Peršalimas: kodėl nedera jo ignoruoti

Vaiko peršalimas-kaip gydytiSu vadinamuoju peršalimu per sezoną susiduriame dažnas iš mūsų. Taip vadiname ūminę kvėpavimo takų virusinę infekciją. Vaikui šios ligos – įprastinis šaltojo sezono palydovas. Sušlapęs kojas, taip pat sukaitęs netinkamai aprengtas vaikas, pūstelėjus vėjui, greitai sunegaluoja. Mat peršalimas susilpnina imuninę gynybą, ir ji nebeapsaugo nuo virusų. Paprastas peršalimas nėra sunki liga, tačiau nedera jo palikti savieigai.

Kodėl apsigauname peršalimą laikydami nerimta liga?

Peršalimą provokuoja paragripo virusai, rinovirusai, adenovirusai ir daugelis kitų virusų, iš viso jų yra daugiau nei 200 rūšių. Kvėpuodami ir čiaudėdami ligoniai į orą išskiria šiuos ligos sukėlėjus, kurie patenka į sveiko žmogaus viršutinių kvėpavimo takų gleivinę ir pradeda gaminti toksinus. Virusai perduodami ne tik per orą, bet ir per sergančiojo rankas bei jo paliestus daiktus. Ligos požymiai užsikrėtus pasirodo maždaug po 1– 2 dienų, pasveikstama per 10–14 dienų.

Susirgus ūmine kvėpavimo takų infekcija atsiranda čiaudulys, užgula nosį, iš jos ima tekėti skaidrios vandeningos išskyros, pradeda skaudėti ir perštėti gerklę, kamuoja kosulys. Po kurio laiko išskyros iš nosies sutirštėja ir įgauna gelsvai žalsvą atspalvį. Nesunkiai sergant, temperatūros gali nebūti, tačiau ji gali pakilti iki 39 °C.

Dažniausiai virusine kvėpavimo takų liga serga maži vaikai, nes jų imuninė sistema dar tik formuojasi. Paprasta peršalimo liga ikimokyklinio amžiaus vaikai vidutiniškai serga 6–8 kartus per metus, ir tai yra normalu. Tėvai gali būti ramūs net tada, kai mažas vaikas per metus šia liga serga 10 kartų. Taip treniruojamas imunitetas. Vėliau, bręstant imuninei sistemai, tokios ligos pasitaiko rečiau. Suaugusiuosius peršalimas pakamuoja tik 2–4 kartus per metus.

Kuo anksčiau pradėsime gydytis, tuo mažesnė tikimybė, kad paprastas peršalimas išprovokuos sunkesnes ligas: ši liga gali komplikuotis bronchitu, ausies uždegimu, sinusitu, net plaučių uždegimu.

Dažniausiai komplikacijos užklumpa dėl to, kad peršalimą laikome nerimta liga ir neskubame gydytis. Daugelis suaugusiųjų perserga vaikščiodami, eina į darbą net ir pakilus temperatūrai. Tačiau virusinės infekcijos nereikėtų nuvertinti. Sergantis žmogus užkrečia kitus ir pats rizikuoja sulaukti komplikacijų: prie virusinės infekcijos gali prisidėti bakterinė liga.

Kaip gydytis?

Jeigu vaikas serga nesunkiai, pas gydytoją galima neskubėti, iš pradžių užtenka gydytis namuose. Bet jeigu temperatūra nekrenta, vaikas sunkiai kvėpuoja, mieguistas arba atvirkščiai – neramus, reikia kreiptis į gydytoją.

Gerai besijaučiančiam vaikui ne aukštesnės kaip 38,5 °C temperatūros numušti nereikia, jai galima leisti pakilti net iki 39 laipsnių. Tai rodo, kad įsijungė natūralus gynybos mechanizmas, ir turime leisti organizmui pačiam kovoti su virusais.

Tačiau jeigu vaiko savijauta prasta, net ir esant 37,5 laipsnių temperatūrai prireikia karščiavimą mažinančių vaistų. Kitus vaistus turi skirti gydytojas. Nepamirškime, kad virusinė peršalimo liga negydoma antibiotikais. Jie neveikia virusų, o tik perkrauna kepenis, mažina gerųjų bakterijų kiekį. Tokius vaistus gydytojas skiria, jei prie virusinės infekcijos prisijungia bakterinė liga.

Sergant peršalimo liga rekomenduojama daug ilsėtis. Kvėpavimą palengvinsime plaudami nosį jūros vandeniu, skaudamą gerklę galima skalauti ramunėlių, medetkų nuovirais.  Gerklės skausmą ir kosulį padės nuraminti šiltas kompresas, taip pat inhaliacijos. Joms geriau naudoti ne karšto vandens puodą, o saugų šiuolaikinį prietaisą inhaliatorių.

Karščiuodami netenkame skysčių, todėl turime jų išgerti daugiau. Skysčiai padeda greičiau iš organizmo pašalinti ligas sukeliančius mikroorganizmus ir jų išskiriamus toksinus. Gėrimai turi būti šilti, bet ne karšti, nes karštis dar labiau dirgins skaudančią gerklę. Tinka sultinys, šiltas vanduo, įvairios arbatos, pavyzdžiui, aviečių, liepžiedžių, bruknių.

 Padedame imuninei sistemai

Veiksminga priemonė, padedanti išvengti virusinių ligų, rankų plovimas su muilu. Išmokykite vaiką, kad neplautomis rankomis negalima liesti akių, nosies ar burnos. Sezoninių ligų įkarštyje mažiau lankykimės ten, kur galime susidurti su daugybe žmonių.

Imuninė sistema bus stipresnė, jei tinkamai maitinsimės, gausime užtektinai vitaminų ir mineralų, vengsime stresų, gerai išsimiegosime ir nepervargsime.

Išvengti peršalimo ligų padeda grūdinimas. Tai padidina organizmo adaptacines savybes. Bet kokiu metų laiku vaikui sveika kasdien pabūti gryname ore, o jo drabužiai ir batai turi atitikti oro sąlygas. Naudinga aktyvi fizinė veikla.

Ypač palengvina virusų prasiskverbimą į organizmą sausas oras. Trūkstant drėgmės išsausėja ir viršutinių kvėpavimo takų gleivinės, silpsta jų apsauginė funkcija. Todėl namuose svarbu nuolat, ne tik sergant, palaikyti optimalią oro drėgmę (40–60 %).

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook