Kada kosulys padeda?

Ar reikia gydyti kosulįJei peršalę imate dažnai kosėti, dar nereiškia, kad blogėja jūsų sveikata, o vaistininkų ir gydytojų nuomone, greičiausiai – atvirkščiai. Jų pastebėjimu, kosulį dažnai interpretuojame klaidingai, todėl lėčiau sveikstame ar net apsunkiname ligą.

„Šaltuoju metų periodu tradiciškai padaugėja negaluojančių vaikų ir suaugusiųjų, o dažnai prie kitų simptomų prisideda ir kosulys. Populiariausia kosulio priežastis – virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, peršalimas. Vos užklupusį kosulį paprastai žmonės skuba malšinti įvairiomis priemonėmis. Tačiau jų ne visuomet reikia“, – teigia „Camelia“ vaistininkė Jūratė Švarcaitė.

Pasak „MediCA klinikos“ šeimos gydytojos Ritos Keturakienės, kosulys – apsauginė organizmo reakcija. Jį sukelia gleivės, dūmai, įkvepiamos cheminės medžiagos, svetimkūniai ir t.t., kurie dirgina kvėpavimo takus. „Tad kosulys, o ypač vadinamasis šlapias, produktyvusis kosulys, yra teigiamas simptomas“, – komentavo šeimos gydytoja.

Mat šlapio kosulio metu pašaliname gleives ir skreplius. „Gleivės gali susidaryti dėl nosies sekreto, kuris teka nosiarykle žemyn iš sinusų ar nosies ertmės arba jas atkosime iš infekcijos pažeistų plaučių. Taigi kosulys – būtinas sveikimui. Slopinti kosulį reikia tik išskirtiniais atvejais, pavyzdžiui, jei vargina sausas kosulys, kurio metu neatsikosėjate, taip pat, jei kosėjate labai ilgai. Tai gali būti rimtesnių ligų simptomas ir būtina pasikonsultuoti su specialistu“, – pataria R. Keturakienė.

Vaistininkė J. Švarcaitė pataria neapsigauti, nes kosulys apipintas nepagrįstais mitais.

„Populiariausias iš jų yra įsitikinimas, kad jei dažnai kosėji, susirgai bronchitu, maža to, puolama gydytis antibiotikais. Dėl to dažnai pakenkiama sveikatai, nes virusų antibiotikai neįveikia. Dauguma nesupranta, kad susirgus virusine viršutinių kvėpavimo takų infekcija kosėti galima net iki 4 savaičių. Būtent tiek laiko reikia, kad atsistatytų kvėpavimo takai. Jei temperatūra nekyla, pradedate atsikosėti, rodo, kad būklė gerėja“, – aiškino vaistininkė.

Visgi specialistai įspėja, kad kosulio visiškai ignoruoti nevertėtų. „Kosulio gydymas priklauso nuo jo priežasties, sergančiojo būklės. Vienų vaistų prireiks alerginės kilmės kosuliui gydyti, kitų – jei kosulį sukėlė virškinimo problemos, dar kitokių – peršalus. Ypač pavojingas sergančiojo peršalimu kosulys, juk virusai plinta per orą ir galima užkrėsti aplinkinius. Ir kosintiems, ir šalia būnantiems sveikiesiems svarbu dažnai plauti rankas, neliesti nosies ir akių, nesinaudoti bendrais įrankiais ir indais, pasirūpinti imuniteto stiprinimu“, – vardino vaistininkė.

J. Švarcaitės teigimu, kosulį palengvins ir vaistinėse esančios priemonės, ir liaudiški metodai, pavyzdžiui, šiltos liepžiedžių, čiobrelių, aviečių arbatos, morkų sultys, citrinos gėrimai su medumi, kojų kaitinimas vonelėje su druska arba garstyčiomis, šilti kompresai, pavyzdžiui, su virtomis bulvėmis.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook