Vystyklų dermatitas

Vystyklų dermatitasBet kokie bėrimai vystyklo dengiamose vietose laikomi vystyklų bėrimais. Vaiko odą dirgina šlapime esantis amoniakas, tulžies rūgštys bei kitos šlapimo ir išmatų sudedamosios dalys, kurios sukelia odelės uždegimą. Dažnai atsiranda opelės, kurios gali kraujuoti, raukšlių gilumoje amoniakas odos nepasiekia, todėl ji išlieka nepažeista. Apie išangę ir įskilusiose odos vietose atsiranda smulkus rausvas bėrimas.

Negydomas vystyklų dermatitas išplinta į odos klostes, jos paburksta ir pradeda šlapiuoti, pradeda vešėti mieliagrybiai, kartais stafilokokai, herpes virusai.

Nuolat keičiant sauskelnes sausoje kūdikio odelėje uždegimas neišsivysto, bet kai kurių vaikų odelė labai jautri, todėl lengvai sudirginama. Taigi, jeigu jūsų vaikui vystyklų dermatitas, tai nereiškia, kad prastai juo rūpinatės.

Ką daryti?

Leiskite kūdikiui kuo ilgiau pabūti nuogam. Geriausia, kad kambario oras būtų šiltas ir sausas. Keisdami vaikui sauskelnes visuomet jį nuprauskite ir gerai nusausinkite. Odelę tepkite apsauginiu kremu, pavyzdžiui, tokiu, kuriame yra cinko. Jis apsaugos vaiko odelę nuo kontakto su šlapime esančiu amoniaku.

Kuo dažniau keiskite vienkartines sauskelnes.

Renkite mažylį tik orui laidžiais drabužėliais.

Patartina kūdikį kuo ilgiau palaikyti nuogu užpakaliuku.

Jeigu odelės uždegimas nepraeina per porą dienų ir stiprėja, jeigu odelė kraujuoja, kreipkitės į gydytoją, kuris parekomenduos gydomuosius tepalus.

Labai retais atvejais panašūs bėrimai gali būti psoriazės (žvynelinės) požymis. Tai neužkrečiama lėtinė liga. Atsiranda rausvų mazgelių ir plokštelių, padengtų panašiomis į žuvies žvynus pleiskanomis. Daugeliui liga aprimsta šiltuoju metų periodu, o paūmėja rudenį ir žiemą. Pastebėję šios ligos požymius, kreipkitės į gydytoją.

Pienligė

Kūdikiui gali prasidėti ir Candidus albicans grybelio sukelti iššutimai. Ši infekcija gali pažeisti sudirgusią odelę. Pienligė pažeidžia beveik kiekvieną vystyklų dermatito išbertą vaiką, kuriam šis negalavimas tęsiasi ilgiau negu 2 dienas. Bėrimas tampa raudonas, pienligė pažeidžia ir odos raukšles. Kartais apatinėje kūno dalyje atsiradusi pienligė byloja apie viso kūno odos pažeidimus. Apžiūrėkite vaiko burnos ertmę, ar nėra jos gleivinėje baltų dėmelių (Burnos ir dantų skausmas), ar nepatinę žindančios mamos speneliai.

Tai grybelinė infekcija, baltojo balkšvagrybio (Candidus albicans) sukeltas burnos gleivinės uždegimas. Tai dažna naujagimių, rečiau – kūdikių liga. Naujagimiai ja užsikrečia gimdymo metu, per aplinkos daiktus, pavyzdžiui žinduką. Kūdikiai šia liga serga dėl sumažėjusio organizmo atsparumo bei netinkamos higienos. Paraudusioje burnos gleivinėje matosi baltos apnašos, panašios į pieno taškučius. Jos stipriai prilipę ir neuvalomos. Mažyliui skauda ir peršti vos pradėjus valgyti, todėl jis tampa neramus. Šiuo atveju reikia specialaus gydymo, todėl kreipkitės į gydytoją. Pienligė gydoma burnos valymo priešgrybeliniais preparatais.

Jei mamai peršti spenelius, matosi baltos apnašos, po maitinimo jaučiamas krūties skausmas, reikia gydyti spenelius tepalais nuo grybelio. Išbertas krūtis reikia 2–3 kartus per dieną apiplauti 1 proc. geriamosios sodos tirpalu. Jos turi būti sausos, po žindymo reikia daryti oro vonias ir dažnai keisti liemenėlės įdėklus.

Labai retas atvejais panašūs bėrimai gali būti psoriazės (žvynelinės) požymis. Tai neužkrečiama lėtinė liga. Atsiranda rausvų mazgelių ir plokštelių, padengtų panašiomis į žuvies žvynus pleiskanomis. Daugeliui liga aprimsta šiltuoju metų periodu, o paūmėja rudenį ir žiemą.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook