Dusulys

Vaikas dūstaDusulio priepuolis ištinka užsikimšus trachėjai ir paprastai trunka kelias akimirkas. Staigus dusulys dažniausiai vaiką ištinka svetimkūniui iš burnos patekus į trachėją. (Svetimkūniai).

Angina ir šiaip skaudanti gerklė gali apsunkinti vaikui rijimą, nes padidėja tonzilės, bet priepuolį ši priežastis sukelia retai. Didesnių problemų gali sukelti antgerklio uždegimas – epiglotitas (Švilpiamas kvėpavimas).

Dusulys gali būti ūmus, pavyzdžiui, ištikus bronchų astmos priepuoliui, arba lėtinis, pavyzdžiui, sergant plaučių uždegimu. Susiaurėjus viršutiniams kvėpavimo takams (pavyzdžiui, sergant krupu) sunkėja ir ilgėja įkvėpimas, kvėpavimas tampa triukšmingas. Dusulys, kurio metu sunkiai iškvepiama, būdingas bronchų astmai, bronchiolitui, ir kitoms ligoms, dėl kurių susiaurėja bronchų ir bronchiolių spindis.

Kaip atrodo dusulio kankinamas vaikas? Jis triukšmingai kvėpuoja, neramus ir blaškosi, pamėlsta nosies ir lūpų trikampis. Dusuliui palengvinti skiriama deguonies, kvėpavimo takų paburkimą bei spazmus mažinančių ir kitų vaistukų.

Dažniausia keletą akimirkų trunkančio dusulio priežastis – į kvėpavimo takus patekęs vanduo ir maisto dalelės, smulkios žaislų detalės. Įtarti, kad kad vaiko kvėpavimo takai užkimšti svetimkūniu galite tuomet, kai vaikui staiga sutrinka kvėpavimas, jis kosėja, sunku įkvėpti ir iškvėpti, pamėlsta lūpos.

Pirmoji pagalba. Skatinkite vaiką kosėti ir kvėpuoti. Svetimkūnis greičiausiai išlėks iš gerklės vaikui kosint. Specialius veiksmus svetimkūniui pašalinti reikia atlikti tuomet, kai kvėpavimo takai visiškai užkimšti: dingsta garsas bandant kosėti, vaikas nebegali įkvėpti, pamėlsta, gali netekti sąmonės. Vienas žmogus turi suteikti pagalbą, o kitas skubiai kviesti medikus.

Paguldykite kūdikį ant kelių galva žemyn, veiduku žemyn kniūbsčią ir pakaitom padaužykite per nugarą, po to apvertę jį ant nugaros spaudinėkite krūtinės ląstą. (Pirmoji pagalba užspringus. Svetimkūniai).

Ant nugaros be sąmonės gulintis vaikas gali užspringti savo vėmalais arba savo liežuviu. Taip gulint vėmalų masė arba paties vaiko liežuvis gali užblokuoti trachėją. Pavojus bus mažesnis, jeigu be sąmonės gulintį vaiką atsargiai apversite ant šono. (Apalpimas).

Didesnė problema vaiko dusulio priepuoliai, kurie atsiranda po kelių savaičių arba kelių mėnesių po gimimo. Bet tai nėra dažna problema. Tokio dusulio priežasčių daug: vilko gomurys, liežuvio, gerklės, ryklės, stemplės arba žandikaulio vystymosi sutrikimai. Taip pat – smegenų pažeidimai, cerebrinis paralyžius, kurie gali pažeisti kvėpavimą kontroliuojančius nervus ir raumenis, ir jį sutrikdyti.

Stiprus naujagimio dusulys gali byloti apie sunkią ligą, pavyzdžiui, netinkamą stemplės vystymąsi.

Ką daryti?

Jeigu dusulys atsirado vaikui nuo gimimo, būtinai kreipkitės į gydytoją. Taip pat – jeigu žįsdamas krūtį kūdikis ima dažnai kvėpuoti, pamėlsta nosies ir burnos trikampis: reikėtų ištirti ar jis neserga įgimta širdies liga.

Jeigu vaikas karščiuoja, buvo prikimęs ir kosėjo lojamu kosuliu, jam pasidarė sunku įkvėpti, o tai darydamas švokščia, jam gali būti virusinis krupas. Drėkinkite patalpos, kurioje yra vaikas, orą, pavyzdžiui, nuneškite jį į vonią leisdami vonioje karštą vandenį ir skubiai kvieskite gydytoją.

Jei vaikas slogavo, kosėjo, karščiavo, atsirado dusulys, tai gali būti bronchitas. Tuomet reikia kreiptis į gydytoją. Vaikui prireiks kvėpavimo takus plečiančių vaistų, padės krūtinės ląstos įtrynimas eterinių aliejų turinčiais balzamais.

Jei vaikas prikimęs, temperatūra pakilo iki 39–40 laipsnių, jam sunku ryti, kalbėti ir įkvėpti, kvėpuodamas švokščia, jis vangus ir irzlus, stengiasi pasilenkti į priekį ir ištempti kaklą, galite įtarti antgerklio uždegimą – epiglotitą. Šiuo atveju skubiai vežkite vaiką į ligoninę arba kvieskite greitąją pagalbą.

Jeigu dusulio priepuolis vaikui trunka keltą sekundžių, kreipkitės skubios medicinos pagalbos. Staiga ištinkančių dusulio priepuolių gydymas priklauso nuo konkretaus atvejo ( Svetimkūniai . Švilpiamas kvėpavimas).

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook