Gležnai kūdikio odelei – ypatingas rūpestis

Oda – sudėtingas organas, atliekantis įvairias funkcijas, o kūdikio odelė labai gležna ir jautri. Sveika vaiko oda – pirmasis barjeras, trukdantis į organizmą patekti bakterijoms ir toksinams, reguliuoja šilumą ir vandens kiekį. Lyginant su suaugusiųjų, kūdikių oda daug plonesnė, ją gali lengvai pažeisti įvairios infekcijos. Todėl nuo pat pirmųjų dienų odelę reikia tinkamai prižiūrėti.

Maudynės

Rūpinkitės, kad kūdikio odelė visuomet būtų švari. Naujagimį galima maudyti pirmą ar antrą dieną grįžus iš gimdymo namų. Tam tinkamiausia tik jam skirta plastmasinė vonelė. Kūdikiai maudomi 2-3 kartus per savaitę, dažniau nereikia, nes išsausės odelė. Skystą prausiklį, būtinai vaikišką, užtenka naudoti vieną kartą per savaitę. Galvytės su šampūnu dažniau prausti taip pat nereikia. Geriausiai tinka iš natūralių žaliavų pagaminti prausikliai ir šampūnai, kurių PH 5 arba 5,5. Naujagimį ar kūdikį išmuiluokite švelnia kempinėle, veiduką muilinkite mažyte, tik šiai kūno daliai skirta plaušine. Kruopščiai išprauskite odos raukšles kaklo srityje, pažastyse, kirkšnyse, nes šios vietos labiausiai prakaituoja. Maudykite šiltame  36-37 laipsnių vandenyje, o patalpos temperatūra turėtų būti 21-23 laipsniai.

Saugokite dar nesugijusią bambutę, maudant ji neturi mirkti vandenyje. Kol nenukrito virkštelės liekana, geriausia naujagimį maudyti virintame vandenyje. Bambutė turi būti sausa, žiūrėkite, kad šios vietos nedirgintų sauskelnės arba drabužėliai.

Rankšluosčiu netrinkite vaiko odelės, o švelniai nusausinkite. Ausies landų nelieskite, po maudynių tamponu  išvalykite tik ausyčių kriaukles. Išmaudytą kūdikį keletą minučių palaikykite nuogą – tegu odelė pakvėpuoja. Oro vonios padeda išvengti iššutimo. Jeigu odelė sausa, ją patepkite vaikišku kremu ar losjonu. Geriausia kūdikį maudyti prieš paskutinį maitinimą.

Nagučius lengviausia nukarpyti miegančiam kūdikiui. Tai darykite mažytėmis žirklutėmis bukais galais, jas dezinfekuokite spiritu. Rankų nagus apkirpkite apvaliai, o kojyčių – tiesiai. Nesistenkite kirpti labai trumpai, nes jie gali įaugti į odą.

Kasdienė kūdikio higiena

Ryte nuprauskite veiduką kambario temperatūros vandeniu suvilgytu vatos tamponėliu, akytes valykite virintame vandenyje suvilgytu vatos tamponėliu  nuo išorinio krašto vidinio link. Drėgnu vatos gumuliuku nušluostykite aplink ausis ir kaklą, drėgna marline servetėle nuvalykite delnukus.

Kūdikio užpakaliuką derėtų prausti keletą kartų per dieną, pirmiausia – nubudusiam ryte mažyliui. Po kiekvieno pasišlapinimo užtenka nuprausti šiltu tekančiu vandeniu, pasituštinusio vaiko užpakaliuką išmuilinkite kilpine servetėle ir apiplaukite. Apiprausdamos mergaitę laikykite taip, kad nešvarus vanduo nepatektų į išorinius lytinius organus, srovę nukreipkite iš priekio išangės link. Jeigu nuprausti mažylio negalite, užpakaliuką nušluostykite kūdikių priežiūrai skirta drėgna servetėle. Nupraustą užpakaliuką kaskart reikia patepti specialiu kremu.

Sauskelnės odelei be problemų

Svarbi kūdikio kraitelės dalis – sauskelnės, nuo kurių priklauso ir odelės būklė. Geriausios jų savybės: minkštos, patogios apmauti ir patikimai apsaugančios odelę nuo dirginimo bei neleidžiančios pratekėti šlapimui. Sauskelnių pasirinkimas milžiniškas – nuo įvairių gamintojų vienkartinių iki daugkartinių.  Vienkartinės, žinoma, taupo mamos laiką, nepakeičiamos tam tikrais gyvenimo atvejais. Šias sauskelnes reikia keisti  ne rečiau kaip kas  2-3 valandas, būtinai –po kiekvieno pasituštinimo, o prieš užmaunant švarias, kūdikiui leiskite nuogam šiek tiek pasimėgauti laisve ir oro voniomis.

Viena iš kūdikio odelės problemų – vystyklų dermatitas (rausvas susiliejantis bėrimas), kurį sukelia odą dirginančios medžiagos, esančios išskyrose, o išvengti jo padeda tinkama higiena ir, žinoma, kokybiškos sauskelnės. Tokios gaminamos iš orui laidžių medžiagų, jos apsaugo odelę nuo perkaitimo. Labai svarbi absorbuojamojo sluoksnio kokybė, sauskelnės turi gerai sugerti šlapimą, taip pat – skystas išmatas, nes jose esantys enzimai ypač dirgina. Iš laidžių orui natūralių medžiagų pagamintos vienkartinės sauskelnės su kokybišku absorbentu neleidžia odai iššusti.

 Iššutimai – netinkamos odelės priežiūros pasekmė, kuri atsiranda sėdmenų, kirkšnių arba kaklo klosčių odoje. Iš pradžių tos vietos parausta, pradeda šlapiuoti, gali atsirasti mažyčių opelių. Dėl to gali išsivystyti infekcinės odos ligos. Pagrindinė užpakaliuko odelės iššutimų priežastis  – per retai keičiamos sauskelnės.

Pirkdami sauskelnes, atkreipkite dėmesį, ar jos neturi kokių nors priedų – kvapų ar losjono, nes kiekvieno mažylio oda jautri skirtingiems dirgikliams. 

Sudėtingiausia mamoms, auginančioms alergišką kūdikį. Išbertas vietas kelis kartus per dieną reikia tepti kūdikiams skirtais tepalais – emolientais, drabužėlius  ir patalynę skalbti nealergizuojančiais skalbikliais, nenaudoti jokių minkštiklių. Tokiam kūdikiui ieškokite sauskelnių, ant kurių pakuotės pažymėta, kad jos nesukelia alergijos.                                                                                                                                                                                                                                                     Sauskelnės turi gerai priglusti prie kūno, bet nespausti, kad mažylis patogiai jaustųsi, nesitrintų odelė. Todėl labai svarbu pasirinkti tinkamą dydį – ne tik pagal vaiko amžių ir svorį, bet ir pilvuko bei užpakaliuko apimtis. To paties amžiaus ir tiek pat sveriančių vaikučių ūgis ir kūno proporcijos gali labai skirtis.

Drabužėliai ir patalynė

Sintetiniai drabužėliai ir patalynė kūdikiui netinka – jis greitai suprakaituos ir ims šusti. Vilnoniai, medvilniniai ar kitų natūralių audinių šliaužtinukai, marškinėliai, kepurėlės turi būti minkšti, švelnūs, laisvesni, netrukdyti mažyliui judėti, jų siūlės neturi trinti odelės. Patikrinkite, ar patogu drabužėlį aprengti, nes dažniausiai mažyliai nemėgsta persirenginėti. Natūralių audinių drabužėliai gerai praleidžia orą ir nedirgina odelės. Kūdikio drabužėlius ir patalynę skalbkite atskirai ir tik specialiu vaikiškiems rūbeliams pritaikytu skalbikliu, gerai išskalaukite.

Sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook