Penktasis mėnuo – per Kalėdas

Per pačias Kalėdas džiaugėmės dar ir penktojo mėnesio gimtadieniu. Aurijaus Svoris – jau 7900 g, ūgis – 65 cm.

Ką moka ir veikia. Prasidėjus ketvirtam mėnesiui Aurijus suprato, kad turi kojytes. Ištiesia jas į viršų ir bando pačiupti, kai pačiumpa virsta ant šono, ir vėl- viskas iš naujo, kol nusibosta. Kai žaidžia su kojytėm – mama „liepia“ suskaičiuoti pirštukus ant kojyčių ir ant rankyčių, bet vis niekaip nepavyksta visų pagauti vienu metu, taigi nusimuša beskaičiuodamas.

Gulėdamas vibruojančiame gultuke žaidžia su žaisliukais ir žino kokį žiedelį reikia patraukti, kad grotų muzikėlė. Gulėdamas ant pilvuko paima žaisliukus į rankytes. Bando pasiekti žaisliukus, kurie yra šiek tiek toliau. Pagriebti žaisliukai keliauja tiesiai į burnytę. Laiko žaisliukus abiem rankom.

Vartosi ant šoniukų tik prireikus, pavyzdžiui, kai nori pasiekti žaisliuką, kai kas įeina į kambarį, o gulėdamas ant nugaros nemato žmogaus. Taigi iš smalsumo tenka verstis ant šoniuko. Pats intensyviausias vartymasis būna, kai nori pamatyti televizorių – tada parodo visus savo „akrobatinius“ sugebėjimus.

Pats „geriausias“ dalykas ko išmoko šį mėnesį – ištraukti čiulptuką iš burnos, kuris tampa pačiu geriausiu žaislu ir žinoma įsikišti jį atgal. Kartais nepavyksta, bet juk šalia yra mama, kuri tenkina kiekvieną sūnaus norą (kol kas).

Dienotvarkė.

Vakare einam miegoti 21 val., bet užmigti kartais pavyksta tik 12 val. nakties. Miegame iki 9 val. ryto. Dieną miega 3 kartus (ryte, po pietų, vakare), ryte ir vakare – dažniausiai po pusvalandį, po pietų – 2 val.

Dažniausiai verkia kai nori miegoti, nusiramina kai užminga.

Kalba.

Kalba daug, ypač kai guli be sauskelnių, kartais būna ir „nekalbadienių‘, kad ir kaip kalbinamas, tik guli, žiūri ir klausosi besišypsodamas. Nauji garsai: „uj-ai“, „ajajaj“

Nauji pomėgiai ir įpročiai.

Reaguoja net į menkiausią garsą. Labai smalsus – viską reikia apčiupinėti, būtinai norisi pamatyti, kas aplink vyksta.

Labai patinka čiupinėti mamos ar tėčio veidą. Nosis labai patogi pačiupti ir patampyti mažiems pirštukams. Labai smagu tampyti mamą už plaukų, juos galima taip patogiai suimti į kumštuką ir tampyti, tampyti, tampyti… Kuo daugiau suima, tuo smagiau, ir nė motais, kad mamai tai sukelia skausmą. Kuo mama labiau prašo paleisti plaukus, tuo daugiau tai sukelia juoko ir skatina stipriau įsikibti į plaukus. Vis dėlto mamai pasisekė labiau nei tėčiui,nes tėtis neturi ilgų plaukų – tai tėtį labai smagu tampyti už ausų.

Valgymas

Valgo mamos pieną kas 1 – 2 val., po 4 – 5 min (tikras zuikutis).

Gydytojos patarimai.

Pasiskiepijom (į užpakaliuką) nuo kokliušo, difterijos, stabligės. Viskas puiku- jokios reakcijos. Gydytoja patarė gerti žuvų taukus ir mažinti vitamino D dozę (5 lašiukai). Mes kol kas sveikutėliai-dar nesirgom.

Maudynės ir priežiūra

Vis dar maudosi 3 kartus per savaitę, maudantis su ratuku džiugina tėvelius savo akrobatiniais triukais ir begaliniu pliuškenimusi. Prieš einant į lauką veiduką tepame kremu.

Stengiamės būti lauke kiekvieną dieną, kai nelyja, kartais lauke miegame vežimėlyje, prie namų.

Trumpai: gydytojai apie penktojo mėnesio ypatumus

Kūdikis sparčiai auga ir vis daugiau juda. Šliaužtinukai, marškinėliai ir sauskelnės neturi spausti, būti šiurkštūs ir trukdyti judėti. Kaip ir anksčiau nereikia kūdikio guldyti ant pagalvės. Kambaryje kūdikiui nereikia kepuraitės.

Lovelės kraštai turi būti tokio aukščio, kad atsistojęs mažylis nepersisvertų. Stebėkite ant sofos besivartantį mažylį, kad jis nenukristų. Neleiskite jam šliaužioti ant nešvarių grindų ar kilimo, nes jis viską tempia į burną.

Su kūdikiu šnekėkite taip, kaip ir su kitais šeimos nariais. Tegu jis girdi natūralų jūsų ir kitų šeimos narių balsą. Pasakokite, ką darote, pasakykite daiktų pavadinimus. Šio amžiaus mažylis trokšta dialogo, todėl su juo kalbėdami darykite pauzes. Kai tik mažylis savo kalba atsakys ir nutils, kalbėkite toliau. Kabėdami ir žaisdami su kūdikiui, atliekate svarbų darbą – padedate jam tobulėti.

Nustatyta, kad įsčiose besivystantis vaisius 24 savaitę pradeda čiulpti pirštą. Piršto čiulpimas- vienas svarbiausių kūdikio veiksmų. Kai kurių tyrėjų nuomone, čiulpdamas pirštą kūdikis nusiramina, juk daugelis tai daro prieš užmigdami arba miegodami. Tai jam įprasta ir virsta problema, jei neišnyksta antraisiais gyvenimo metais.

Kūdikis žindomas tiek kartų per parą, kiek jis nori. Maždaug iki 6 mėnesių ( 26 savaičių imtinai ) motinos pienas tenkina visus kūdikio maisto ir skysčio poreikius.

4-5 mėnesių kūdikiai jau moka juoktis, taip jie išreiškia džiaugsmą ir pasitenkinimą.

4-5 mėnesių kūdikis atsispirs kojomis prie jo kojyčių tvirtai prispaudus savo delną. Atsispyręs, jis pasislinks į priekį. Kartokite šią mankštą ir padėkite jam lavinti kojyčių raumenis. Kai kūdikis žaidžia, išimkite iš lovelės čiužinį ir patieskite ploną antklodę. Į kietą pagrindą bus lengviau atsispirti, atsiremti ir tai padės greičiau sustiprėti.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook