Suviduriavote – gelbėkite mikrobiotą

Vaikai viduriuoja dažniau, tačiau suaugusieji taip pat susiduria su šiuo nemalonumu ir namuose, ir kelionėse. Priežasčių gana daug – įvairių infekcijų sukėlėjai, netinkama mityba, ligos. O esant bet kokiam viduriavimui svarbu atkurti žarnyno mikrobiotą.

Žarnynui pavojingi mikroorganizmai

Dažna ūminio viduriavimo priežastis infekcija, kurios sukėlėjai gali būti bakterijos, virusai ir jų išskiriami toksinai, taip pat – pirmuonys.

Patekę į žarnyną mikroorganizmai prisitvirtina prie jo gleivinės, pradeda daugintis ir gaminti toksinus, kurie patenka į kraują. Daugybė mikroorganizmų sukelia tokius pačius ligos simptomus: viduriavimą, pilvo skausmus, pykinimą ar vėmimą. Viduriavimas – tai savotiška organizmo apsauginė reakcija, kurios tikslas atsikratyti infekcinių ligų sukėlėjų ir jų toksinų.

Žarnyno infekcijas sukelia rotavirusai, noravirusai, astrovirusai, adenovirusai. Virusinis viduriavimas prasideda staiga: dažnai pakyla temperatūra, skauda pilvą bei atsiranda gausios vandeningos išmatos. Dažniausia vaikų viduriavimo priežastis rotavirusinė infekcija, kuria jie dažnai užsikrečia kontaktuodami vieni su kitais. Rotavirusinės infekcijos simptomai vaikams daug sunkesni, nes jie greitai netenka skysčių bei elektrolitų. Apsaugoti nuo šios ligos gali vakcina.

Bakterijų (salmonelių, kampilobakterijų, žarnyno lazdelių E. coli, ešerichijų, šigelų) sukeltos žarnyno infekcijos požymiai dažniausiai stiprūs – besikartojantis vėmimas, pykinimas, pilvo skausmai, karščiavimas.

Pavojingi per užkrėstus maisto produktus ir vandenį į organizmą patekę pirmuonys. Pavyzdžiui, užsikrėtus giardijų cistoms susergama lambliaze (giardiaze), kuri pažeidžia plonąjį žarnyną. Dėl sunkių komplikacijų ypač pavojinga amebiazė, kuri pažeidžia storojo žarnyno gleivinę. Į kraują patekusios amebos gali atsidurti kepenyse, inkstuose, smegenyse.

Pagrindiniai užkrato šaltiniai – užterštas maistas ir nešvarios rankos

Ligas sukeliantys mikroorganizmai gali tūnoti maiste, dirvožemyje ar vandenyje ir perduodami kito žmogaus. Pavojai tyko ne tik egzotinėje šalyje, bet ir namuose arba sodyboje.

Didžiausi pavojai:

  • netinkamai laikomi maisto produktai. Šilumoje palikti patiekalai – ideali terpė veistis bakterijoms. Todėl juos reikia suvalgyti kuo greičiau arba laikyti šaldytuve;
  • konservuoti maisto produktai. Jei patogeniniai mikroorganizmai konservavimo metu nebuvo sunaikinti, jie nuolat dauginasi;
  • neplautos daržovės. Ant šakniavaisių, salotų lapų ir žalumynų lieka žemių, kuriose gali būti patogeninių bakterijų;
  • vanduo, per kurį gali persiduoti užkratas. Todėl maudydamiesi nenurykite vandens, o išvykoje geriausia gerti pirktinį vandenį;
  • nešvarios rankos. Ant rankų gali patekti įvairiausių mikroorganizmų iš vandens, nuo žemės ir kitų žmonių rankų. Tada kartu su maistu arba dėl įpročio kramtyti nagus ligų sukėlėjai patenka į virškinamąjį traktą.

Bet kurios kilmės viduriavimo pasekmė disbiozė

Viduriavimo priežastis gali būti įvairios virškinamojo trakto ligos, fermentų trūkumas, maisto alergija, diabetas, kitos imuninės ligos, stresas. Viduriuojama netinkamai maitinantis, kai vartojama daug cukraus, perdirbtų, prastos kokybės maisto produktų, taip pat valgant daug mėsos. Visa tai sutrikdo žarnyno mikrobiotos pusiausvyrą ir dėl to atsiranda viduriavimas. Mikrobiotą gali sutrikdyti badavimas, dietos, turi įtakos ir genetinis polinkis.

Dažna viduriavimo priežastis – antibiotikų vartojimas, dėl kurio sutrinka žarnyno bakterijų pusiausvyra. Antibiotikai naikina ne tik ligos sukėlėjus, bet ir gerąsias žarnyno bakterijas, todėl atsiranda disbiozė. Bakterijų pusiausvyrą sutrikdo ir žarnyno infekcijos, ir bet kurios kitos kilmės viduriavimas. Taigi, disbiozė yra ir viduriavimo priežastis, ir viduriavimo pasekmė. 

Kada būtina kreiptis į gydytoją?

Esant bet kokios kilmės viduriavimui reikia tuojau pat gelbėti žarnyną. Padažnėjus tuštinimuisi dalis gerųjų bakterijų pašalinamos iš organizmo ir įsivyrauja patogeniniai mikroorganizmai, o dėl to sutrinka virškinimas ir susilpnėja organizmo apsauginė funkcija. Taigi, viduriuojant ypač svarbu padėti organizmui kovoti su viduriavimo pasekmėmis.

Vemiant ir viduriuojant netenkama skysčių ir druskų, o jų kiekiui atkurti dažnai prireikia specialių elektrolitų tirpalų. Jie geriami dažnai ir nedideliais kiekiais. Svarbiausia užduotis –apsisaugoti nuo dehidrataci­jos, kuri ypač greitai gali ištikti vaikus, nes jie skysčių netenka itin sparčiai.

Paprastai viduriavimas praeina savaime ir su juo susidoroti galima patiems, tačiau jei jis užsitęsia ilgiau negu dvi paras arba išmatose atsirado kraujo, būtina kreiptis į gydytoją. Taip pat, jeigu temperatūra pakyla daugiau kaip iki 38 laipsnių, labai skauda pilvą, žmogus apatiškas, mieguistas. Gydytojo konsultacija būtina ištikus dehidratacijai, kai labai troškina, išsausėja burna, sumažėja šlapimo kiekis, suretėja šlapinimasis.

Esant bakteriniam viduriavimui gydytojas gali skirti antibiotiką, kitokios kilmės viduriavimo gydymas priklauso nuo ligos priežasties. Sumažinti viduriavimą ir sušvelninti simptomus gali nereceptiniai preparatai. Jie praverčia ir nustačius diagnozę, kai nereikia specialaus gydymo. Bet kuriuo atveju patariami probiotikų preparatai, kurie padeda atkurti žarnyno bakterijų pusiausvyrą ir sumažinti viduriavimo trukmę.

 Ypatingas probiotikas – mieliagrybis Saccharomyces boulardii

Vienas iš probiotikų, pasitelkiamų į pagalbą esant bet kokios kilmės viduriavimui, mieliagrybis Saccharomyces boulardii. Šių mieliagrybių natūraliai žarnyne nėra, o padėję atsikurti mikrobiotai jie iškart pasišalina. Tokie probiotikai veikia ne tik mikrobiotą, bet ir visą žarnyną.

 Saccharomyces boulardii, skirtingai negu bakteriniai probiotikai, yra atsparus antibiotikų poveikiui, todėl jį galima skirti kartu. Be to, šio mieliagrybio neveikia skrandžio rūgštys, todėl jis gyvybingas pasiekia žarnyną ir yra itin veiksmingas.

S. boulardii gamina fermentus, kurie neutralizuoja toksinus, neleidžia ligas sukeliantiems mikroorganizmams įsitvirtinti žarnyno gleivinėje ir daugintis. Būdamas 10 kartų didesnis už bakteriją jis gali pašalinti iš organizmo daugiau kenksmingų medžiagų ir veiksmingai sustiprina žarnyno barjerą.

Šį probiotiką gydytojai pataria ir kaip pagalbinę įvairios kilmės ūminio viduriavimo gydymo priemonę. Pradėti vartoti jį derėtų kuo anksčiau ir tęsti dar pen­kias – sep­ty­nias die­nas pra­ėjus vi­du­ria­vi­mui. S. boulardii preparatas atkuria žarnyno mikrobiotą, dėl to mažėja viduriavimas ir prarandama mažiau skysčių. Tai gerina maisto medžiagų pasisavinimą ir kartu stiprina organizmą.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook