Vaikui suskaudo ausį: ką turėtume padaryti pirmiausia?

Vidurinės ausies uždegimas – viena skausmingiausių ligų, dar ir todėl mažam vaikui tai sunkus negalavimas. Skausmas gali plisti į veidą, kaklą, galvą, todėl mažylis itin blogai jaučiasi, praranda apetitą, sutrinka miegas. Taigi, padėti iš skausmo verkiančiam ligoniukui turime nedelsdami.

 Kaip infekcija patenka į ausį?

Ausies uždegimu (otitu) perserga dauguma mažylių ir ne po vieną kartą. Tai kūdikių ir ikimokyklinio amžiaus vaikų liga, ypač dažna mažyliams nuo 3 mėnesių iki 3 metų. Daugiausia vaikai serga ūminiu vidurinės ausies, esančios už būgnelio, uždegimu. Mažesnių nei 7 metų vaikų klausos vamzdelis dar prastai funkcionuoja, todėl ir ligos puola dažniau. Tačiau vėliau vidurinės ausies uždegimai pasitaiko retai.

Dažniausia vidurinės ausies uždegimo priežastis yra ūmios kvėpavimo takų infekcijos. Liga gali būti ir paprasto peršalimo, ir gripo ar gerklės uždegimo pasekmė. Dėl šių ligų susilpnėjus natūraliai organizmo apsaugai nosiaryklėje ima aktyviai daugintis infekciją sukeliantys mikroorganizmai, kurie per klausomąjį vamzdį patenka į vidurinės ausies ertmę. Mažų vaikų klausomasis vamzdis trumpesnis ir platesnis, todėl infekcija lengvai patenka į ausį. Dažniausiai vidurinės ausies uždegimą vaikams sukelia bakterijos, ligos kaltininkai būna ir virusai.

Daug silpnesnei nei suaugusiųjų vaikų imuninei sistemai sunkiau kovoti su infekcijomis. Be to, bakterijos gali užsilikti adenoiduose, kurie yra imuninės sistemos dalis, ir patekusios į vidurinę ausį sukelti ligą.

Dažniausiai vidurinės ausies uždegimas prasideda nuo slogos. Infekcijai iš nosies patekus į ausį ir prasidėjus uždegimui, vidurinės ausies gleivinė paburksta, jos liaukos išskiria daugiau sekreto, todėl sutrinka normali oro cirkuliacija ausyje.

Pūlingas ir nepūlingas uždegimas 

Vidurinės ausies uždegimo požymius paprastai nėra sunku atpažinti. Liga prasideda staiga, atsiranda stiprus ausies skausmas, susilpnėja klausa, mažylis pasidaro neramus, dirglus, verkia, sutrinka miegas, suprastėja apetitas. Temperatūra paprastai pakyla iki 38 laipsnių ir daugiau. Kai kuriuos vaikus pykina, kiti viduriuoja, vemia. Mažam vaikui, kuris negali kalbėti ir pasiskųsti ausies skausmu, otitą galima įtarti, jeigu jis vis liečia skaudančią ausytę, glaudžia ją prie pagalvės, pasidaro irzlus. Vidurinės ausies uždegimas gali būti pūlingas, katarinis arba serozinis.

Pūlingas vidurinės ausies uždegimas – tai ūminis jos ertmės gleivinės uždegimas. Kadangi vidurinės ausies ertmė maža, čia susikaupę pūliai greitai pradeda spausti ausies būgnelį, todėl jis dažnai plyšta ir pūlingas turinys išteka. Tada skausmas nurimsta, nukrenta temperatūra. Jei vaikui atsiranda pirmieji pūlingo uždegimo požymiai – stiprus skausmas, išskyros iš ausies, karščiavimas; būtina, kad jį apžiūrėtų šeimos gydytojas, kuris prireikus nukreips pas otorinolaringologą.

Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas (serozinis) prasideda tada, kai jos būgninėje ertmėje ima kauptis skystis. Ši liga dar vadinama eksudaciniu viduriniu otitu. Esant tokiam uždegimui, atrodo, kad ausis pripilta vandens ar užkimšta vata, ausyse ligoniukas girdi savo kalbos skambėjimą, sutrinka klausa. Kai ausies trimitas trumpam atsiveria, klausa gali pagerėti.

Lengva vidurinės ausies otito forma yra katarinis uždegimas. Vaikas taip pat skundžiasi ausies skausmu, jaučia kitus simptomus, tačiau pūliai neišsiskiria. Sergant lengvesniu (katariniu ar seroziniu) vidurinės ausies otitu būgnelis neplyšta.

Gali užtekti ausų lašų

Nekomplikuoto ūmaus vidurinės ausies uždegimo gydymas nėra sudėtingas. Nesunkiai ligai gydyti antibiotikai neskiriami, o vos tik vaikui suskaudus ausį nebūtina iš karto bėgti pas gydytoją. Jeigu jis aktyvus, nepakyla aukšta temperatūra, būklė neblogėja, galima kelias dienas pasigydyti namuose nuskausminamaisiais vaistais. Esant lengvo ir vidutinio sunkumo vidurinės ausies uždegimui, kai stipriai nekarščiuojama, liga praeina per keletą dienų. Užtenka atidžiai vaiką stebėti bei tinkamai slaugyti namuose. Taip pat svarbu gydyti slogą, nuolat pašalinti iš nosies gleives. Jei nosytė užgulta, prireikia užburkimą mažinančių vaistų.

Jeigu būklė suprastėja, nesiliauja skausmas ir karščiavimas, iš ausies pradeda tekėti sekretas, vaiką turėtų apžiūrėti gydytojas, kuris nustatys ligos pobūdį ir nuspręs, kokį gydymą skirti.

Pagrindinis ir labiausiai vaiką nukamuojantis vidurinės ausies uždegimo simptomas – skausmas. Todėl svarbu kuo greičiau jį imti malšinti, kad palengvintume vaiko būklę. Tai vienas svarbiausių gydymo tikslų esant bet kokio sunkumo ligai.

Gydant vidurinės ausies uždegimą skausmui numalšinti vaistinėje galite įsigyti ausų lašus. Tokie preparatai padeda atsikratyti nemalonių simptomų ir gali padėti sustabdyti ligos progresavimą. Tai pirmoji pagalba vaikui užklupus ausų skausmui.

Skausmą malšinantys ausų lašai gali būti naudojami esant beveik bet kokios formos vidurinės ausies uždegimui. Išskyrus tuos atvejus, kai sprogsta ausies būgnelis.

Vieni iš tokių lašų yra Otipax. Jų sudėtyje esančių veikliųjų medžiagų lidokaino ir fenazono derinys ne tik malšina ausų skausmą, bet dar turi antiseptinį ir uždegimą slopinantį poveikį. Tokie lašai gali būti pirmoji pagalba ligos pradžioje, taip pat jie naudojami kaip sudėtinė kompleksinio gydymo dalis. Šie ausų lašai skirti simptominiam įvairios kilmės vidurinės ausies uždegimo gydymui, išskyrus tuos atvejus, kai plyšta būgnelis.

Kartu su vaikų ligų gydytoju dr. Algimantu Vingru parengta atmintinė, kaip sulašinti vaistus į ausis?

  • Prieš lašindami lašiukus, nusiplaukite rankas, išvalykite vaiko ausies landas.
  • Dabar ausų lašiukus gamintojai išleidžia moderniuose buteliukuose su specialiais saugiais antgaliais – buteliuką atsukus, iš jo tiesiogiai galima lašinti lašus, nereikia jokių pipečių. Perskaitykite instrukciją, kiek lašiukų reikės lašinti.
  • Buteliuką prieš lašinant reikia gerai sušildyti delne. Mama gali delną palaikyti ant radiatoriaus, o po to pašildytu delnu sušildyti ausų lašų buteliuką. Lašai turi būti žmogaus kūno temperatūros. Jokiuose šildymo prietaisuose, išskyrus delną, lašiukų negalima šildyti.
  • Vaiką paguldykite ant šono taip, kad ta ausis, į kurią bus lašinami vaistai, būtų išorėje.
  • Lašinant vaistus mažesniems nei 3 metų vaikams, ausies kaušelį reikia patraukti žemyn ir į išorę – taip vaistai lengviau patenka.

 

  • Lašinant vaistus vyresniems nei 3 metų vaikams, ausies kaušelį reikia patraukti į viršų ir atgal.

  • Lašinkite tik tiek lašiukų, kiek nurodyta instrukcijoje. Lašiukai turi būti pilni, be oro.
  • Sulašinus vaistus, mažylį, paguldytą ant šono, būtų gerai išlaikyti 3–5 minutes.
  • Užkimšti ausų landų vata nebūtina, nes išbuvus ramiai 3–5 minutes vaistai atgal neištekės. Tačiau jeigu vaikas nieko prieš, vata nepakenks, nes tai ir šiltas mažytis kompresiukas, kuris kai kuriems vaikams suteikia komforto pojūtį.

Mamos linkusios įlašinti daugiau lašų, nei parašyta instrukcijoje, nes atrodo, kad lašiukai išbėgs. Perteklinis lašinimas visiškai nereikalingas. Ne veltui gamintojas nurodo, kiek tiksliai lašų lašinti, – prieš tai būna atlikti tyrimai, kad būtent toks lašiukų skaičius turi gydomąjį poveikį.

Ar galima vaistus lašinti miegančiam vaikui?

Viena vertus, kūno temperatūros vaistų lašinimo miegantis vaikas gali nepajusti, kita vertus, jis gali prabusti ir labai išsigąsti. Todėl visi vaistai turėtų būti girdomi, leidžiami ir lašinami būdraujančiam vaikui. Yra įprotis įlašinus vaistus patampyti už ausies spenelio, kad lašiukai giliau nutekėtų. Iš tikrųjų ausies spenelio tampymas nieko neduoda, lašiukai ir be to puikiai nuteka ten, kur reikia.

⇒ Svarbi pastaba

Kol mažylio ausų neapžiūri gydytojas, geriau lašų nelašinti. Tačiau jei stiprus ausies skausmas užpuolė mažylį vėlų vakarą ar naktį, į ausį įlašinkite vaistų nuo ausies skausmo, o ryte ligoniuką parodykite ausų, nosies ir gerklės ligų gydytojui. Ausų skausmą raminkite ir šiluma, pvz., uždėdami pašildytą audinį prie skaudamos ausies.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook