Dešimtasis Aurijaus mėnuo

Kūdikio augimo kalendorius – dešimtasis Aurijaus mėnuo

Svoris –9800 g, ūgis – 73 cm. Išdygo dar 2 dantukai – apatiniai šoniniai kandžiai.

Pasiekimai. Jau moka pats atsisėsti. Atbulai ropodamas pats nulipa nuo lovos ir stovi patenkintas. Truputi pastovi ir nukrenta ant užpakaliuko. Bandymai stotis savarankiškai dar nepavyksta…

Veikla

Ropoja po visą kambarį, žaidžia su savo žaislais kažką burbėdamas. Jei tik nutyla – reiškia kažką daro įtartino. Vieną kartą radau sėdintį prie krosnies ir valgantį molį, kurį sugebėjo iš jos išsikrapštyti. Ir toliau dažnai mėgsta darbuotis prie krosnies, tik daugiau jau negali molio iškrapštyti – nepasiekia, o tuomet pradeda pykti ir barasi.

Žaisdamas virtuvėje ant grindų vis ropoja prie spintelių, atidaręs jas, viską krausto, ką tik randa.

Iškėlęs rankas į viršų parodo, koks jis didelis, didelis…

Kai namo ateina katė ir pradeda miaukti, suklusta ir laukia jos. Pamatęs, pradeda krykštauti iš laimės. Kartais žaidžia su kate – atsargiai ją liesdamas vienu piršteliu, bet kitąkart suima į saują kailio tiek, kiek telpa, ir tampo. Katė guli ir kenčia, kas jai daugiau belieka…

Įvykis

Baigiantis devintam mėnesiui, Aurijaus gyvenime įvyko svarbus įvykis –krikštynos. Krikšto metu bažnyčioje buvo labai smagu: Aurijus visą laiką balbatavo kaip užvestas, tampė krikšto tėtį už kaklaraiščio, juokėsi krikšto mamai, net kunigas vis šypsojosi.

Pokalbiai ir reikalavimai

Kalbų, kalbų… Nuolat kažką balbatuoja, kai pyksta pradeda bartis (kažkas panašaus į “ja–ja–ja–ja“). Sąmoningai sako „mama“, „tete“. Kai tik užsigauna žaisdamas, iš karto skundžiasi: „mama–mama“, mat, tėtis tuo momentu negali niekuo padėti, tiesia rankas į mamą (taip parodo, kad nori būti paimtas ant rankų ir pamyluotas).

Dienotvarkė

Mūsų rytas prasideda 7 – 8val. Dieną Aurijus miega, kaip ir ankčiau, du kartus: ryte apie 11val. ir 16val., po 1,5val. Miegučio gulasi tarp 21.30–22 val.

Valgo įvairias košes 3 kartus per dieną, geria vandenį ir mamos pieną. Tik įsodintas į maitinimo kėdutę iš karto pradeda reikalauti: „niam-niam-nam“. Užkandžiauja pats grauždamas obuoliuką, bananą arba kukurūzus.

Kai lauke buvo karščiai, Aurijus kiekvieną dieną maudydavosi po dušu, o šiaip būna dvi maudynės per savaitę.

Atšilus orams didžiąją dienos dalį praleidžiame lauke prie namų.

Mama Rita Tumėnė

 

Trumpai: gydytojai apie dešimtojo mėnesio ypatumus

Vieni kūdikiai rečiau, kiti dažniau pravirksta, kai negauna to, ko nori. Neskubėkite kūdikio raminti, patenkindami jo reikalavimą ar griebdami ant rankų. Jis turi suvokti, kad verksmas– nėra priemonė priversti mamą ar tėtį patenkinti bet kurį jo norą. Tik nebarkite mažylio ir nešaukite, o ramiai paaiškinkite. Nesijaudinkite, jei rėkdamas kūdikis pablykšta ir pamėlynuoja. Tai natūralu, nes kiek susilaiko kvėpavimas.

Nebarkite kūdikio dėlto, kad jis susitrenkė, pametė žaislą ar pravirko. Nuraminkite, paglostykite ir kartu ieškokite žaislo.

10 – 11 mėnesį dauguma kūdikių įsikibę atsistoja ir pradeda vaikščioti. Vos pradėjusio žengti pirmuosius žingsnelius kūdikio nevedžiokite už rankos. Jam sunku išlaikyti pusiausvyrą, įsikibus į judantį objektą, drąsiau– įsikibus į stabilų daiktą. Todėl iš kūdikio aplinkos pašalinkite visus daiktus, kuriuos jis gali užsiversti ant savęs.

Pradėjusio vaikščioti mažylio neapaukite kojinėmis ir batukais. Apavas iškreipia lietimosi prie paviršiaus pojūtį ir sunkiau išlaikyti pusiausvyrą. Dažnai griuvinėdamas, mažylis praranda pasitikėjimą savimi ir norą vaikščioti. Jeigu grindys šaltos, užmaukite šiurkščias vilnones kojines.

Stenkitės suprasti, ką kūdikis sako jums. Pastebėsite, kad jis daiktus pavadina atskirais skiemenimis arba jų deriniais.

Kūdikis daug sėdi, todėl mokykite jį tai daryti taisyklingai. Mažylio nugara, liemuo, šlaunys ir blauzdos turi jungtis stačiu kampu, pėdos turi remtis į grindis, o nepakelti dilbiai, sulenkus ranką stačiu kampu per alkūnę, remiasi į stalą.

Nežadinkite miegančio vaiko, ypač pirmaisiais gyvenimo metais. Nebūkštaukite, jeigu jūsų kūdikis miega mažiau už kitus bendraamžius, jeigu jis žvalus ir sveikas. Kai kūdikis negali užmigti, nebarkite jo ir neverskite. Leiskite į lovą jam pasiimti mylimą žaisliuką. Mažylis jausis saugesnis ir greičiau nusiramins. Per mėnesį kūdikiui išdygsta 1–2 dantukai. Jis mokosi kalbėti. Nesijuokite iš jo žodžių ir memėgžiokite mažylio.

Neparodykite mažyliui, kad bijote tamsos, perkūnijos ar audros– nemokykite jo bijoti. Jeigu jam baisus koks daiktas, palieskite jį. Mažylis pamatys, kad šis daiktas pavojaus nekelia. Pamažu jis pripras prie jo, įsidrąsins paliesti ir nebebijos.

10-11 mėnesio kūdikiui galima duoti mėsos kukulių, garuose troškintą mėsos kotletą, troškintą žuvies kotletą arba kukulį. Mėsos patiekalų nekeiskite dešrelėmis, nes jos pagamintos iš antrarūšės mėsos ir jose gausu įvairių priedų.

Kūdikiui galima duoti neriebios pertrintų daržovių sriubos be prieskonių. Mažylis greitai įpranta prie prieskonių ir atsisako valgyti maistą be jų.

Ir toliau mokykite kūdikį kramtyti: duokite pagraužti obuolio, kriaušės, paragauti virtos morkos. Kramtant stiprėja dantenos ir kramtomieji raumenys. Vertingos mažyliui košės, šviežių sulčių ir vaisių tyrės.

Susijusios temos:

[inpagepostlist_search kūdikio augimo kalendorius]

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook