Kas svarbiausia gydant vaiko bronchitą?

Kai siautėja peršalimo ligos ir gripas, didžiausias pavojus susirgti taip pat ir bronchitu, kuris dažnai kamuoja mažus vaikus. Tai bronchų gleivinės uždegimas, o jam geras sąlygas sudaro siauri mažylio kvėpavimo takai ir puri jų gleivinė. Ūminiu bronchitu vaikams dažnai baigiasi peršalimas ar kita kvėpavimo takų infekcija.

 Ūminis ir obstrukcinis bronchitas

Bronchitas – užkrečiama liga, perduodama kosint, čiaudint, per užkratu užterštas rankas. Vaikai dažniausiai serga virusiniu bronchitu, bet jo priežastis gali būti ir bakterijos, ligą gali lemti dulkės, dūmai, cheminės medžiagos.

Paprastai bronchitas vaikui prasideda nuo slogos. Paskui atsiranda kosulys, kuris yra pagrindinis ligos požymis. Iš pradžių kosulys sausas ir vaikas negali atkosėti sekreto, pablogėja savijauta, atsiranda silpnumas ir mieguistumas, gali skaudėti krūtinę, pakyla kūno temperatūra. Po kelių dienų kosulys tampa drėgnas ir vaikas atkosėja gleivių.  

Vaikas gali susirgti ne tik ūminiu, bet ir obstrukciniu bronchitu, kai dėl bronchų spazmų, gleivinės paburkimo ir gausių jos išskyrų labai susiaurėja kvėpavimo takai. Tada oras pro juos sunkiai praeina ir vaikui kvėpuojant girdisi švilpimas, karkalai, atsiranda dusulys.

Svarbu tinkamai gydyti

Pasikartojantis vaiko bronchitas dažnai tampa lėtinis, o tuomet padidėja astmos tikimybė ateityje. Lėtinis bronchitas yra labai rimta vaiko liga, kuri sukelia mažyliui kvėpavimo problemų, nes dėl infekcijos patinus bronchų gleivinei jų spindis dar labiau susiaurėja.

Svarbiausia, ką būtina padaryti, gydant bronchitu susirgusį vaiką:

  • sumažinti kvėpavimo takų patinimą;
  • suskystinti skreplius, kad jie greičiau pasišalintų;
  • neefektyvų alinantį sausą kosulį paversti drėgnu ir palengvinti atsikosėjimą (drėgnas kosulys yra naudingas ligoniukui – kosint iš kvėpavimo takų pašalinamas susikaupęs infekuotas sekretas).

Dažniausiai bronchitas gydomas malšinant simptomus. Net ir lengva ligos forma sergančio vaiko gydymą turi skirti gydytojas, jis gali išrašyti atsikosėjimą lengvinančių ir sekretą skystinančių vaistų. Antibiotikų gali prireikti tik bakteriniam bronchitui gydyti, nes virusų šie vaistai neveikia. Antibiotikus gali paskirti tiktai gydytojas, nustatęs bakterinę bronchito kilmę.

Sunkesne ligos forma – obstrukciniu bronchitu – ypač dažnai suserga vaikai iki trejų metų, sergantys ūmine virusine liga. Manoma, kad oro tarša ir įvairūs cheminiai dirgikliai skatina obstrukcinį bronchitą tapti lėtiniu. Negydoma ar blogai gydoma liga gali komplikuotis plaučių uždegimu, bakterine infekcija. Todėl svarbu nedelsiant pradėti gydymą ir jį tęsti, kol liga visiškai praeis.

Sergančiam bronchitu vaikui reikia duoti užtektinai skysčių, nes kosint ir karščiuojant jų netenkama daugiau. O skysčiai būtini tam, kad suskystėtų skrepliai ir vaikas lengviau atsikosėtų. Maitinamas ligoniukas dažnai ir mažomis porcijomis.

Tinkamai gydomas bronchitas paprastai tęsiasi iki 4 savaičių. Vaikai iki metų bronchitu serga sunkiau, nes kūdikiams nelengva atsikratyti skreplių.

Inhaliacijos – greitai padedantis bronchito gydymo būdas

Saugi ir veiksminga pagalba bronchitu sergančiam vaikui – inhaliacijos, naudojant joms skirtą prietaisą – inhaliatorių. Šios procedūros susilpnina bronchų dirginimą, sudrėkina gleivinę, gerai suskystina tirštą sekretą, padėdamos greičiau jo atsikratyti. Kol atvyks gydytojas, inhaliacijas galima atlikti su negazuotu mineraliniu vandeniu.

Inhaliacijos laikomos viena geriausių terapinių ir profilaktinių priemonių nuo įvairių kvėpavimo takų ligų. Tai procedūra, leidžianti vaistą nukreipti tiesiai į kvėpavimo sistemos organus ir būtent į ligos židinio vietą.

Vieni populiariausių – kompresoriniai inhaliatoriai. Skystą vaistinį tirpalą toks prietaisas suskaido į aerozolio lašelių mikrodaleles. Vaisto dalelės yra tokios mažos, kad gali giliai prasiskverbti į kvėpavimo sistemą ir efektyviai veikia.

Naujos kartos kompresoriniai inhaliatoriai turi reguliuojamą purškimo sistemą, kuria galima nustatyti išpurškiamų aerozolio dalelių dydį. Didesnės aerozolio dalelės tinka viršutinių kvėpavimo takų ligoms gydyti, o mažesnės pasiekia giliausius apatinius kvėpavimo takus. Tokius kompresorinius inhaliatorius  galima naudoti ir užpuolus paprasčiausiai slogai, ir gydantis laringitą, bronchitą, bronchinę astmą ar plaučių ligą. Per kompresorinį inhaliatorių įkvepiamos aerozolio pavidalo vaisto dalelės tiesiogiai veikia uždegimo pažeistą vietą, todėl greitai palengvina ligoniuko būklę. Inhaliuoti galima visus gydytojo skiriamus vaistus. Vienas iš jų yra Tacholiquin tirpalas, kuris dėl jame esančios drėkinančios medžiagos suskystina tirštą sekretą ir fiziškai jį atskiria, sumažina kvėpavimo takų gleivinės paviršiaus paburkimą.

Kompresorinį inhaliatorių galima saugiai naudoti net mažam kūdikiui, jis puikiai pasitarnaus kiekvienam susirgusiam šeimos nariui.   

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook