Dvynukų žindymas

Dvynukai- kaip žindytiŽindymas yra geras dalykas – ir kiekvienam kūdikiui, ir jo mamai. Tačiau ar įmanoma vienos mamos pienu išmaitinti dvynukus? O gal net ir trynukus. Daugelis patyrusių mamų sako, jog žindyti dvynukus nėra sunkiau negu juos išnešioti ir pagimdyti.

Ruoškitės iš anksto

Pagal gamtiškąją programą normalus moters nėštumas tęsiasi maždaug 40 savaičių. Tiek laiko reikia ne tik kūdikiui mamos įsčiose užaugti, bet ir išmokti kvėpuoti, žįsti, ryti ir visus šiuos veiksmus suderinti. Taigi, kuo labiau nėštumo trukmė priartės prie 40 savaičių – tuo labiau krūtys bus subrendusios ir pasiruošusios pagaminti pakankamai pieno… Ir tuo labiau antrasis žindymo dalyvis bus subrendęs ir geriau pasiruošęs tą pieną pasiimti – veiksmingai žįsti.

Žmonijos patirtis byloja, jog daugiavaikiai nėštumai paprastai trunka trumpiau nei laukiantis vieno vaikučio ir daug dažniau baigiasi priešlaikiniu gimdymu.

Dvynukų besilaukianti mama turi išmintingai išnaudoti likusį laiką ir elgtis taip, kad kūdikis įsčiose išnešiotų kuo ilgiau ir pati į gimdymą ateitų kuo stipresnė.

Jeigu dvynukai – neišnešiotukai

Kai mamos įsčiose iškart auga du ar net daugiau vaikelių, jiems ten pasidaro per ankšta gerokai anksčiau negu vieninteliam gimdos gyventojui. Todėl priešlaikinis „daugiukų“ gimimas yra ganėtinai įprastas reiškinys. Be to, net ir laiku gimusiems, dvynukams ir trynukams dažniau pasitaiko žindyti trukdančių sveikatos problemų.

Jeigu vienas ar abu kūdikiai gimsta gerokai „per anksti“ – neišnešioti, jie būna labai maži, silpni ir jiems gali nepavykti iš pradžių gerai žįsti. Labai neišnešioti naujagimiai netgi laikomi atskirti nuo mamų, vadinamuosiuose inkubatoriuose. Žindyti labai norėjusi mama gali nusiminti, kad neišsipildo jos troškimas, bet ji gali pradėti tiekti krūties pieną savo kūdikiams pasinaudodama pieno ištraukimu rankomis ar pientraukiu. Netgi mažas priešpienio kiekis yra labai vertingas, nes teikia naujagimiui geriausią maistą ir apsaugą nuo infekcijų.

Ištraukite pieną taip dažnai, kaip jūs pati maitintumėte naujagimius dvynukus, bent 8 kartus per parą, o dar geriau 10-12 kartų per parą, įskaitant bent vieną naktinį. Trumpesni, dažnesni ištraukimai yra geriau dėl tolygios pieno gamybos, mažiau vargina mamą ir jos spenelius.

Jei kūdikiai patys ilgai neatsibunda, tada tenka juos žadinti pamaitinimui. Laikui bėgant, kūdikiai vis daugiau maitinimų gauna iš krūties ir mama palaipsniui išsivaduoja nuo papildomo darbo pieną ištraukiant ir girdant papildus.

Pradžioje geriau atskirai

Jeigu gimsta du vaikai, o mama turi dvi krūtis, tai, regis, viskas aišku – kodėl gi nežindyti kartu? Būtų ir laiko sutaupyta. Tačiau daugelis mamų vis dėlto pradeda nuo žindymų po vieną kūdikį, paeiliui. Dviejų kūdikių žindymas vienu metu turėtų palaukti, kol įsitikinsite, kad bent vienas iš jų tikrai gerai priglunda prie krūties ir išlieka gerai prigludęs be didesnės mamos pagalbos. Tada galite tą kūdikį priglaudusi, padėti gerai priglusti ir antrajam. O iki tol juos geriau žindyti atskirai, po vieną.

Ypatingo dėmesio reikia silpnesniajam kūdikiui, jį prie krūties glausti reikėtų dažniau, net negu jis pats užsinori, pažadinti ilgai miegantį. Tokį mažylį prie krūties reikėtų glausti pirmą, jeigu tuo metu jo broliukas ar sesutė neplyšta riksmu. Palaukite, kol silpnesnysis pasisotins, ir tada glauskite antrąjį. Kartais dvynukai susikuria kiekvienas savo maitinimosi modelį, kai vienas kūdikis nori būti žindomas dažniau negu antrasis arba prabunda skirtingu laiku. Dažniau taip atsitinka, jeigu kūdikiai migdomi tolėliau vienas nuo kito, atskirose lovelėse. Ir mamos gali norėti žindyti dvynukus atskirai, kadangi tada jos gali skirti kiekvienam kūdikiui daugiau individualaus dėmesio ir artimiau juos pažinti.

O vėliau – kartu

Dvynukai yra du žmonės, taigi visko jiems reikia dvigubai daugiau, negu vienam kūdikiui. Tačiau yra veiklų, kurias jie galėtų atlikti abu vienu metu ir taip sutaupyti savo mamai brangaus laiko jos pačios kitoms veikloms ar labai reikalingam poilsiui.

Žindymas kartu įprastai palengvėja, kai kūdikiai labiau paauga ir įgyja daugiau patirties iškart gerai priglusti prie krūties. Kūdikių žindymas kartu, po vieną prie kiekvienos krūties, išsprendžia problemą kurį maitinti pirmiau, jeigu jie abu išalksta tuo pačiu metu. Tai ir pieno gamybą krūtyse paspartina greičiau, kadangi daugiau pieno yra pašalinama vienu metu. Žįsdami kartu ir patys kūdikiai gali vienas kitam savotiškai padėti. Tas dvynys, kuris žinda stipriau, gali stimuliuoti pieno tekėjimo refleksą ir dėl silpniau žindančio broliuko ar sesutės.

Mama turėtų atsižvelgti į dvynukų žindymo stilių skirtumus. Vienas gali būti energingas ir greitas valgytojas, o kitas linkęs valgyti lėtai, neskubėdamas. Taigi kūdikių dvynių žindymo trukmė gali skirtis, net jeigu jie žindomi kartu.

Kūdikių padėtys žindant

Geras prigludimas prie krūties labai svarbus ir kiekvienam kūdikiui, kad jis gerai išžįstų pieną ir pasisotintų, ir mamai, kad negrėstų pieno sąstovis ir nebūtų sužaloti speneliai. Todėl kiekvieną iš dvynukų reikia laikyti taip, kad jis patogiai, be didelių pastangų, apžiotų pakankamai plačiai krūties: ne tik spenelį, bet ir spenelį supantį tamsesnįjį laukelį – areolę (ar dalį jos, jeigu platoka). Tam kūdikis turi būti tiesiai prieš mamą ne tik veidu (kad spenelis tiesiai eitų į burnos gilumą), bet ir liemeniu (kad kūdikiui nereikėtų sukti galvos į šoną) ir glaustis krūtine bei pilvu (kad nereikėtų atlošti arba palenkti galvos).

Dvynukų padėtys žindant

Dažniausiai naudojamos ir tinkamiausios yra šios trys dvynukų laikymo prie krūtų padėtys: (1) abu iš priekio, (2) abu iš šonų, (3) mišri – vienas iš priekio ir antras iš šono.

(1) Abiejų kūdikių laikymas iš priekio – „glėbyje“ – jiems tarsi susikryžiavus kojomis, labiau tinka pirmosiomis savaitėmis, kol jie dar mažučiai. Mažyliai laikomi taip, kad jų galvelės būtų nutolusios viena nuo kitos, o kojos sukryžiuotos (A).

(2) Padėtyje abu iš šonų – „pažastinėje“ – mama kiekvieną iš kūdikių laiko po pažastimis, tarsi krepšinio ar futbolo kamuolius (B). Todėl užsienio literatūroje ją mėgstama vadinti „futboliniu laikymu“. Mama sėdi patogiai krėsle, ant sofos, lovoje ar tiesiog ant grindų su daug pagalvių ar susuktų antklodžių po kūdikiais, taip, kad jai nereikėtų rankomis išlaikyti jų svorio arba lenktis prie jų. Labai praverstų pasinaudoti specialia „U“ formos žindymo pagalve.

(3) Trečioji padėtis – mišri, kai vienas iš priekio ir antras iš šono (C). Kaip ir antroji, ji tinkama bet kurio amžiaus kūdikiams. Vienas kūdikis yra mamos glėbyje iš priekio, o antrasis guli po pažastimi. Ši būdas suteikia abiem kūdikiams gerą regėjimo stimuliaciją su vienodomis galimybėmis stebėti mamos veidą bei vaizdus kairėje ir dešinėje, net jei jie kiekvienas turi mėgstamą krūtį. Tada mamai beliktų tik reguliariai kaitalioti kiekvienam glėbio ir pažasties padėtis.

Pagal poreikį ar pagal tvarkaraštį?

Vieno kūdikio žindymo sėkmės formulė sako, jog pieno gamyba motinos krūtyse vyksta pagal paklausos ir pasiūlos dėsnį. Todėl geriausia neatidėliojant paisyti būtent to kūdikio alkio požymiais išreikšto poreikio maistui ir jį žindyti iškart panorėjus. Tai –idealas. Išties, būna kūdikių dvynukų, kurie abu elgiasi labai panašiai, sinchroniškai: vienu metu prabunda, kartu išalksta, vienodai ilgai valgo ir kartu užmiega, vėl kartu keliasi…

O ką daryti, jeigu dvynukai elgiasi kaip akivaizdžiai skirtingos asmenybės, jeigu vienas dvynys užsinorės žįsti kas tris valandas, o kitas – kas dvi su puse? Nedidelių valingų mamos pastangų suartinti dvynių žindymo laikus gali prireikti ir dėl mamos poreikių. Pavyzdžiui, jeigu mamai reikia pasirūpinti ir vyresniais vaikais. Net jeigu žindo atskirai, jai gali tekti pažadinti miegantį dvynį ir pažindyti jį, po to, kai pažindė pirmąjį. Tai leistų mamai pasiilginti ir poilsio pertraukas tarp žindymų.

Pagal Kazimiero Vitkausko knygą „Kūdikio žindymas“

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook