Kineziterapeutės patarimai: kūdikių masažas ir mankšta

kudikiu-mankstaKineziterapeutė Indrė Pateckienė padeda mankštintis nėščiosioms, mamoms po gimdymo, išmoko jas mankštinti ir masažuoti kūdikius. Dvejų metukų dukrytę auginanti Indrė įsitikinusi, kad, pradėjus mankštintis nuo pat mažumės, tai tampa ir malonumu, ir sveikatą gerinančiu naudingu užsiėmimu. O naudingiausia individualiai pritaikyta taisyklinga mankšta. Kaip masažuoti ir mankštinti kūdikį, Indrė dalinasi patarimais su mūsų skaitytojomis.

Jau seniai yra įrodyta, kokią didelę naudą kūdikiui teikia masažas. Lytėjimas, vienas iš penkių žmogaus jutimų, naujagimiams yra vienas iš labiausiai išsivysčiusių pojūčių. Švelnus rankų prisilietimas bei akių kontaktas labai svarbus vaiko augimui, vystymuisi bei padeda nusiraminti. Masažas gerina kraujotaką, medžiagų apykaitos procesus, atpalaiduoja raumenis.

Masažas

Geriausia kūdikį masažuoti po maudynių. Masažas stiprina tarpusavio ryšį, nuramina mažylį ir gali pasitarnauti kaip ritualas prieš miegą. Savo dukrai visuomet sukurdavau miego ritualą. Taip pataria elgtis ir kiti specialistai, taip pat psichologai, mat tokiu būdu galima sureguliuoti bent dalį dienotvarkės. Jei masažuosite kitu metu, svarbiausia – vaikas turi būti ramus, neirzlus. Šią procedūrą darykite šiltoje (22-24 laipsnių) ir ramioje aplinkoje.

Masažuoti galite ir be aliejaus, nes kūdikio odelė dar labai jautri, tačiau jei jaučiate, kad rankos sunkiai slysta, rinkitės natūralias priemones, skirtas kūdikių odos priežiūrai.

Masažuodamos neskubėkite – glostykite švelniai vaiko kūnelį ir neužtrukite per ilgai. Pradėkite maždaug nuo 5-7 minučių, kaskart vis ilgindamos šį laiką. Vėliau kūdikio masažas turėtų trukti ne ilgiau kaip 30 min. Optimalus laikas15-20 min.

Kiekviena mama geriausiai žino, kas jos vaikui tinka, tad masažuodamos atsipalaiduokite ir mėgaukitės.

Masažo eiga

Pradėkite masažuoti nuo kojyčių: lengvai glostydamos nuo pėdos link šlaunies priekinėje kojos pusėje, grįžkite nugarine dalimi. Lengvai pamasažuokite aplink čiurnos sąnario kauliukus savo nykščiu, taip pat juo paglostykite pėdutę ir pirštukus.

Pagal laikrodžio rodyklę keletą kartų masažuokite pilvuką. Po to pereikite prie rankyčių, atlikite tokius judesius kaip ir kojoms. Galite įtraukti keletą mankštos elementų, tokių kaip rankyčių kėlimas aukštyn ar į šonus, tačiau tai atlikite lėtai, fiksuodamos alkūnės sąnarį. Tokia pozicija yra saugesnė. Atsiminkite, kad labai mažam kūdikiui visiškai ištiesinti rankyčių dar gali nepasisekti. Vėliau mankštindamos laikykite už riešo sąnario.

Paglostykite visą nugarytę. Masažuojant nugarą, svarbu neliesti pačio stuburo. Jūsų nykščiai turi būti maždaug 1 cm atstumu nuo stuburo slankstelių, ir lengvais sukamaisiais judesiais kilkite nuo juosmens link kaklo.

Kūdikių mankšta

Yra pastebėta, kad mankštinami kūdikiai auga sveikesni ir stipresni. Tinkamai atliekama mankšta stiprina raumenis, lavina pusiausvyrą ir koordinaciją, stiprina širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemas. Kūdikio mankšta gali būti labai smagi, nes naudojamos įvarios priemonės, atliekami supimo ar šokinėjimo judesiai. Pravartu sportuoti ant didžiojo kamuolio, nes ant jo atliekami

pratimai labai naudingi, jų metu dirba ir gilieji raumenukai.

Kaip mankštinti ant kamuolio?

Mankštai paruoškite patogius drabužėlius, kurie nevaržytų judesių, taip pat, kad mažylis nesukaistų ar priešingai – nesušaltų. Labai svarbu, kad būtų praėjusi maždaug valanda po maitinimo.

Mankštindamos mažylį, padėkite jam: kai vaikas guli ant kamuolio, o Jūs esate priklaupusi, savo kūno viršutine dalimi lengvai prispauskite mažylio galūnes, bet taip, kad jos galėtų judėti. Taip visuomet suvaldysite kamuolį bei vaiką, jei šis suspurdėtų per stipriai.

Venkite spyruokliavimo judesių lankstant galūnes.Tvirtai fiksuokite sąnarius, kad sportuojantis mažylis neišslystų ar nesužeistumėte jo.

Vis dažniau išgirstu patarimus ant kamuolio dėtis dekutį. Mano nuomone, tai tik trukdo, nes sportuojant audinys susivelia, o didesnis mažylis iškart jį griebia į kumštukus ir burnytę. Užtenka dezinfekuoti kamuolį.

Prieš mankštą patariama apšilti. Pirmiausia gulinčiam ant nugaros mažyliui lėtai atliekami apatinių galūnių lenkimo, nugaros tempimo (iki 3 mėnesių negalima lenkti stuburo), tuomet viršutinių galūnių lenkimo ir tiesimo pratimai.

Mankšta priklauso nuo kūdikio amžiaus ir sugebėjimų

Išskirčiau keletą etapų.

0–1,5 mėnesiai. Tiesiog aukite ir stiprėkite, pakanka lengvo masažiuko.

1,5–4 mėnesiai. Šiuo amžiaus periodu pagrindinis tikslas, kad vaikas tvirtai laikytų galvytę, rankytės turi lengvai judėti jas keliant aukštyn ir į šonus, kojytės turi lengvai lenktis ir tiestis. Nuo 3 mėnesių reikėtų pradėti mokytis apsiversti.

4–6 mėnesiai. Mažylis turi savarankiškai apsiversti. Maždaug nuo 5,5 mėnesio galima pradėti mokyti taisyklingai sėdėti.

6–8 mėnesiai. Vaikas turi savarankiškai sėdėti, sulaukęs 8 mėnesių – pats atsisėsti.

Nuo 8 mėnesių. Labai individualu, kada vaikas pradės ropoti, stotis, vaikščioti. (Savarankiškai vaikščioti mažylis vėliausiai turėtų pradėti iki 18 mėnesių). Tad mankšta priklauso nuo kūdikio sugebėjimų tuo metu. Tokio amžiaus vaikai daug juda savarankiškai tyrinėdami pasaulį, todėl visas kūnas natūraliai stiprėja. Mankšta kūdikiui tampa nuobodi, sunku ilgai išbūti ant kamuolio. Todėl suteikite kuo daugiau laisvės judėti.

Geriausių rezultatų pasiekiama derinant masažą su mankšta. Esant padidėjusiam ar sumažėjusiam tonusui, kreivakaklystei ar kitoms problemoms, mankšta bei masažas keičiasi. Tad jei tėveliams neramu, kyla klausimų, pravartu pasitarti su gydytoju ar kineziterapeutu. Tik specialistas gali įvertinti kūdikio raidą.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook