Svetimkūnis įvairiose kūno vietose

Smalsus vaikas mėgsta kišti įvairias smulkias detales į burną, nosį ar ausį. Ten gali patekti smėlis, maisto gabalėliai, vabzdžiai, įvairūs smulkūs daiktai. Taip eksperimentuoja 1–3 metų vaikai, todėl šio amžiaus mažylius reikia ypatingai prižiūrėti. Mažylio žaisluose neturi būti smulkių atskiriamų detalių, kurios gali patekti ne pagal paskirtį.

Svetimkūnį nosytėje pastebėti sunku, kol pats vaikas neprisipažįsta. Pirmiausia svetimkūnis sudirgina nosį ir sukelia čiaudulį. Čiauduliui nurimus, vaikas greičiausiai pamirš, kad joje kai kas paslėpta. Tik po kelių dienų iš vienos šnervės pradės tekėti aštraus kvapo tirštos žalsvos arba gelsvos gleivės.

Jeigu gleivės teka iš abiejų šnervių, greičiausiai tai sloga, o jeigu – tik iš vienos, galite įtarti svetimkūnį.

Ką daryti?

Veikiausiai be gydytojo neišsiversite. Paūgėjusio vaiko, kuris supranta, kas atsitiko ir pajėgs jums padėti, galima užspaudus nepažeistą šnervę paprašyti stipriai pūstelti kita šnerve. Jeigu jums pasiseks,  svetimkūnis iškris iš nosytės. Jeigu nepavyks, jokiu būdų nesiimkite kitokių veiksmų, o  kreipkitės į gydytoją.

Pastebėti svetimkūnį ausyje dar sunkiau. Jis gali nesukelti jokių požymių. Kartais gali skaudėti ausytę, iš jos bėga tirštos arba kraujingos išskyros.

Jeigu esate įsitikinę, kad vaikas įsikišo kažką į ausį, atlikite šią procedūrą: įpilkite į ausį šiek tiek šilto vandens ir svetimkūnis gali išsiplauti. Nedarykite to, jeigu iš ausytės teka išskyros, niekada nekiškite į vaiko ausį jokių instrumentų. Jeigu vanduo nepadės, reikės kreiptis į gydytoją.

Svetimkūnis mergaitės makštyje taip pat nepastebimas. Įtarti galima tik tuomet, kai pradeda tekėti kraujingos arba blogo kvapo išskyros. Jeigu pašalinti svetimkūnį sunku ( labai siaura makštis arba svetimkūniai įstrigo giliai), kreipkitės į gydytoją.

Populiari problema  – prarytas svetimkūnis. Nedidelis svetimkūnis laisvai judėdamas virškinamuoju traktu nukeliaus iki jo pabaigos ir bus pašalintas.

Įstrigęs stemplėje svetimkūnis sukels skausmą ir vėmimą. Šiuo atveju reikia skubiai kreiptis į gydytoją.

Nesukėlusius jokių požymių prarytus smulkius svetimkūnius galite pamiršti: jie pasišalina per porą parų.

Skubiai kreipkitės į gydytoją, jeigu vaikas prarijo pavojingą aštrų daiktą, stambią monetą, elementą arba vaistų. Vėmimas, pilvo skausmas arba vidurių užkietėjimas – gali būti požymis, kad svetimkūnis įstrigo žarnyne ir be gydytojo neišsiversite.

Į kvėpavimo takus įkvepiant patekęs svetimkūnis gali įstrigti gerklėje arba trachėjoje ir sukelti šoką. Į plaučius patekusios smulkios dalelės iš pradžių gali nesukelti jokių požymių, bet gali paskatinti plaučių infekciją. Todėl, jei įtariate, kad vaikas su oru prarijo ir svetimkūnį, būtinai kreipkitės į gydytoją.

Svetimkūniai akyje (Akys: paraudo, ašaroja, peršti).

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook