Vaiko aklimatizacija kurorte

Vaikas prie jūrosKelionė į tolimą kraštą su mažu vaiku – išbandymas mamai, tėčiui ir, žinoma, pačiam mažajam keliautojui. Bet jeigu kelionės – jūsų šeimos gyvenimo būdas, ir mažo vaiko nenorėsite palikti namuose, juo labiau jei drauge važiuos ir vyresnis broliukas ar sesutė. Tegu pratinasi, o jūs pasistengsite, kad kelionė būtų sklandi ir visi šeimos nariai gerai pailsėtų.

Ruošdamiesi į egzotišką šalį su vaiku, atrodytų, numatėte viską – į lagaminą sudėjote visus jam reikalingus daiktus, pasiėmėte dokumentus, nepamiršote vaistinėlės. Tik kelionės pradžioje jūsų laukia dar vienas rūpestis, kurio neišvengsite, – aklimatizacija.

Vaikas pirmosiomis dienomis kurorte

Vaiko, kaip ir suaugusio žmogaus, organizmas turi prisitaikyti prie kitokio šiltojo krašto klimato, aukštesnės temperatūros, intensyvesnės saulės. Tik vaikui daug sunkiau. Adaptacijos periodu vaiką lengvai gali ištikti saulės smūgis, jis gali greitai perkaisti, pasigauti virusinę infekciją. Atvykę į kurortą patenkame į kitą laiko juostą, organizmas pajunta laiko skirtumą ir jam reikia prisitaikyti prie gyvenimo neįprastu ritmu. Kuo labiau poilsiavietės klimatas skiriasi nuo įprastinio, tuo sunkiau prisitaikyti prie kitokio paros režimo.

Svetimame krašte vaikas iš pradžių bus irzlus, galbūt net piktas, prastai miegos, nedžiugins tėvelių ir jo apetitas. Aklimatizacijos požymiai panašūs į ligos simptomus. Pagrindiniai organizmo adaptacijos signalai: silpnumas, galvos skausmas, miego ir apetito sutrikimai. Kiti požymiai panašūs į peršalimo. Gali net pakilti temperatūra, skaudėti gerklę. Šiuo periodu gali sutrikti virškinimas, apnikti pilvo skausmai, pykinti. Vaikas gali net vemti, nors įmanoma, kad tai organizmo reakcija į jam neįprastus maisto produktus, naujus patiekalus. Vaikai, atsidūrę visiškai svetimo klimato šalyje, tampa mieguisti ir dirglūs.

Prisitaikyti prie naujų sąlygų vaikui prireikia 7-10 dienų. Todėl specialistai pataria kitokio klimato šalyje su vaiku atostogauti 3- 4 savaites. Tiek laiko vaikui reikia ir prisitaikyti, ir pailsėti. Jeigu svečioje šalyje vaikas išbus per trumpai, gali sutrikti jo sveikata.

Kaip mama turėtų pasiruošti?

Greičiau prisitaikyti prie klimato pokyčių vaikui padeda stiprus imunitetas. Todėl pediatrai pataria ruošiantis kelionei sustiprinti vaiko imunitetą.

Mama turėtų pasirūpinti, kad vaikui užtektų vitaminų, jis gerai išsimiegotų, vertėtų nepamiršti grūdinimo procedūrų. Prisitaikyti prie klimato pokyčių padeda vitaminai A, E ir C, kuriuos gydytojai pataria vaikui pavartoti prieš kelionę ir gerti kelionės metu. Kurį laiką prieš kelionę derėtų pasistengti mažylio dienos režimą kiek įmanoma priartinti prie išrinkto kurorto laiko juostos. Atvykti į poilsiavietę geriausia tuo paros metu, kai jau artėja miego laikas. Būtent miegodamas vaikas pasisems jėgų kitą dieną jo laukiančiai aklimatizacijai.

Pirmąsias keletą dienų derėtų vengti atviros saulės ir maudynių. Tegu mažylis iš pradžių prisitaiko prie naujos aplinkos. Maudytis jūroje užtenka 5-7 minučių, po to šį laiką pamažu ilginkite. Stebėkite, kad vaikas neperkaistų. Į pajūrį eikite mažiausio saulės aktyvumo valandomis – iki 11 ir nuo 16 val.

Pirmomis dienomis mažyliui reikia ilgiau miegoti ir daugiau ilsėtis. Lauke mažyliui patogiausia apsirengusiam natūralių audinių šviesių spalvų drabužėliais. Nepamirškite kepurės, skėčio ir apsauginio kremo.

Kurorto pavojai

Karšto klimato šalyse vaikui gresia dehidratacija, nes dėl karščio sutrinka organizmo termoreguliacija, keičiasi medžiagų apykaita. Gausiai prakaituodamas vaikas netenka daug skysčių, todėl visada reikia turėti kokybiško geriamojo vandens ir nuolat jo mažyliui pasiūlyti. Geriausia atsivežti vaikui įprasto vandens iš namų. Kitų regionų vandens sudėtis gali labai skirtis. Į vandenį įpilkite citrinos arba laimo sulčių. Parūgštintas gėrimas suteiks mažyliui energijos, o saldžių ir gazuotų gėrimų atsisakykite.

Jeigu kurorto virtuvė ne europietiška, verčiau neeksperimentuokite ir vaikui išrinkite panašesnį į jūsų šeimos vartojamą maistą. Jeigu vaikui tinkamo maisto nėra restorane ar kavinėje, jam patiekalus turėtumėte gaminti patys. Jeigu vaikas alergiškas, mama su tėčiu turėtų būti pasirengę naujoms nepažįstamoms reakcijoms, todėl pravartu turėti antihistamininių vaistų. Juk svetur neįprasti augalai ir vabzdžiai, kurie gali sukelti alergiją.

Kelionėje vaikui stenkitės sudaryti kuo geresnes sąlygas. Patogiausia ir greičiausia su mažu vaiku nukeliauti į kurortą lėktuvu. Važiuoti traukiniu mažyliui gali būti lengviau, nes skrendant lėktuvu greitai atsiduriama skirtingo laiko juostose. Tik laiko sugaišite daugiau. Traukinyje derėtų pasirūpinti vaikui patogia vieta atskiroje kupė, turėtų būti kondicionierius, vaikų žaidimų kambarys.

Grįžus namo

Iš kurorto sugrįžusio namo vaiko laukia atvirkštinis procesas – reaklimatizacija. Namuose pasitinka vėl kitokios, nors ir įprastinės, klimato sąlygos, bet prie jų vaikas turi prisitaikyti iš naujo. Paprastai tai vyksta greičiau negu aklimatizacija, bet negalavimai gali būti stiprūs.

Grįžusio vaiko iš karto neverskite įsijungti į įprastinį gyvenimo ritmą. Pirmiausia jis turi gerai pailsėti ir bent porą dienų ilgiau išsimiegoti. Tik po savaitės galima grįžti prie įprastinių veiklų ir galbūt planuoti naujas atostogas.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook