Sveikas pavasaris su vitaminais

Vaikas turi gauti užtektinai vitaminųPavasario saulei vis labiau šildant orą bei ilgėjant dienoms, atrodytų, ir mes turėtume tapti linksmesni ir energingesni. Deja, viskas atvirkščiai – nuovargis vis dažniau lenkia prie pagalvės ir vis greičiau netenkame jėgų. Tai daugeliui pažįstama situacija, kurios priežastis – pavasarinis vitaminų trūkumas. Ši problema neaplenkia ir vaikų. Intensyviai augančiam vaikui vitaminų reikia nuolat, o trūkstant jų gali užklupti įvairiausi negalavimai. Todėl tėveliams pravartu žinoti, kaip šių problemų išvengti.

Vitaminų stokos požymiai

Jeigu vaikas negauna vieno ar kelių vitaminų, išsivysto liga – avitaminozė. Kitas variantas –hipovitaminozė, kai per mažai visų vitaminų. Trūkstant vitaminų, daugelis jaučia silpnumą, nuovargį bei dirglumą. Tėvai pastebi, kad vaikas greitai pavargsta, nuolat taikosi prigulti. Vyresniems vaikams prasčiau sekasi mokykloje, susilpnėja atmintis, sunku susikaupti. Vitaminų stoką galime atpažinti iš šių požymių.

Suprastėjęs regėjimas. Kompiuteriai, išmanieji telefonai ir televizorius – neatsiejama vaiko laisvalaikio dalis. Būtent pavasarį tėvai pastebi, kad vaikas ima prisimerkti žiūrėdamas į kurio nors įrenginio ekraną. Jis taip elgiasi todėl, kad nusilpo regėjimas. Tai signalas tėvams, kad vaikui trūksta vitamino A. Dėl to šiuo metų sezonu dažni akių uždegimai.

Išsausėjusi, skilinėjanti, niežtinti ir pleiskanojanti oda. Jeigu veido oda pasidaro sausa, sutrūkinėja tarpupirščiai, niežti ir pleiskanoja keliai, alkūnės, pilvas arba sėdmenys – taip pat trūksta vitamino A.

Gerklės, burnos, liežuvio bei lūpų gleivinių ligos. Dėl vitamino B2 stokos apninka stomatitai, taip pat – lūpų odos ir gleivinės uždegimas cheilitas. Lūpas nusėja ilgai negyjantys įtrūkiai, jos šerpetoja, šis uždegimas pažeidžia ir odą aplink lūpas bei jų kampuose. Ant paraudusio ir patinusio liežuvio gali atsirasti apnašų – tai liežuvio uždegimas glositas. Vaikui skauda kramtant ir ryjant, gausiai teka seilės.

Dantų ir dantenų problemos. Patinusios ir kraujuojančios vaiko dantenos drauge su nuovargiu bei dingusiu apetitu – vitamino C stokos požymis. Jeigu dar pritrūks ir vitamino D, dantukus pažeis ėduonis.

Raumenų traukuliai, silpnumas, sulėtėjęs augimas byloja apie tai, kad vaikui trūksta vitaminų B1 ir D.

Miego sutrikimai. Pernelyg mieguistas vaikas arba apnikusi nemiga gali būti vitamino B1 stokos požymis.

Lėtinių ligų paūmėjimas. Dėl B grupės vitaminų stokos pavasarį gali nusilpti širdies ir kraujagyslių sistema. Tuomet padažnėja pulsas, vaikas išbąla, dūsta. Nusilpus virškinimo sistemai, paūmėja gastritas, sumažėja apetitas, užkietėja viduriai. Nualina pavasaris ir nervų sistemą, todėl suprastėja nuotaika, vaikas tampa irzlus.

Skonio pokyčiai. Jeigu neraginamas vaikas nuolat valgo maisto produktą, kurio anksčiau paragauti nepavykdavo įkalbėti, reiškia, kad jam pritrūko tam tikrų vitaminų arba mikroelementų, kurių yra tame produkte.

Dažnos peršalimo ligos. Kai vaikas pavasarį ima dažnai sirgti peršalimo ligomis, tėvams derėtų išsiaiškinti, ar tai ne dėl vitaminų stokos. Trūkstant vitamino C, gali nusilpti imuninė sistema. Vitaminai ne tik sustiprina organizmą, padėdami atsilaikyti prieš ligas, bet vaikas lengviau perserga peršalimo ligomis.

Kaip išvengti avitaminozės?

Vitaminų ir mikroelementų atsargos vaisiuose ir daržovėse pavasarį gerokai mažesnės. Be to, vaiko organizmą nualina žiemos ligos ir vaistai, ypač antibiotikai. Todėl žarnynas gali silpniau pasisavinti naudingąsias medžiagas. Taigi, svarbu iš anksto pasirūpinti, kad augančiam ir besivystančiam vaikui, jo imuninei sistemai nepritrūktų vitaminų ir mineralinių medžiagų. Vaistinėse gausu įvairiausių vitaminų maisto papildų. Tik juos derėtų vartoti atsakingai, nes vitaminų perteklius taip pat pavojingas. Vaikams rinkitės specialius maisto papildus, kurie pagaminti atsižvelgiant į mažylio amžių. Profilaktikai pediatrai pataria pirkti maisto papildus, kuriuose yra ne tik vitaminų, bet ir mikroelementų.

Pavyzdžiui, labai svarbus vaikams kalcis, nuo kurio priklauso ne tik mažylio kaulų tvirtumas, bet ir dantukai. Dėl kalcio stokos iškrypsta stuburas, sulėtėja augimas, vaikas gali susirgti rachitu, susilpnėja ir imunitetas, todėl mažylis tampa neatsparus peršalimo ligoms. Kalcį organizmas gerai pasisavina tik drauge su vitaminu D ir magniu. Todėl rinkdamiesi maisto papildus išstudijuokite etiketes.

Kitos svarbios vaikui medžiagos inozitolis ir cholinas. Tai smegenų maistu vadinamo lecitino pagrindinės sudedamosios dalys. Angliavandenių grupės junginys – inozitolis įeina į ląstelių membranų sudėtį. Jis būtinas nervams, smegenims ir raumenims. Ši medžiaga turi raminamąjį poveikį, gerina miegą. Nustatyta, kad ypač šio elemento stokoja sergantieji depresija, o trūkstant jo gali pablogėti atmintis. Kartu su kita medžiaga – cholinu inozitolis reikalingas riebalų apykaitai, padeda pašalinti blogąjį cholesterolį. Stingant cholino, gali sutrikti kepenų veikla, atmintis, atsiranda nervinė įtampa.

Tinkama mityba

Be maisto papildų svarbi ir tinkama mityba. Juk dalį vitaminų vaikas turi gauti iš maisto. Aktualūs visi pieno produktai, kuriuose gausu kalcio: pienas, kefyras, jogurtas, grietinė, varškė, o pirmenybę teikite maisto produktams be dažiklių. Taip pat vaikas turi gauti pakankamai gyvūninių baltymų, o visi mėsos patiekalai, kuriuos gaminate vaikui, turi būti tinkamai termiškai apdoroti. Vitaminų suteiks morkos, burokėliai, kopūstai, namuose iš džiovintų vaisių pagaminti kompotai, erškėtrožių, šaldytų uogų nuovirai, vaisių ir daržovių tyrelės.

Stenkitės, kad naudingus produktus vaikas valgytų ir užkandžiams. Į spalvotus dubenis įberkite riešutų, džiovintų vaisių, įdėkite obuolių, kad praalkęs mažylis jų pasiimtų.

Maisto produktų paruošimas

Gaminkite taip, kad maisto produktai neprarastų naudingųjų medžiagų. Daržoves geriausia virti nenuluptas arba nurėžkite labai ploną žievelę. Nepamirškite, kad kuo trumpiau verdate, tuo daugiau vitaminų išlieka. Vitaminai A ir C greitai išnyksta ore, todėl daržoves apdorokite tik tuomet, kai ruošiatės jas sudėti į verdantį vandenį. Vitaminui C išsilaikyti padeda druska ir cukrus, todėl virkite daržoves pasūdytame vandenyje.

Daržoves ir vaisius laikykite tamsioje vietoje, nes šviesoje suyra didžioji dalis vitaminų. Vitaminų mažėja ir ilgai laikomame pagamintame maiste, ir jį šildant – duokite vaikui šviežiai pagamintą patiekalą, o jeigu prireikia pašildyti, šildykite tik tokį maisto kiekį, kurį suvalgysite.

Grynas oras

Sustiprinti vaiko sveikatą padės ir grynas oras – juo labiau kad pavasarinės saulės spinduliai skatina gamintis vitaminą D.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook