Kai gandrai atskrenda per anksti

Kūdikis į pasaulį ateina visiškai bejėgis ir priklausomas nuo suaugusiųjų globos. Dar labiau pažeidžiamas per anksti gimęs kūdikis, jam prireikia daugiau ir tėvų, ir medikų rūpesčių .

Neišnešioti naujagimiai – didelės rizikos naujagimių grupė. Neišnešiotas naujagimis, gimęs iki 37 nėštumo savaitės, būna mažesnio ūgio ir svorio. Jo kūnas dar nespėjo visiškai susiformuoti ir neprisitaikęs prie išorinės aplinkos veiksnių. Dėl neišvystytos termoreguliacijos ir plono riebalų sluoksnio toks naujagimis gali greitai sušalti ar perkaisti. Dėl netobulo kvėpavimo centro reguliavimo neišnešiotukas gali neritmiškai kvėpuoti.

Neišnešiotas naujagimis verkia tyliai, dažnai blogai čiulpia ir ryja. Jo rankytės ir kojytės ištiestos, o judesiai vangūs ir nekoordinuoti. Jis gali krūpčioti ir neritmiškai kvėpuoti. Dėl neišsivysčiusios virškinimo sistemos toks naujagimis dažnai atpila, todėl į kvėpavimo takus gali įkvėpti pieno.

Visi neišnešioti naujagimiai pirmuosius mėnesius slaugomi specialiuose ligoninės skyriuose. Naujagimis paprastai guldomas į specialų dirbtinio klimato inkubatorių, kuriame reguliuojama oro temperatūra, drėgmė ir deguonies kiekis. Jo padėtis keičiama kas 2-3 valandas: jis guldomas ant nugarytės, šono, pilvuko. Kad pagerėtų kraujotaka ir nesusiformuotų pragulos, švelniai masažuojama ir glostoma jo odelė.

Per anksti pagimdžiusi mama paprastai kurį laiką neturi pieno. Kad greičiau atsirastų ir gausėtų pieno, nors šiek tik galintis žįsti neišnešiotas naujagimis dedamas prie motinos krūties. Dirbtinai maitinamas toks kūdikis blogiau auga ir greičiau suserga užkrečiamomis ligomis.

Per anksti kūdikiai gimsta dažniausiai dėl motinos ligos iki nėštumo ( cukraligės, širdies ligos), sveikatos sutrikimų nėštumo metu ( padidėjusio kraujospūdžio, inkstų pažeidimų), nėščiosios persirgtos infekcinės ligos (gripo, raudoniukės), ypač, jeigu sirgdama dar ir karščiavo, fizinės ar psichinės traumos, gimdos pokyčių dėl nėštumo nutraukimų ir operacijų, motinos ir vaisiaus kraujo grupės nesutapimo, žalingų nėščiosios įpročių, vaisiaus raidos sutrikimų ( dėl genų ar chromosomų patologijos).

Tinkamai slaugant ir prižiūrint net ir labai mažo svorio neišnešiotukas išauga visiškai sveikas. Pirmuosius 4-6 mėnesius jo raida gali kiek atsilikti palyginti su išnešiotais kūdikiais, bet dauguma jau pirmųjų metų pabaigoje ir fiziškai, ir psichiškai nesiskiria nuo kitų bendraamžių.

Susijusios temos:

[inpagepostlist_search neišnešiotas naujagimis]

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook