Pirmoji pagalba vaikui, atsitikus nelaimei

Teikti pirmąją pagalbą privalo mokėti visi, nes nelaimė gali nutikti artima žmogui, kaimynui ar mažyliui. Kaip teikti pirmąją pagalbą, kai žmogus nerodo jokių gyvybės ženklų, ką daryti mažyliui nusiplikius karštu vandeniu, ar kitaip nusideginus odą, susižeidus ir esant kraujavimui, jei vaikutis paspringo ir kt. Paskaitos video įrašas: mamytes konsultuoja Šiaulių Visuomenės sveikatos biuro specialistė Karolina Rušinskienė.

Pirmiausia – įvertinkite vaiko ar suaugusiojo būklę. Tam reikia atlikti tris pirminės apžiūros veiksmus –įsitikinkite, ar jis kvėpuoja ir stabilizuokite kaklo srities stuburo dalį; imkitės veiksmų, kad vaikas kvėpuotų; sustabdykite kraujavimą.

Pulsą nukentėjusiajam reikia tikrinti miego arterijos projekcijoje, o ne rieše. Klinikinė mirtis yra ta fazė, kai per 4 minutes mes dar galime padėti nukentėjusiajam.

Pradinis gaivinimas

Pradinis gaivinimas tai – dirbtinis kvėpavimas ir išorinis širdies masažas. Pirmiausia reikia: užspausti nosį, sandariai apžioti burną, gaivintojas pats turi įkvėpti, įpūsti oro 2 kartus ir 30 kartų paspausti krūtinės ląstą.

Dirbtinį širdies masažą reikia daryti su apatine delnų dalimi, rankos turi būti ištiestos, per minutę laiko 2 įkvėpimai ir 30 paspaudimų turi būti pakartoti 5 kartus, o jau tada tikrinama ar žmogus pradėjo kvėpuoti ir atsirado pulsas. Pradėjusį kvėpuoti žmogų reikia stabiliai paguldyti ant šono.

Kūdikiui iki 1 metukų dirbtinis kvėpavimas daromas dviem pirštais arba nykščiais. Taip pat 2 kartus įpučiama oro (kūdikiams nosytė apžiojama su burna) ir su dviem pirštais spaudžiama 30 kartų, bet paspaudimo gylis yra jau tik 4 cm.

Vaikas susižeidė

Labai judriems mažyliams dažnai nutinka nelaimių. Vaikas nesmarkiai susižeidė ir atsirado nedidelė žaizda. Ką daryt?

1.Kruopščiai nuplaukite žaizdą muilu ir tekančiu vandeniu.

2. Užsimaukite vienkartines pirštines ir ant žaizdos uždėkite švarų tvarstį. Negalima ant žaizdos dėti vatos, bei pūkuotų audinių.

3. Jeigu reikia sumažinti kraujavimą, užspauskite žaizdą ir palaikykite kelias
minutes.

Užspringo

Šiaulių Visuomenės sveikatos biuro specialistė Karolina Rušinskienė teigė, kad lietuviai dažniausiai springsta sezoniškai: vasarą nuo šašlykų, žiemą nuo kepsnių. Dalinis užspringimas gali virsti visišku užspringimu. Tuomet gali tekti 5 kartus suduoti tarp menčių, o jei svetimkūnis nepasišalino, taikyti Heimlicho metodą.

Jei moteris nėščia reikia spausti pilvo apačioje, po bamba. Jei kūdikis yra dalinai užspringo ir kosti, leiskite jam iškosėti svetimkūnį pačiam. Jei kūdikis svetimkūnio pats neiškosti ir ima dūsti, paguldykite jį ant rankos galva žemyn kniūbsčią. Galvytę pirštais prilaikykite už apatinio žandikaulio, kad kvėpavimo takai būtų atviri. Penkis kartus stuktelkite delnu tarp menčių. Jei svetimkūnis neiškrito, ant savo rankos paguldykite kūdikį veiduku aukštyn ir penkis kartus pirštais staigiai spustelkite krūtinę. Patikrinkite, ar burnoje nėra svetimkūnio. Atlikdami minėtus veiksmus ir nepaleisdami kūdikio iš rankų, skubėkite kviesti greitąją
medicinos pagalbą.

Nudegimai

Nudegus pirmiausia reikia įvertinti situaciją: ar mes patys galime suteikti pirmąją pagalbą, ar vis dėlto reikia kviesti greitąją. Nudegusią vietą reikia skubiai ne ilgiau 10 min šaldyti., drabužių nutraukti nereikia. Negalima nudegimų tepti kremais. Nudegus suaugusiajam rankas būtina nusiimti visus žiedus, laikrodžius, apyrankes, kadangi nudegusios vietos tinsta.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook