogų pramogas jam, bet ir numatyti įvairias nepalankias situacijas ir joms pasiruošti dar namuose.

Pasitarkite su pediatru

Pasiteirauti pediatro nuomonės ypač svarbu, jeigu vaiką vargina kokie nors negalavimai. Galbūt jo nedera vežti į tam tikro klimato šalį. Pediatras patars, kokius vaistus vaikui paimti į kelionę, kad jų nereikėtų ieškoti svečioje šalyje.

Prieš kelionę, ypač jeigu ilsėtis ketinate ilgai, vaikui gali prireikti tam tikrų tyrimų, būtinai apsilankykite pas stomatologą, pasidomėkite, kokių skiepų reikėtų vykstant į pasirinktą šalį. Tai padės apsisaugoti nuo lėtinių ligų paūmėjimo ir išvengti ūmių negalavimų. Pakalbėkite su gydytoju apie išvykoje galimas vaiko traumas, saulės nudegimus, šilumos smūgį ir būtinai pasitarkite, ką įsidėti į vaiko kelionių vaistinėlę.

Formuojame vaiko vasaros vaistinėlę

Vaiko vaistinėlė priklausys nuo poilsio vietos. Paprasčiau, jeigu ruošiatės atostogauti Lietuvoje – čia visur vaistai tokie pat. Kitoje šalyje ir tvarka gali būti kitokia – vieno ar kito preparato galite negauti be recepto.

Bet kuriuo atveju vaistinėlėje reikalingi vaistai, kuriuos vaikas vartoja nuolat, pavyzdžiui, nuo lėtinių ligų. Jų turi užtekti visą poilsio periodą. Skrisdami lėktuvu, rankiniame bagaže turėkite bent dviejų parų preparato dozes. Juk visada rizikuojate prarasti lagaminus arba juos galite atgauti pavėluotai.

Absorbento preparatas padės apsinuodijus ir viduriuojant. Kai kurie iš jų dar ir stabdo patogeninės mikrofloros dauginimąsi žarnyne. Viduriuojantis ir vemiantis vaikas netenka daug skysčių ir druskų, todėl dehidratacijos profilaktikai gali prireikti rehidratacinio tirpalo. Vaistinėje nepamirškite jo įsigyti.

Nesvarbu, kad vaikas nėra alergiškas, vis tiek verta į kelionės vaistinėlę įsidėti antihistamininio preparato. Manote, kad jei šeimoje nėra alergiško žmogaus, šie preparatai nereikalingi? Bet alergija gali atsirasti netikėtai. Ją gali sukelti ne tik augalai. Alergenais vaikui gali tapti egzotiški patiekalai arba paprastesni nauji produktai. Ar esate tikri, kad vabzdžių, bičių, širšių įgėlimai nesukels alergijos? Vaistai nuo alergijos gali būti ir tablečių, ir skysčio pavidalo. Alergijos simptomai atsiranda staiga, todėl svarbu būti pasirengusiems iš karto suteikti pirmąją pagalbą.

Nuo vasarinio peršalimo

Ištisą dieną žaisdamas gamtoje, užsiėmęs įdomia veikla vaikas nekreipia dėmesio, kad sušlapo nugara, o sustiprėjęs vėjas, atrodo, puikiai gaivina ir nė motais, kad jis gali perpūsti. Dar blogiau, jeigu perpūs sukaitusį vaiką. Vaikai apie tokius dalykus negalvoja. Ilgai vandenyje besipliuškenančio vaiko niekaip neištrauksi iš ežero ar jūros, nesvarbu, kad jau kalena dantimis. O vakare jau ir nosis bėga, gerklę peršti ir šaltukas krečia. Mat peršalti greitai galima ir vasarą – dėl drėgmės, skersvėjo ir temperatūrų kaitos. Kaip tik tokia situacija ir susidaro po maudynių šaltame vandenyje patekus į saulės kaitrą.

Todėl vienas būtiniausių vaistų vaiko vasaros vaistinėlėjenuo temperatūros ir skausmo, taip pat –termometras. Būtinai nusipirkite specialiai vaikams pagamintų vaistų, kurių dozės atitinka vaiko amžių.

Kokia gi karšta vasaros diena be vėsių gėrimų ir ledų? Tik atšalusi gerklytė pradeda skaudėti ir jai prireikia vaistų. Galite įsidėti čiulpiamųjų tablečių, skalavimo skysčio. Jeigu gerklės skausmas ilgai nepraeina, nuveskite vaiką pas gydytoją, kad nepražiopsotumėte sunkesnės ligos – anginos, kurią reikės gydyti rimčiau.

Pasirūpinkite preparatu nuo kosulio – tabletėmis, sirupu arba pastilėmis. Dėl užsitęsusio kosulio būtinai pasitarkite su gydytoju, nes savigyda gali pabloginti vaiko būklę.

Vaiko kelionių vaistinėlėje reikalingi ir nosies lašiukai nuo slogos, ir jūros vandenuko preparatas nosytei išplauti. Tik nosies kapiliarus siaurinančių vaistukų nelašinkite dažniau kaip tris kartus per dieną ir ilgiau kaip penkias dienas.

Sodybos vaistinėlė

Sodybos namelis arba senelių vienkiemis paprastai toli nuo vaistinės, todėl neverta pasikliauti sėkme ir pravartu pasiimti visus reikalingus vaistus. Be jau minėtų bendrus negalavimus gydančių preparatų sodybos vaistinėlę reikia papildyti dar kitais.

Gali prireikti specialaus šaldomojo maišelio, kuris padės numalšinti skausmą ir patinimą susižeidus. Toks maišelis pripildytas specialaus skysčio. Jis atšaldomas šaldiklyje ir uždengus audiniu uždedamas ant skaudamos vietos. Tokį kompresą galima uždėti ir ant nosies – kraujavimui sustabdyti. Sumažinti sumušimų, išnirimų, raumenų patempimų sukeltą skausmą padės šaldomasis gelis arba purškiklis. Smulkūs odos pažeidimai bei nubrozdinimai greičiau sugis tepami specialiais antiseptiniais tepalais. Prireiks tvarsčių ir pleistrų. Pirmosios pagalbos susižeidus priemonių verta turėti bet kurioje poilsio vietoje.

Nepamirškite, kad sodyboje susilauksite vabzdžių atakų, todėl pasirūpinkite uodus ir mašalus atbaidančiomis priemonėmis. Jeigu vaikas alergiškas vabzdžių įgėlimams, vaistinėlėje turi būti pirmosios pagalbos priemonės.

Paplūdimio vaistinėlė

Su mažesniu vaiku geriau išvengti ilgai trunkančios kelionės, nes mažylis nuvargs ir susigadinsite atostogas. Poilsiui su mažu vaiku rinkitės panašaus klimato kurortą. Jeigu nukeliausite į skirtingos laiko juostos ir skirtingo klimato šalį, adaptacijos periodas gali tęstis ilgai.

Važiuojant į tolimą egzotišką šalį prireikia specialių skiepų. Juk nenorime, kad atostogų malonumus apkartintų netikėta infekcinė liga. Pirkdami kelialapį, pasidomėkite to regiono epidemiologine situacija.

Planuoti kelionę pradėkite prieš porą mėnesių. Tiek laiko prireiks ne tik nusipirkti visus kelionei reikalingus daiktus, bet ir pasiskiepyti. Dėl skiepų į gydymo įstaigą reikia kreiptis ne vėliau kaip prieš mėnesį – pusantro. Iš karto pasiskiepijus imunitetas neatsiranda – jam susiformuoti reikia mažiausiai trijų savaičių.

Pagrindiniai pajūrio malonumai – saulė ir maudynės. Todėl vaiko kelionių vaistinėlėje turėkite apsaugos priemonių nuo nudegimų, taip pat – nudegimams gydyti. Mažylio apsaugai nuo saulės būtinai nupirkite vaikišką kremą.

Maudantis į ausis dažnai patenka vandens, todėl jas skauda ir kamuoja jausmas, kad kažkas tūno viduje. Taigi pravartu vaikui paimti ir ausų lašiukų. Tik juos vartoti reikia atsargiai. Pediatrai pataria nelašinti jų tiesiai į ausytę, o į jos landą įstumti vaistukuose suvilgytą vatos tamponėlį. Taip preparato nepateks į vidurinę ausį. Nepamirškite, jei pažeistas ausies būgnelis, lašinti vaistukų į ausytę nevalia, nes jie gali pakenkti.

Mėgstantis nardyti vaikas gali pasigauti konjunktyvitą – akies junginės uždegimą. Todėl turėkite ir akių lašiukų. Būtinai juos lašinkite į abi akytes, nors ir negaluoja tik viena, nes sveikoji gali užsikrėsti.

Savarankiško vaiko kelionių vaistinėlė

Jeigu vaikas keliauja be tėvų, jam reikia sukomplektuoti vaistinėlę ir pridėti atmintinę. Ant kiekvieno vaisto dėžutės parašykite, nuo kokių negalavimų jis vartojamas, kaip dažnai ir ilgai. Visi vaistai turi būti vaiko lydinčio suaugusiojo žinioje, vienintelė išimtis – astma sergančio vaiko inhaliatorius, kurį vaikas turi nešiotis nuolat. Jį lydinčiam suaugusiajam būtinai pasakykite apie vaiko ligas, ypatumus, alergijas tam tikroms medžiagoms.

Gražios, saulėtos ir sveikos vasaros!

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook