Sveiki dantukai – nuo mažens

Sveiki dantukaiBurnos higienos reikia mokyti nuo mažumės. Pratinti vaiką valyti dantukus reikėtų pradėti išdygus pirmajam dantukui. Mokykite mažylį valyti dantis šepetėliu ir pasta du kartus per dieną maždaug po dvi minutes. Jeigu vaikas nenori valytis dantų, darykite tai kartu su visa šeima – tėvų ar vyresniųjų brolių ir sesių pavyzdys motyvuoja vaikus.

Dantų šepetėlis ir pasta
Geriausia vaikui pirkti minkštą arba labai minkštą dantų šepetėlį su maža galvute ir patogia rankena, o dantų pastą rinktis pagal vaiko amžių.

Naudingiausios yra dantų pastos su fluoru – tai patvirtinta tyrimais. Vaikiškose pastose fluoro yra mažiau nei skirtose suaugusiesiems ir jas naudoti yra visiškai saugu. Pasta su fluoru netinka, jei geriamajame vandenyje yra per didelis fluoro kiekis.

Pastos su fluoru pavojingos mažiems vaikams, kurie dar nemoka išsivalę dantis gerai išskalauti burnos. Fluoras, patekęs į organizmą, veikia kaip toksinas, kitaip tariant, sukelia apsinuodijimo simptomus. Tiesa, reikia nuryti nemažą jo kiekį. Todėl tėvai turėtų atkreipti dėmesį, kad mažiems vaikams yra gaminamos specialios pastos be fluoro.

Kas man valo dantukus….
Ikimokyklinukui dantis turėtų valyti tėvai. Kol vaikas nemoka rašyti, jis negali ir tinkamai išsivalyti dantų. Mažesniems nei dešimties metų mažyliams tėvai turėtų valyti dantis bent du kartus per savaitę, kitomis dienomis vaikas tai daryti galėtų pats.

Dantų apnašos yra svarbiausia dantų ir dantenų ligų priežastis, todėl svarbu kontroliuoti jų susidarymą. Nors dantis valyti rekomenduojama du kartus per dieną, kai kuriems žmonėms (sergantiems dantenų uždegimais, jei labai progresuoja ėduonis ar mažiems vaikams, kuriems dygsta nauji dantukai) valyti dantis ar bent praskalauti burną reikėtų dažniau.

Pieniniai dantukai
Svarbu žinoti, jog mitas, kad nereikia gydyti pieninių dantų, yra neteisingas. Pieniniai dantukai vaikui tarnauja nuo pusės metukų iki dešimties–dvylikos metų, kai iškrenta paskutinieji. Negydant pieninių dantų vaikas nuolat kentės skausmą, jam bus sunku tinkamai sukramtyti maistą, o anksti išrovus sugedusius dantukus gali kilti sąkandžio problemų ateityje. Deja, anksti ištraukti sugedusius pieninius dantis kartais būna vienintelė išeitis apsaugoti nuolatinius dantis.

Dantukų priešai
Didžiausias vaikų burnos sveikatos priešas – saldumynai, dažnas užkandžiavimas, limonadai, sultys ir prie dantų limpantis maistas. Visi šie maisto produktai sudaro apnašas ant dantų, kurioms ilgai laikantis pradeda gesti dantų emalis. Visiškai vaikams uždrausti šių skanėstų neįmanoma, taigi dažniau siūlykite vaisių bei daržovių, kuriuos kramtant natūraliai pašalinama dalis apnašų.
Taip pat svarbu nuolat stebėti vaiko burnos būklę. Atsitinka ir taip, kad tėvai nepastebi, kada išdygsta pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys. Tai įvyksta apie šeštuosius–septintuosius gyvenimo metus, kartais – suėjus penkeriems metams. Šie dantys yra itin greitai pažeidžiami, nes jų paviršiaus vagelės būna ne visiškai mineralizuotos, o tokio amžiaus vaikai dar nemoka gerai išsivalyti dantukų.

Silantas sveikiems dantukams

Vos išdygusius pirmuosius krūminius dantis rekomenduojama dengti silantu. Silantas yra specialus hermetikas, užpildantis vageles ir išskiriantis fluoro jonus, kurie stiprina emalį ir daro jį atsparesnį ėduoniui. Dantų padengimo silantu procedūra yra labai trumpa ir neskausminga, tačiau labai efektyvi. Dantys nupoliruojami specialia pasta, nusausinami, užtepama rūgštis, gerinanti silanto sukibimą su emaliu. Po to ji nuplaunama ir užliejamas silantas, kuris sukietinamas helio lempa.

Tiesa, dantų silantas gali būti naudojamas ir reikalingas ne visada. Jei dantukai jau pažeisti ėduonies, pirmiausia juos reikia išgydyti. Jeigu dantų vagelės plokščios ir gerai mineralizuotos, silantas nereikalingas.

Nemokama dantukų apsauga

Vaikų krūminių dantų dengimo silantu programa patvirtinta 2005 m. rugsėjo 16 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-713. Programa skirta vaikų nuo 6 iki 14 metų nuolatinių krūminių dantų kramtomųjų paviršių ėduonies prevencijai. Todėl raginame tėvelius, turinčius 6–13 metų (kol nesukakę 14 metų) vaikų, nuvesti juos pas gydytojus odontologus, kurie padengs jų krūminius dantis nuo ėduonies saugančia medžiaga.

Padengtų silantu dantų kontrolė atliekama po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminiai dantukai dar kartą dengiami šia medžiaga.

Vaikų krūminių dantų silantavimo paslaugas teikia pirminėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose dirbantys odontologai su padėjėjais arba burnos higienistai po gydytojo odontologo apžiūros.

Nuo 2005 m. silantams bei odontologų paslaugoms apmokėti lėšų skiriama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto. Tad patiems tėveliams už šią paslaugą mokėti nereikia. Privačiai dirbantys odontologai, kurie su teritorinėmis ligonių kasomis nėra sudarę sutarties, tokių paslaugų nemokamai neteikia.

Pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją

Susijusios temos:

[inpagepostlist_search dantukų priežiūra]

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook