Prasideda rotavirusinės infekcijos „sezonas”

OLYMPUS DIGITAL CAMERAŠaltuoju metų laiku Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, pradeda siausti virusinės žarnyno infekcijos, iš kurių dažniausia – rotavirusinis gastroenteritas. Paprastai rotavirusinės infekcijos plitimas kasmet suaktyvėja rudenį ir tęsiasi iki pavasario. Infekcijos sezoninio plitimo metu šios infekcijos protrūkiai registruojami ne tik ikimokyklinio ugdymo įstaigose, bet ir ligoninių vaikų skyriuose, šeimose. Ši infekcija sutrikdo įprastą šeimos gyvenimą: vaikai kenčia dėl viduriavimo, vėmimo, irzlumo, kitų blogų emocijų, suaugę patiria nerimą dėl vaiko ligos bei priversti apriboti įprastinę veiklą.

Sunkiausiomis ligos formomis pirmą kartą serga 3-35 mėnesių kūdikiai ir vaikai. Vyresni vaikai ir suaugusieji gali sirgti ir pakartotinai, tačiau lengvesnėmis formomis arba be klinikinių ligos požymių.

Rotavirusai (RV) labai dideliais kiekiais išsiskiria su sergančiojo išmatomis, o užsikrėtimui, pakanka tik dešimties viruso dalelių. Virusas išskiriamas ūmiu ligos periodu, maždaug 4-6 dienas. Virusai išlieka šaltyje ir užšalę, ilgai nežūsta ant aplinkos daiktų ir rankų. Būtent dėl tokių savybių virusai gerai plinta.

RV užsikrečiama per burną, ši liga plinta per rankas, dažnai liečiant įvairius paviršius, žaislus ir t.t. Vaikų kolektyvuose vaikai dažniausiai užsikrečia vienas nuo kito, o suaugusieji paprastai užsikrečia šeimose nuo mažų vaikų. Ypač didelį pavojų kelia sergantieji besimptome ligos forma, jei namuose ar kolektyve nesilaikoma nuolatinės rankų higienos. Rotavirusine infekcija galima užsikrėsti ir nuo maisto, jei jis buvo gamintas nešvariomis rankomis. Tačiau tai dažniausiai maistas, vartojamas be papildomo apdorojimo šiluma, pavyzdžiui, sumuštiniai, mišrainės.

Skirtingai nuo daugelio žarnyno infekcijų, kurios yra valdomos tik nespecifinėmis profilaktikos priemonėmis, rotavirusinės infekcijos plitimui ir sergamumo mažinimui gali būti taikoma ir specifinė profilaktika – skiepai. Lietuvoje registruotos dvi vakcinos: viena įskiepijama ir 2 geriamosios dozės, kita – 3 geriamomis dozės. Įskiepyti vakciną rekomenduojama kūdikiams iki 6 mėnesių.

Pagrindinė nespecifinė RVI profilaktika – yra rankų higiena. Plaunant rankas muilu nuo jų pašalinama beveik 95 proc. žmogui patogeninių bakterijų ir virusų.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras rekomenduoja, kaip išvengti rotavirusų rizikos:

– Kuo dažniau plauti rankas: ne tik pasinaudojus tualetu ar po sąlyčio su ligonio išmatomis, bet ir grįžus iš parduotuvės, po važiavimo visuomeniniu transportu, kiekvieną kartą prieš valgį ir maisto gaminimą. Kol maži vaikai nesugeba patys tinkamai nusiplauti rankų, jiems kolektyvuose turėtų padėti personalas, o namuose – tėvai;

– Nevesti vaiko į kolektyvą mažiausiai dar porą dienų po paskutinio viduriavimo ar vėmimo epizodo;

– Ligoniui namuose išskirti atskirą kambarį ar jo dalį, dažnai vėdinti, sergančiojo slaugai naudoti kuo daugiau vienkartinių slaugos priemonių;

– Tualetą, ligonio kambarį, dažnai liečiamus paviršius (pvz., durų rankenas, elektros jungiklius, vandens čiaupų rankenėles, klozeto kraštus, dangtį) šluostyti naudojant buitines dezinfekuojamąsias priemones, skirtas šiems įrenginiams valyti ir dezinfekuoti;

– Saugiai šalinti sergančio kūdikio sauskelnes, atskirai laikyti ir skalbti nešvarius ligonio rankšluosčius, baltinius. Patartina juos 15 minučių pavirinti su skalbimo milteliais. Išdžiovintus skalbinius gerai išlyginti karšta laidyne;

– Vaiko žaislus plauti muilo ar sodos tirpalu, skalauti tekančiu vandeniu, išdžiovinti;

Daugiau informacijos apie rotavirusinę infekciją rasite www.ulac.lt

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook