Pirmieji kūdikio žaislai

Kūdikis vystosi žaizdamasŽaislai ne tik užsiėmimas mažyliui, jog netrukdytų mamai ir tėčiui. Parinkti pagal amžių žaisliukai padeda kūdikiui vystytis, lavina vienus ar kitus gebėjimus. Žaislai ugdo mažylio judesius ir suvokimą, skatina jį atlikti tam tikrą veiksmą, nes jam įdomu, pavyzdžiui, pasigirsta garsas, įsižiebia šviesa.

Pirmieji du mėnesiai

Tik gimęs kūdikis geriausiai mato tik šviesos šaltinius, baltą ir juodą spalvas. Antrąją – trečiąją gyvenimo savaitę naujagimis jau pradeda fiksuoti žvilgsnį ir domisi ryškiais daiktais ir žaislais. Ryškių spalvų didelius žaislus kabinkite 50 – 70 cm atstumu nuo naujagimio akyčių, kad jam būtų patogu į juos žiūrėti.

Pirmojo gyvenimo mėnesio pabaigoje naujagimis aktyviai domisi aplinka. Todėl žvalgymasis kambaryje gali tapti regą lavinančiu žaidimu. Nešiokite mažylį ant rankų ir supažindinkite su įvairiais kambaryje esančiais daiktais.

Virš naujagimio lovytės galite pakabinti karuselę su judančiais žaisliukais ir grojančia muzikėle. Karuselė padės mažyliui išmokti fiksuoti žvilgsnį ir lavins jo klausą. Išgirdęs muziką, naujagimis akytėmis ieško, iš kur ji sklinda. Tuomet jis atranda virš lovelės kabančius spalvotus žaisliukus.

Pirmieji kūdikio žaislai turi lavinti regėjimą, klausą, tobulinti lytėjimą. Mojuodamas rankomis, kūdikis iš pradžių atsitiktinai paliečia virš jo kabantį žaisliuką. Greitai jis stengsis tai daryti sąmoningai. Jam įdomu, kaip žaisliukai juda, barška, skamba. Žaisliukus ar jų detales stenkitės keisti kas 2 – 3 dienas, nes kūdikis pripranta prie tų pačių žaisliukų ir jie tampa nebeįdomūs. Po kurio laiko tuos pačius žaislus mama galės vėl jam pateikti – kaip naujus.

2– 4 mėnesių kūdikis

2– 4 mėnesių kūdikiui galima pirkti įvairiausius barškučius, kramtukus, grojančius žaislus, skirtingų formų, dydžių ir medžiagų žaisliukus (medžio, gumos, plastmasės). Kūdikis stengsis pasiekti žaisliukus. Ryškių detalių ir įvairių formų barškučiai skatina mažylio mąstymą. Juos kūdikis tyrinėja rankytėmis ir burnyte. Todėl geriausi žaisliukai gaminami iš kokybiškų medžiagų ir neturi aštrių kampų.

Funkcionalus iš skirtingų detalių susidedantis žaisliukas. Kietąją dalį patogu sugriebti pirštukais ir pakasyti į ją dantenas, o minkštąją – galima įsikišti į burnytę ir pakandžioti.

4 – 5 mėnuo

4 – 5 mėnesių kūdikis noriai viską griebia, o tai, kas patenka į rankytes, tuojau pat atsiduria burnytėje. Ištyrinėjusiam žaisliuką mažyliui pasidaro įdomu, ką gi jis gali daryti: riedėti, skambėti, šokinėti… Taigi kūdikis ims mėtyti žaisliukus. Šio amžiaus kūdikiui be ankstesnių žaislų tinka žaidimų kilimėliai su pakabinamais žaisliukais, spalvoti kramtomieji žiedai.

Nuo 5 mėn. iki pusės metų

5 – 6 mėnesių ir didesni kūdikiai mėgsta žaisliukus laikyti rankytėse, jais pabarškinti, pastuksenti į stalą arba dėlioti. Kūdikiui patiks įvairūs cypiantys guminiai žaislai, spalvingi plastmasiniai žaisliukai, kamuoliukai ir kaladėlės. Medžiaginių arba kailinių žaislų neduokite, nes jų mama negali išplauti, todėl juose kaupiasi įvairios ligas sukeliančios bakterijos.

Kai kūdikis išmoksta pasiekti žaislą ir jį išlaikyti, sugeba mosikuoti juo, įsikišti į burną, virš jo žaislų nebekabinkite. Šalia ant nugaros gulinčio kūdikio padėkite žaislus taip, kad juos matytų ir pasivertęs pasiektų. Taip skatinsite mažylį judėti. Ant pilvuko gulinčiam mažyliui padėkite žaislą priešais jį, tegu bando siekti: greičiau išmoks šliaužti.

Kūdikio žaislai turi būti saugūs

Ypač pavojingos smulkios žaisliuko detalės, kuriomis jis gali užspringti. Rinkitės patikimų gamintojų žaislus. Tokie žaislai būna pagaminti iš saugių medžiagų, kurios netirpsta seilėse, nenusilupa ir nenusibraižo. Žaislai neturi dužti į smulkias aštrias dalis. Patogiausi kūdikiui lengvi ir nedideli žaislai, kuriuos jis gali paimti į rankytes ir lengvai kilnoti. Svarbi ir žaislo forma – vaikas neturi jo giliai įsikišti į burnytę. Mama turėtų ieškoti praktiškų, lengvai plaunamų žaisliukų.

Įdomiausia žaisti su mama

Kiekvienas žaisliukas bus daug įdomesnis, jei mama pateiks jį kūrybiškai. Mama kol kas pagrindinė mažylio žaidimų veikėja, nes ji su mažyliu praleidžia daugiausiai laiko. Net pats geriausias ir brangiausias žaisliukas – be švelnių mamos rankų ir meilių žodelių tėra plastmasės gabalėlis. Žaiskite drauge su mažyliu, aiškindama paprastus, bet tokius svarbius ir naujus jam dalykėlius.

Pastebėta, kad ilgai vienų lovelėje gulinčių ir nieko neveikiančių bei neturinčių patrauklių žaislų mažylių emocinė ir protinė raida lėtesnė.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook