Pirmosios daržovės kūdikio meniu

Nepaisant žindymo naudos, sparčiai augančiam kūdikiui prireikia daugiau maistinių medžiagų, negu jam suteikia mamos pienas. Nuo šešių mėnesių ar net anksčiau motinos pieno nebeužtenka ir į mitybos racioną būtina įtraukti papildomų maisto produktų.

Kada laikas primaitinti?

Kiekvienas vaikas vystosi individualiai, bet tam tikri požymiai padeda suprasti tėvams, kad mažylis jau pasirengęs paragauti naujų produktų. Jei kūdikis užtikrintai laiko galvą ir gali sėdėti prilaikomas, pastebėjote, kad jis nepasisotina pavalgęs mamos pieno, moka nuryti maistą ir išstumti iš burnos (jeigu jo per daug ar neskanu), nori valgyti kitokį maistą, pats laikas pradėti primaitinimą. Daugumai vaikų šie pokyčiai įvyksta penktą gyvenimo mėnesį. 4–5 mėnesių kūdikio svoris jau būna padvigubėjęs, penktą mėnesį daugeliui išdygsta pirmieji dantys. Visi šie požymiai rodo, kad kūdikis jau pasirengęs pradėti valgyti tirštą maistą.

Anksčiau nei nuo 4 mėnesių papildomo maisto duoti nedera, nes kūdikis dar nesugebės jo nuryti ir suvirškinti. Bet pradėti primaitinimą nuo 4–6 mėnesių amžiaus būtina, nes motinos piene esančių energijos suteikiančių medžiagų, geležies, cinko ir kitų mikroelementų jau nebeužtenka, o dėl nepakankamos mitybos sulėtės augimas.

Daržovės ar kruopos?

Taigi, tokio amžiaus kūdikio racioną turime papildyti maisto medžiagomis, kurių reikia normaliam jo vystymuisi. Tačiau tai turėtų būti lengvai virškinami ir saugūs kūdikiui maisto produktai. Paprastai rekomenduojama pradėti nuo grūdų ar daržovių. Tėvai ir pediatras turėtų nuspręsti, kuris pasirinkimas yra geriausias vaikui. Jeigu kūdikis priauga mažai svorio, vertėtų pradėti nuo grūdų košių. Daržovės yra geras pirmasis pasirinkimas kūdikiams, kurių svoris auga normaliai. Pirmasis maistas gali būti ir mėsa, jeigu vaikui vystosi mažakraujystė. Iš pradžių mėsą galima sumalti ar sutrinti. Esant geležies trūkumui duodama liesos raudonos mėsos tyrė.

 Daržovės – vitaminų ir mineralų šaltinis

Iš daržovių kūdikis gauna tokias svarbias medžiagas kaip maistinės skaidulos, mineraliniai junginiai, organinės rūgštys ir flavonoidai. Maistinės skaidulos skatina motorinę virškinamojo trakto veiklą. Be to, skaidulos yra tinkama terpė daugintis bakterijoms, sudarančioms naudingąją žarnyno mikroflorą. Žarnyno mikrobiota lemia ne tik gerą virškinimą, bet ir yra imuninės gynybos faktorius, reguliuoja medžiagų apykaitą. Daržovės suteikia mineralų, vitaminų ir kitų naudingų medžiagų, kurios būtinos augančiam kūdikiui.

Nuo kokių daržovių pradėti?

Pirmaisiais gyvenimo metais dažna alergija maistui. Todėl iš pradžių svarbu rinktis daržoves, kurios mažiau alergizuoja, tai pat neskatina dujų sankaupų. Nuo 4 mėnesių galima pradėti duoti cukinijos. Tai lengvai virškinama daržovė, turinti daug vitaminų C, B1 ir B2, kalio, magnio, kalcio ir t.t. Cukinijos taip pat yra maistinių skaidulų šaltinis. Pirmajam papildomam maistui tinka žiediniai kopūstai, morkos, bulvės, moliūgai, avokadai, ropės ir brokoliai.  Šių daržovių košę galima praskiesti mamos pienu ar sultiniu.

Kiekviena iš šių daržovių turi unikalią sudėtį, o įvairūs produktai leidžia ne tik lavinti skonio pojūčius, bet ir suteikia gausybę maistinių medžiagų. Moliūgai ir morkos yra pagrindiniai natūralaus beta karotino šaltiniai, iš kurio susidaro vitaminas A. Šis vitaminas būtinas sveikai odai, taip pat geram regėjimui.

Moliūgų minkštimas – lengvai virškinamas maistas, tai dietinis produktas.  Moliūguose yra kalio, kalcio, magnio, fosforo, geležies, cinko, vitaminų (C,  B1, B2, PP). Morkos turi vitaminų C, D, E, B, kalcio, geležies, magnio. Jose yra daug fitoncidų – aktyviųjų medžiagų, kovojančių su mikrobais. Bulvės suteikia organizmui svarbių vitaminų C ir B6, kalio, magnio, geležies.

Nuo 5 mėnesių galima duoti paragauti šviežių vaisių: obuolio, kriaušės, banano, taip pat –uogų. Nulupus odelę vaisiai sutrinami arba susmulkinami. Iš uogų galite išspausti minkštimą.

Plečiame asortimentą

Nuo 6 mėnesių kūdikiui jau reikia duoti mėsos – tinka, pavyzdžiui, jautiena, triušiena, vištiena, kalakutiena. Mėsa verdama ir pradedama duoti nuo nedidelių kiekių. Kai kurie pediatrai pataria kūdikių patiekalus šiek tiek pasūdyti.

Nuo 7 mėnesių į kūdikio racioną galima įtraukti ankštines daržoves: pupeles, avinžirnius, žirnius. Vėliau meniu atsiranda pomidorai, burokėliai, baltagūžiai kopūstai, saldžiosios paprikos.

Nuo 8 mėn. galima pasiūlyti kiaušinio ir žuvies. Tik reikia stebėti vaiką, nes šie produktai gali sukelti alergiją. Šiuo metu galima maistą paskaninti prieskoninėmis žolelėmis. 11 mėnesių kūdikis jau gali  paskanauti kefyro ir jogurto.

 Kaip įpratinti prie daržovių?

Bet koks naujas papildomas maistas turi būti siūlomas ramiam, nesergančiam vaikui. Pradedama nuo minimalaus kiekio (1 arbatinio šaukštelio) 2–3 kartus per dieną. Maždaug savaitę siūlomas vieno produkto patiekalas, nepridedant druskos ir cukraus, ir stebima, ar neatsirado nepageidaujamų reakcijų. Jei kūdikis gerai toleruoja šį produktą, jo kiekis palaipsniui didinamas. Tada siūlomas kitas maisto produktas. Daržovių tyrė pamažu pakeičia vieną ar kelis maitinimus.

Jeigu kūdikiui nepatiko naujo produkto skonis ir jis atsisako jį valgyti, būkite kantrūs ir neverskite. Daržovių skonis labai skiriasi nuo kūdikiui įprasto mamos pieno skonio.

 Daržovių, grūdų ir mėsos tyrelės

Įpratusio prie atskirų maisto produktų kūdikio meniu atsiranda patiekalai iš kelių daržovių, jei kiekvienas komponentas yra gerai toleruojamas. Taip pat į daržovių tyrę galima įpilti augalinio aliejaus (alyvuogių, saulėgrąžų) arba paskaninti sviestu.

Daržovių energinė ir maistinė vertė nėra labai didelė. Kūdikio racione naudojant kelių produktų grupių patiekalus, galima žymiai išplėsti maistinių medžiagų įvairovę ir pagerinti patiekalo skonio savybes. Į tokio patiekalo sudėtį gali įeiti daržovės ir grūdai, taip pat dar ir mėsa.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook