Kaip išmokyti vaiką skaityti: 7 smagūs ir paprasti patarimai

Yra keletas elementų, kurie atlieka svarbų vaidmenį, vaikui besimokant skaityti. Šiame straipsnyje surinkome 7 veiksmingus patarimus. Jie padės jums pagerinti mažojo skaitymo įgūdžius ir padidinti jo pasitikėjimą savimi. Šie patarimai yra paprasti, tinka prie jūsų gyvenimo būdo ir padeda ugdyti pamatinius skaitymo įgūdžius, smagiai leidžiant laiką!

Naudokite daineles ir eilėraščius

 Vaikų dainelės ir eilėraštukai – tai ne tik smagus užsiėmimas. Rimas ir ritmas padeda mažiesiems išgirsti žodžių garsus ir skiemenis. Tai padeda mokytis skaityti. Geras būdas ugdyti foneminį suvokimą (vieną svarbiausių įgūdžių mokantis skaityti) – kartu ritmingai ploti ir vienbalsiai deklamuoti. Ši žaisminga veikla taip pat yra puikus būdas vaikams netiesiogiai ugdyti raštingumo įgūdžius. Jie taip pat padės jiems sėkmingai skaityti.

Skaitykite mėgstamą knygelę vėl ir vėl

Skaitykite mėgstamą vaiko knygą vėl ir vėl. Knygose, kurias vaikai gerai pažįsta, mažieji gali pirštukais sekti kiekvieną perskaitytą žodį. Taip pat galima sugalvoti kitokią strategiją, kuri padėtų vaikams sekti, kokius žodžius jie skaito puslapyje.

Skatinkite vaikus skaityti savarankiškai

Vaikai geriausiai išmoksta skaityti, kai jiems leidžiama savarankiškai praktikuotis ir eksperimentuoti. Skatinkite vaiką skaityti savarankiškai, kasdien skirdami laiko skaitymui ir pateikdami įvairios medžiagos. Būtinai pagirkite vaiką už pastangas ir sėkmę, kad ir kokia maža ji būtų.

Garsiai skaitykite vaikui

Vaiko mokymasis skaityti prasideda dar kūdikystėje. Nuolatinis skaitymas garsiai ne tik padeda sukurti ypatingą judviejų ryšį, bet ir įskiepija vaikui ankstyvą meilę knygoms. Mėgavimasis knygomis yra vienas iš svarbiausių mokyklinio amžiaus vaikų skaitymo sėkmės veiksnių. Jei vaikai nuo mažens neišmoks džiaugtis knygomis, tai greičiausiai trukdys jiems vėliau.

Kiek skaitysite savo vaikui, priklauso tik nuo jūsų. Pradžiai galite užsibrėžti šeimos tikslą kasdien kartu skaityti bent po 20 minučių. Štai keletas pasiūlymų, kokias knygas skaityti savo atžalai. Tačiau būtinai skaitykite tai, kas jūsų vaikui patinka ir į ką jis reaguoja!

  • Nuo gimimo iki 1 metų: lopšinės, minkštos knygos su paveikslėliais, dainų knygos.
  • 1-3 metų: knygos su eilėmis, dainų knygelės, trumpų pasakojimų knygelės.
  • 3-5 metų: knygos su abėcėle, dainelių knygelės, paveikslėlių knygelės, eiliuotos knygelės, pasakos vaikams.

Žodžių, raidžių ir garsų žaismas

Įsiklausykite! Vienas iš svarbiausių įgūdžių, kurių reikia vaikams, kai jie pradeda mokytis skaityti, yra gebėjimas išgirsti visus skirtingus žodžio garsus. Pavyzdžiui, žinoti, kad žodis “šuo” susideda iš trijų garsų: “š”, “u” ir “o”. Geras būdas pripratinti vaiko ausis prie šių garsų – pažaisti keletą garsų ir klausymosi žaidimų.

  • Išleiskite garsą: kvailą ar protingą, garsų ar tylų, ir liepkite vaikui jį atkartoti. Tada paprašykite, kad jis taip pat išleistų garsą, kurį jūs galėtumėte atkartoti.
  • Žaiskite su jus supančiais garsais: kai einate pasivaikščioti, ištempkite ausis ir klausykite, kiek skirtingų garsų galite išgirsti: automobilių, žingsnių, paukščių giesmių, vėjo medžiuose ir pan. Už kiekvieną išgirstą garsą skirkite vaikui po tašką ir papildomą balą, jei jis sugebės jį atkartoti!
  • Smagiai praleiskite laiką su gyvūnų garsais: ar jūsų vaikas gali ištaręs gyvūno pavadinimą (karvė, antis, dramblys…) išleisti ir jo skleidžiamą garsą? Kodėl nepridėjus ir linksmų, gyvūnėlį primenančių veiksmų?

Iliustracijos ir stambus šriftas

Vaizdai padeda vaikui, paskatindami jį atpažinti skaitomą žodį. Gelbsti, jei žodžiai yra pakankamai dideli ir išspausdinti stambiu, lengvai įskaitomu šriftu. Puikus to pavyzdys – “Kakės Makės” serija. Vaikų pamiltas knygas rasite šioje kategorijoje.

Daug kalbėkite

Dažnai kalbėdamiesi su vaiku ir skatindami jo klausymosi bei pasakojimo įgūdžius, galite pagausinti jo žodyną. Tai gali padėti sudaryti sakinius, susipažinti su naujais žodžiais ir jų vartojimu. Taip pat išmokti naudotis konteksto nuorodomis, kai kas nors kalba apie tai, apie ką jie galbūt daug ko nežino. Visi šie įgūdžiai yra labai naudingi jūsų vaikui skaitymo kelyje. Kalbėjimas suteikia jums abiem galimybę dalytis ir kurti akimirkas, kurias branginsite amžinai!

Partnerio turinys

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook