Mažų akyčių liga

Vaikystėje dažnai sergama akių uždegimu. Jis gali kilti dėl daugybės priežasčių: akytės sunegaluoja patekus svetimkūniui, netyčia susižeidus arba paprasčiausiai jas patrynus nešvariomis rankomis. Rimtesnis mažų akyčių negalavimas yra naujagimių dakriocistitas.

Šiek tiek apie akių anatomiją. Ašaros neleidžia akims išdžiūti ir saugo jas nuo įvairiausių mikrobų dauginimosi. Jos gaminasi ašarų liaukoje ir, nuskalavusios akies obuolį, nuteka į vidinį akies kampą (arčiau nosies). Viršutiniame ir apatiniame vokuose atsiveria ašarų latakai: po vieną kiekviename voke. Per juos ašaros patenka į nosies ašarų kanalą, o juo – į nosies ertmę. Normalios būklės nosies ašarų kanalas turi būti pralaidus. Jeigu jis dėl kokių nors priežasčių užsikimšęs, ašaros kaupiasi ir išsilieja per apatinio voko kraštą, t. y. akys ašaroja. Sutrinka mikrobų šalinimas, vystosi uždegimas, akys parausta. Pirmųjų dviejų mėnesių kūdikių nosies ašarų kanalą dažniausiai užkemša želatinos plėvelė. 95 proc. vaikų šis kamštis susigeria iki gimimo. Jei pirmomis naujagimio gyvenimo dienomis plėvelė nesusigeria, ašaros susitelkia ašarų maišelyje, patekus į jį infekcijai, formuojasi naujagimių dakriocistitas.

Naujagimių dakriocistito simptomai

Akytės ašaroja, pūliuoja, paspaudus ašarų maišelio sritį, išsiskiria pūlingo sekreto. Dažniausiai negaluoja viena akytė. Tai būdingas šiai ligai požymis, bylojantis, kad sergama ne paprasčiausiu konjunktyvitu – akių junginės uždegimu (akių junginė yra jungiamojo audinio plėvelė, dengianti abiejų akių vokų užpakalinius paviršius ir jungianti vokus su akies obuoliu, vidiniame akies kampe), kuriam esant uždegimas apima abi akytes. Daliai naujagimių maždaug 14 gyvenimo dieną želatinos kamštis rezorbuojasi ir uždegimas išnyksta savaime be pasekmių. Jeigu taip neatsitinka, prireikia vaikų oftalmologo pagalbos.

Gydymas

Atsiradus pirmiesiems simptomams, kol nėra ūmaus dakriocistito, masažuojama ašarų maišelio srityje, spaudžiant iš viršaus žemyn. Masažo tikslas – išstumti želatinos kamštį. Tuo pačiu metu lašinami antibiotikų tirpalai. Papildomai gerai akytes plauti specialiais tirpalais.

Jei ašarojimas nepraeina, plaunami ašarų takai: per viršutinį ašarų lataką švirkščiamas antiseptinis tirpalas, tuo pat metu laikant užspaustą apatinę ašarų akutę. Jei dakriocistitas nepraeina, ašarų takai zonduojami Baumano zondu, po to plaunami antiseptiniais ir antibakteriniais tirpalais. Kad ašarų takuose nesusidarytų randų, po zondavimo gerai juos plauti fermentų tirpalais. Po zondavimo dakriocistitas dažniausiai praeina. Jei minėtos priemonės nepadeda, tenka operuoti.

Optimalus kūdikių dakriocistito gydymo laikas – iki šešių mėnesių. Vėliau želatinos plėvė tampa jungiamuoju audiniu, joje atsiranda kremzlinių elementų, darosi sunku gydyti.

Nelaukime, kol liga praeis…

Sunkūs dakriocistito atvejai yra pakankamai reti, dažniausiai pakanka palašinti į akis vaistų ir visi nemalonumai pamirštami. Žinoma, nedera pasikliauti savigyda. Svarbiausia kreiptis į gydytoją, kai liga tik prasideda. Tik jis skirs efektyviausią gydymą.

Parengė sveikos gyvensenos specialistė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

2 Thoughts to “Mažų akyčių liga”

  1. Renata

    kokiomis antibakteriniais lasais galima lasinti i aki? jai vaikui 2 metukai?

  2. Liudmila

    Laba diena,
    noriu paklausti, gal kazka galesite pataryi… Kreipiames i visokius gydytojus, darome tyrimus, bet jokiu rezultatu…
    Mano mazylei(siuo metu 6 menesiai), apytiksliai pries menesi patino viena akyte( apatinis vokas is kaires). Kartais ji dazniau mirgcioja. Bet jokiu pulingu isskyru nera. Ji neasaroja. Taciau ir nepraeina. Buvome ir pas alergologa ir oftalmologa, taciau prieasties nemato… Ar tai galetu buti dakriocistito pozymiai? Nors gydytojai sako, kad viskas tvarkoje, man visvien neramu. Juk nei is to nei is sio negali buti patinusi akyte.

    Aciu u atsakyma.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook