Kūdikių ir vaikų pilvuko spazmai

Vaiko pilvuko spazmaiAnalizuojant kūdikių vizitų pas pediatrus priežastis aiškėja, kad per pirmuosius tris ar keturis gyvenimo mėnesius aukščiausią vietą sąraše užima pilvuko spazmai (diegliai)! Staiga ir netikėtai kūdikiui pradėjus nenumaldomai verkti sunerimę tėvai nedelsdami kreipiasi į gydytoją.

Jei jūsų kūdikis ilgą laiką verkia ir jums nesiseka jo nuraminti, išsiaiškinkite, ar tokios kūdikio būsenos nesukėlė sveikatos sutrikimas (pvz., vidurinės ausies uždegimas arba užsikimšusi nosis). Jei manote, kad pilvuko spazmai nėra vienintelė tokio verkimo priežastis – apsilankykite pas pediatrą.

Tačiau jei kūdikis yra sveikas, pavalgęs, atsigėręs ir su švariomis sauskelnėmis, tikėtina problemą kelia spazmai. Svarbiausia nepamiršti, kad pilvuko spazmai yra dažna problema, kuri neturi jokių liekamųjų reiškinių. Padrąsinkite save, nesinervinkite, nepasiduokite panikai ir išlaukite baisiojo gyvenimo etapo, kurį vadiname pilvuko diegliais, pabaigos.

Su pilvuko diegliais susiduria nuo 10 % iki 30 % visų pasaulio kūdikių, tačiau tikrovėje šis skaičius gali būti dar didesnis. Pilvuko diegliai pasireiškia nepriklausomai nuo to, ar kūdikis yra maitinamas motinos pienu, ar pieno mišiniu. Tai aiškiai parodo padėties rimtumą, nors beveik visais atvejais problemą sukelia NE konkreti liga, o tiesiog pilvuko spazmai (diegliai).

 Kas yra spazmai?

Pilvuko spazmai, arba diegliai, įprastai pasireiškia pirmosiomis gyvenimo savaitėmis ir dažniausiai trunka iki ketvirto mėnesio. Įprastai spazmai pradeda varginti po pietų ir vakare.

Vaikas pradeda nevaldomai verkti, riečia kojas prie pilvuko, gniaužia kumštelius ir išrausta. Sklando daug teorijų, kad pilvuko spazmus gali sukelti nepakankamai išsivystęs kūdikio žarnynas (kai skausmą sukelia žarnyne besikaupiančios dujos), laktozės netoleravimas ir kt.

Norėdami išsiaiškinti, ar kūdikis tikrai verkia dėl pilvuko spazmų, pirmiausia turime atmesti visas kitas verkimo priežastis. Dažniausios iš jų – nuovargis ir alkis.

Diegliai dažniausiai prasideda dviejų ar trijų savaičių amžiaus kūdikiams ir baigiasi sulaukus keturių ar penkių mėnesių.

Kaip numalšinti dieglių sukeltą skausmą?

Daugelyje tyrimų pagrindinis dėmesys skirtas mitybos ir maisto papildų vaidmeniui mažinant pilvo dieglių diskomfortą. Jei kūdikis maitinamas tik motinos pienu, rekomenduojama ir toliau maitinti krūtimi, o motinai – nesilaikyti eliminacinės dietos. Kūdikiams, kurie maitinami pieno mišiniu, gali pasireikšti švelnesni dieglių simptomai, ypač jei mišinio sudėtyje yra iš dalies hidrolizuotų baltymų ar mažiau laktozės, tačiau mokslinių tyrimų duomenų nepakanka šiems teiginiams patvirtinti.

Pasireiškus kūdikio diegliams motinai įprastai nėra rekomenduojama laikytis eliminacinės dietos.

Nenumaldomas vaiko verkimas dažnai kelia didelį nerimą, stresą ir neigiamai veikia tėvelių nuotaiką, kurie ne tik kreipiasi pagalbos į pediatrą, bet ir išbando alternatyvias priemones. Dažniausiai renkamasi išmėginti pieno rūgšties bakterijas, kurių galimas teigiamas poveikis, ypač kūdikių verkimo trukmei, jau yra įrodytas.

Gerosios pieno rūgšties bakterijos veikia virškinimo traktą keliais lygiais. Iš esmės jos neleidžia kenksmingoms bakterijoms išplisti žarnyne, gerina virškinimą ir tam tikrų maistinių medžiagų pasisavinimą, taip pat turi teigiamos įtakos imuninės sistemos veiklai.

Pasireiškus spazmams rekomenduojama naudoti lašiukus su pieno rūgšties bakterija Lactobacillus rhamnosus GG.

 Vidurių užkietėjimo sukelti spazmai

Varginant vaikučio vidurių užkietėjimui visų pirma vertėtų atkreipti dėmesį į mitybą. Rekomenduojama rinktis maistą, kuriame gausu maistinių skaidulų, dažniausiai randamų daržovėse ir vaisiuose, visagrūdžiuose kviečiuose ir jų produktuose bei fermentuotuose pieno produktuose. Taip pat rekomenduojama kaip įmanoma labiau vengti iš anksto apdoroto ar pagaminto maisto.

Vaikučiams, kuriuos dažnai vargina vidurių užkietėjimas, dirgliosios žarnos sindromas arba pilvo skausmai, įprastai skiriamos ir gerosios pieno rūgšties bakterijos. Gerosios pieno rūgšties bakterijos teigiamai veikia žarnyno epitelio pralaidumą, todėl dažnai rekomenduojamos vartoti kaip maisto papildas vaikams, turintiems funkcinių virškinimo sutrikimų.

Patrnerio turinys

Šaltiniai:

Jesenak et al: European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition/European Society for Pediatric: Infectious Diseases evidence-based guidelines for the management of acute gastroenteritis in children in Europe update 2014. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2014;59:132-152.

https://www.mojpedijatar.co.rs/stomacni-grcevi-kod-beba/ Asist. dr Miloš Ješić, pedijatar neonatolog, accessed 14. 2. 2020.

https://www.mojpedijatar.co.rs/grcevi-kod-beba-infantilne-kolike/ Dr Goran Vukomanović, accessed 14. 2. 2020.

de Weerth et al. Intestinal Microbiota of Infants with Colic: Development and Specific Signatures. Pediatrics. 2013 Feb;131(2):e550-8.

Savino et al. Intestinal microflora in breastfed colicky and non-colicky infants. Acta Paediatr. 2004 Jun;93(6):825-9.

Pärtty. Infant colic crying and gastrointestinal tract, Causes, Consequences and Cure. University of Turku, Turku, 2013.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook