Šildymo sezono pavojai akims

Šildymo sezono pavojai akims„Mano akys bijo šviesos, nuolat ašaroja ir niežti – ir vėjuotą dieną lauke, ir ilgiau pasėdėjus prie kompiute­rio. Tai vargina, bet kreiptis į gydytojus nėra laiko”, – skundžiasi 34 metų rinkodaros specialistė Rasa. Tokie skundai įprasti akių ligų gydytojams, ypač pra­sidėjus rudeniui, kai lauke vėjuota, orai vis labiau šą­la ir po truputį įsibėgėja šildymo sezonas. Dažniau­siai tokiais atvejais oftal­mologai diagnozuoja sausų akių sindromą.

Kodėl šaltuoju metų laiku labiau kenčia akys ir kaip sau padėti? Apie tai – pokalbis su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro akių ligų gy­dytoja Žaneta Kavaliauskiene.

Kodėl sausėja akys?

– Priežasčių yra daug: ilgas darbas kompiuteriu, užterštas oras (pavyz­džiui, dulkėmis, cigarečių, kūrenamų malkų dūmais), sausos patalpos, kon­taktiniai lęšiai, cheminiai dirgikliai – įvairūs valikliai, kosmetikos prie­monės. Akis sausina ir kai kurie vaistai, pavyzdžiui, kontraceptikai, taip pat jos sausėja moterims hormoninių po­kyčių metu, organizmui senstant.

Akies paviršių dengia ašarų plėve­lė. Ji saugo nuo išdžiūvimo. Mirksint ašarų plėvelė atsinaujina – sudrėkina akies paviršių, aprūpina ją deguoni­mi, maitina kraujagyslių neturinčią rageną, padeda pašalinti medžiagų apykaitos produktus ir bakterijas. Ašarų plėvelė sudaryta iš vandens, baltymų, riebalų, druskų. Būtent aša­rų plėvelės sudėties pokyčiai ir suke lia akių sausumo pojūtį.

Dažnai pacientai sako: „Ašarų tu­riu pakankamai, jos teka upeliu.”Ta­čiau tokį apgaulingą ašarojimą ir su­kelia akies paviršiaus dirginimas, at­siradęs dėl sausumo. Akies paviršius turi būti nuolat drė­kinamas. Bet dėl minėtų priežasčių jis gali išsausėti greičiau nei įprasta. Išsausėjusi ragenos vieta iškart į tai reaguoja, žmogus pajunta akių graužimą, niežulį, nori dažniau užsi­merkti, akys parausta, greičiau pa­vargsta, jautriai reaguoja į ryškią šviesą. Šie požymiai ryškesni antroje die­nos pusėje arba ryte.

– Kaip nustatomas sausų akių sindromas?

– Pirmiausia įvertiname paciento skundus, apžiūrime akis, ištiriame ašarų kiekį.Pastaruoju metu sausų akių sindromas vis dažniau diagnozuojamas jauniems, darbingo amžiaus žmonėms ir paaugliams, daug laiko praleidžiantiems prie televizoriaus ir kompiuterio.

– Kaip gydomos sausos akys?

– Dažniausiai skiriame akių lašų, vadinamųjų dirbtinių ašarų. Jų yra įvairiausių, skiriasi tik konsistencija ir drėkinamosios savybės. Mes, gydytojai, visuomet pacientui paaiškiname apie dirbtinių ašarų skir­tumus, privalumus, tačiau kiekvienas tinkamas dirbtines ašaras turi prisi­taikyti individualiai. Dirbtines aša­ras paprastai rekomenduojame varto­ti pagal poreikį.

Yra ir kitų sausų akių gydymo būdų, pavyzdžiui, ašarų akučių okliuzia, tačiau šis metodas taikomas tuo­met, kai nepadeda gydymas lašais.

Noriu pabrėžti – gydyti būtina, ki­taip akių bėdų tik daugės. Dėl to ga­li vystytis akių junginių uždegimai, ragenos paviršiaus de­fektai.

Padėk sau pats

■ Nepamirškite mirksėti. Sąmo­ningai dažniau mirksėkite žiūrėdami į kompiuterio ekraną, televizorių, skaitydami.

■ Vėdinkite ir drėkinkite patalpas, ypač šildymo sezono metu.

■ Venkite skersvėjų. Ventiliatoriaus srovę automobilyje nukreipkite taip, kad ji nepūstų į akis.

■ Reguliariai tikrinkite akis. Užleista toliaregystė ir trumpa­regystė gali būti sausų akių sindromo priežastis.

■ Venkite užterštų patalpų.

■ Nenaudokite cheminių valiklių, kosmetikos, kuri akivaizdžiai dirgina akis.

■ Naudokite dirbtines ašaras.

 

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook